Raqobat qo‘mitasi 2024-yilda va 2025-yilning o‘tgan davrida reklama joylashtirilishi va tarqatilishi bo‘yicha jami 45 mingga yaqin nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Bu haqda 16-may kuni AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda qo‘mita raisi maslahatchisi Otabek Usmonov ma’lum qildi.
O‘rganishlarning asosiy qismi (80%) — 36 mingdan ortig‘i tashqi reklama vositalari, 16%i yoki 7,5 mingdan ortig‘i internet va ijtimoiy tarmoqlarga to‘g‘ri keladi. Shuningdek, televideniyeda 650 dan ortiq, radioda 450 ga yaqin hamda bosma nashrlarda 350 dan ortiq monitoring ishlari olib borildi.
Natijada 17 641 ta holatda reklamalarda kamchiliklar aniqlanib, tezkor bartaraf etildi. Shundan 185 tasi totalizatorlik va bukmekerlik idoralari faoliyati, 150 tasi esa dori vositalari, biologik faol qo‘shimchalar (BFQ) va boshqa (ozdiruvchi, semirtiruvchi) preparatlarga oid reklamalar bo‘yicha kuzatilgan.
Savdo va umumiy ovqatlanish obyektlarida 2 137 ta o‘rganishlar olib borilib, ulardan 337 tasida taqiqlangan mahsulotlar — tamaki, alkogol, elektron sigaret, pivo va boshqalarning reklama-axborotlarida kamchiliklar aniqlandi.
Shuningdek, 452 ta obyektda tashqi reklama konstruksiyalari, me’moriy va tarixiy-madaniy obidalari va arxitektura yodgorliklarida joylashtirilgan 10 ta reklama aniqlanib, tegishli chora ko‘rildi.
Reklama sohasidagi huquqbuzarliklar uchun 200 ga yaqin subyektga tegishli tartibda moliyaviy sanksiya qo‘llanildi.
Litsenziya va ruxsatnomasiz Umra tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazishga oid xizmatlar reklamalarini joylashtirgan 27 ta turoperatorga nisbatan moliyaviy sanksiya qo‘llanildi. Shu bilan birga, ularga reklamani to‘xtatish va kelgusida takrorlamaslik yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Ulardan 16 tasi tomonidan berilgan reklama axborotida qonunchilik talablari buzilishi tasdiqlanib, ularning mas’ul mansabdor shaxslari ma’muriy javobgarlikka tortildi.
Ovqatga qo‘shiladigan biologik faol qo‘shimchalar va oziq-ovqat qo‘shimchalari reklamasini nazorat qilish bo‘yicha Sog‘liqni saqlash vazirligining 150 dan ortiq holat bo‘yicha ekspert xulosasi olinib, 103 ta holatda kamchiliklar bartaraf etildi.
Raqobat qo‘mitasi noqonuniy reklama axboroti tarqatgan 90 ta saytni bloklash bo‘yicha AOKAga so‘rov yubordi. 25 ta holatda esa huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xonanda, sportchi va blogerlarning ijtimoiy tarmoqlardagi noqonuniy reklamalari yuzasidan huquqiy baho berish uchun so‘rov yuborildi.
Reklama beruvchilar taqdim etgan eskizlarning qonunchilikka muvofiqligi bo‘yicha 305 ta ekspertiza va tahlillar o‘tkazilib, 81 tasining nomuvofiqligi haqida xulosalar berildi.
Avvalroq Toshkentning ikkita tumanida noqonuniy reklama qurilmalari demontaj qilingani haqida xabar berilgandi. Poytaxt hokimligi tadbirkorlardan reklama konstruksiyalarini joylashtirishda ruxsatnoma mavjudligiga aniqlik kiritishni hamda piyodalar va avtomobillar harakatini cheklab qo‘ymasligiga e’tibor qaratishni so‘radi.

За 2024 год и четыре месяца 2025 года Комитет по конкуренции принял свыше 45 тыс. обращений по поводу рекламы. Об этом сообщил советник главы ведомства Отабек Усманов на брифинге в АИМК.
Из них около 36 тыс. (80%) касались объектов наружной рекламы, а 7,5 тыс. (16%) — материалов в интернете и социальных сетях. Еще около 650 проверок проходило по поводу телевизионной рекламы, 450 были связаны с рекламой на радио и 350 — в прессе.
Комитет выявил 17 641 нарушение в рекламной сфере. В 185 случаях продвигались тотализаторы и букмекерские услуги, а в 150 речь шла о нарушениях при рекламе лекарств, биологически активных добавок, средств для похудения и набора массы.
Было заблокировано свыше 90 сайтов, распространявших рекламу букмекеров. В правоохранительные органы поступило 25 запросов для правовой оценки фактов незаконной рекламы, размещенной эстрадными исполнителями, спортсменами и блогерами.
Также ведомство провело свыше 2,1 тыс. проверок в торговых точках и общепите. В их ходе сотрудники обнаружили 337 случаев рекламы запрещенных товаров — табачных изделий, алкоголя, пива
С начала 2024 года было зафиксировано 10 случаев размещения наружной рекламы на архитектурных памятниках и объектах культурно-исторического наследия. В отношении нарушителей были приняты «соответствующие меры», подчеркнули в ведомстве.
Приблизительно на 200 компаний были наложены финансовые штрафы за нарушения в рекламной сфере.
В их число вошли 27 туроператоров, размещавших рекламу услуг по организации паломничества (умра) без соответствующей лицензии. Кроме того, должностные лица 16 организаций были привлечены к административной ответственности.
Сотрудники Комитета провели 305 экспертиз рекламных макетов, представленных рекламодателями для проверки соответствия законодательству. В 81 случае были выявлены нарушения, о которых сообщалось в заключениях.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции оштрафовал Tenge Bank за нарушения при рекламе микрозаймов.