Davaktiv agentligi tomonidan Avtooyna ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini sotish bo‘yicha ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Portfolio Investments konsalting kompaniyasi xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida jalb qilingan.
Belgilangan muddatlarda 4 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
Aktivni sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan UET Invest 200,5 mlrd so‘m (Markaziy bank kursi bo‘yicha $15,5 mln) sotib olish to‘lovini to‘lash sharti bilan savdo g‘olibi deb topildi.
Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risidagi qonunning 31-moddasida belgilangan imkoniyatdan foydalangan holda Xaridor tomonidan sotib olish to‘lovining dastlabki 35%ini bir oy davomida amalga oshiradi.
Shuningdek, xaridor zavod profilini kamida 10 yil saqlash majburiyatini oladi. Bundan tashqari, u General Motors (AQSh) tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha litsenziya kelishuvlariga va GM texnologiyalariga tegishli uskunalardan foydalanish bo‘yicha Bosh alyans kelishuvi talablariga rioya qiladi.
Xaridor taklif etgan summa maslahatchi bergan indikativ narxlar oralig‘ining yuqori chegarasida joylashgan va aktivning baholangan qiymatidan ham yuqori chiqdi. Xususiylashtirishga oid davlat komissiyasi savdo natijalarini ma’qulladi.
Xaridor haqida
2024-yil yanvar oyida tashkil etilgan UET Invest fondlar va trestlarni boshqarish bilan shug‘ullanadi. Firmaning ustav kapitali 52,05 mln so‘m bo‘lib, 77% Xurdiyor Ortiqboyevga, 23% esa UET Construction kompaniyasiga tegishli. Rahbar sifatida Hayot Fayziyev qayd etilgan.
Davaktiv agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, UET Construction kompaniyasi elektr energetikasi, sanoat va yo‘l-transport infratuzilmasi, aeroportlar, ko‘priklar va yo‘llarni loyihalashtirish va qurish bilan shug‘ullanadi. 2024-yil sentyabr oyida u Chirchiq metall qotishmalari zavodining mulkiy majmuasini 39,9 mlrd so‘mga sotib olgan.
Aktiv haqida
Avtooyna yiliga 420 ming donadan ortiq mahsulot ishlab chiqarish quvvati bilan 150 dan ortiq turdagi va o‘lchamdagi avtomobil oynalarini ishlab chiqaradi. Korxona Bystronic Glass (Shveysariya), Cugher, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Italiya), Glassrobots, Pilkington (Finlyandiya) va Vetrotool (Ispaniya) texnologiyalariga ega.
Avtooyna va Uz-Koram firmalarini xususiylashtirish jarayoni o‘tgan yilning iyul oyida boshlangan edi. Dastlab, aktivga qiziqish bildirish to‘g‘risidagi arizalar 27-avgustgacha qabul qilingan, biroq Davlat aktiv qo‘mitasi “potensial investorlarning murojaatlari” asosida muddatni sentyabr oyi boshiga ko‘chirdi.
Bu vaqtga kelib, 4 nafar talabgordan arizalar qabul qilindi va ular majburiy takliflarni topshirishga ruxsat berildi. Biroq, ulardan faqat ikkitasi hujjatlarni o‘z vaqtida topshirgan va taklif qilingan narxlar aktivning taxminiy qiymatidan past bo‘lgan. Shu munosabat bilan Davaktiv agentligi Avtooyna’ni xususiylashtirishning birinchi bosqichi qayta o‘tkazilishini e’lon qildi.

Агентство по управлению государственными активами сообщило о достижении договоренности по вопросу продажи 100% завода «Автоойна».
Консультанты из Portfolio Investments получили заявки о выражении интереса к активу от 8 местных и международных инвесторов, которые прошли на следующий этап. Из них 4 претендента подали в установленный срок обязывающие предложения.
Победителем торгов было признано ООО UET Invest, предложившее за «Автоойна» 200,5 млрд сумов ($15,5 млн по курсу ЦБ). Компания внесет 35% суммы в течение месяца после заключения договора.
Также покупатель принимает обязательство сохранять профиль завода минимум 10 лет. Кроме того, он будет соблюдать лицензионные соглашения на техническую поддержку с поставщиком, утвержденным General Motors, и требования соглашения Главного альянса по использованию относящегося к технологиям GM оборудования.
Сумма, предложенная покупателем, находится в верхней части интервала индикативных цен по версии консультанта и превысила оценочную стоимость актива. Государственная комиссия по приватизации одобрила результаты торгов.
О покупателе
UET Invest, созданная в январе 2024 года, занимается управлением фондами и трестами. Уставный капитал фирмы составляет 52,05 млн сумов и принадлежит на 77% Хурдиёру Артыкбаеву, а на 23% — компании UET Construction. Руководителем числится Хаёт Файзиев.
По данным АУГА, компания UET Construction занимается проектированием и строительством в сферах электроэнергетики, промышленной и дорожно-транспортной инфраструктуры, аэропортов, мостов и дорог. В сентябре 2024 года она приобрела имущественный комплекс Чирчикского завода металлических сплавов за 39,9 млрд сумов.
Об активе
«Автоойна» выпускает автомобильные стекла более чем 150 видов и размеров при годовой мощности свыше 420 тыс. единиц продукции. Предприятие располагает технологиями Bystronic Glass (Швейцария), Cugher, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Италия), Glassrobots, Pilkington (Финляндия) и Vetrotool (Испания).
Процесс приватизации фирм «Автоойна» и Uz-Koram стартовал в прошлом июле. Изначально заявки об интересе к активу принимались до 27 августа, однако Госактив на основе «обращений потенциальных инвесторов» перенес дедлайн на начало сентября.
К этому времени были приняты заявки от 4 претендентов, которые были допущены к подаче обязывающих предложений. Однако только двое из них подали документы в срок, причем предлагаемые цены оказались ниже ориентировочной стоимости актива. В связи с этим АУГА объявило о повторном проведении первого этапа приватизации «Автоойна».