1-iyundan boshlab shaharlar avtomobil yo‘llarida ta’mirlash yoki yo‘l chiziqlarini chizish bilan bog‘liq ishlarni soat 07:00 dan 21:00 ga qadar amalga oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qilmoqda.
Qayd etilishicha, dam olish kunlari, shuningdek, kechiktirib bo‘lmaydigan alohida holatlar bundan mustasno hisoblanadi.
Ta’mirlash va yo‘l chiziqlarini yangilash ishlari endi kunduzi emas, faqat kechasi — yo‘llardagi harakat kamaygan vaqtda amalga oshiriladi.
Bu o‘zgarish fuqarolarning kundalik ishga borish-kelish, farzandini maktabga olib borish yoki shifoxonaga yetib olishni osonlashtirish bilan bir qatorda, tirbandliklar yuzaga kelishini oldini oladi.
Avvalroq 1-iyundan boshlab yo‘l chizig‘ini bosib qoidabuzarlik sodir etgan haydovchilar jarimaga tortilmasligi haqida xabar berilgandi.
Qayd etilishicha, prezident topshirig‘iga asosan aholining taklif va istaklarini inobatga olgan holda, avtomobil yo‘llarida harakatlanish tartibini takomillashtirish, haydovchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish hamda ularni qiynab kelayotgan muammolarni bartaraf etishga qaratilgan hukumat qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan joriy yilning 1-iyunidan yo‘l chiziqlarini bosib qoidabuzarlik sodir etish holatlarini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari orqali qayd etishga yo‘l qo‘yilmaydi. To‘xtash chizig‘i — “stop-liniya” (5.33 yo‘l belgisi) bundan mustasno.
Ya’ni, haydovchi chiziqni bosib olsa, bu qoidabuzarlik fotoradar yoki videokamera orqali qayd etilmaydi, demak, avtomatik ravishda jarima yozilmaydi. Lekin, YPX xodimi tomonidan aniqlanganda, qoidabuzarlik o‘rnatilgan tartibda rasmiylashtiriladi.
Joriy yilning 1-iyunidan yo‘l harakati qoidabuzarliklari uchun jarima ballari kuchga kiradi. Bungacha E-jarimaball moduli ishlab chiqilib, haydovchilarga to‘plangan ballari haqida SMS-xabar orqali ogohlantirish berib boriladi.
Foto va videoradarlar orqali qayd etilgan qoidabuzarliklar uchun jarima ballari hisoblanmaydi. Biroq, tartibda keyinchalik buni joriy etish bo‘yicha hukumatga asoslantirilgan xulosa kiritish belgilangan.

Как сообщал Spot, Кабинет министров издал постановление о совершенствовании регулирования дорожного движения. Документ ограничивает использование камер для назначения штрафов за нарушение разметки.
Начиная с 1 июня, будет запрещено проведение дорожных работ и нанесение разметки на улицах городов с 7:00 до 21:00. Пресс-секретарь президента Шерзод Асадов уточнил, что исключение делается для выходных дней и неотложных случаев.
«Работы по ремонту дорог и обновлению дорожной разметки отныне будут проводиться не днем, а исключительно ночью — в часы, когда движение на дорогах минимально», — отметил Асадов.
Помимо того, со дня подписания документа смягчается введенный в апреле запрет на движение по выделенным полосам для общественного транспорта (полосы «А»). Другие автомобили получат право передвигаться по ним в ночное время (с 23:00 до 6:00).
Будут демонтированы знаки «Остановка запрещена» и «Стоянка запрещена», установленные в тех местах, где в них нет необходимости. Для других знаков поручено обеспечить установку табличек с указанием часов, в которые они действуют.
Остановка и стоянка будут разрешены вне обозначенных часов. Например, если под знаком «Стоянка запрещена» размещена табличка с указанием времени 7:00 — 21:00, водители смогут парковаться на участке между 21 вечера и 7 утра.
Нерегулируемые железнодорожные переезды, пересекающие автодороги, сделают регулируемыми. Вместо знаков «Стоп» перед ними будут установлены регулируемые светофоры, что позволит водителям проезжать их быстрее и избегать заторов.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане планируется создать правовую основу для платных дорог и регулировки движения грузовиков.