Avvalroq Shavkat Mirziyoyev 19-may kuni rasmiy tashrif bilan Budapeshtga yetib borgani haqida xabar berilgandi. Vengriyaning MVM EGI kompaniyasi O‘zbekistondagi kichik atom elektr stansiyasi uchun sovutish tizimlarini yetkazib beradi.
Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) direktori Azim Axmedxo‘jayev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida prezident Jizzax viloyatida kichik quvvatli atom elektr stansiyasini qurish loyihasiga “eng ilg‘or va energiya tejamkor texnologiyalar"ni jalb qilish bo‘yicha topshiriq berilganini qayd etib, topshiriq asosida Vengriya kompaniyalari bilan “o‘ta muhim shartnomalar” imzolanganini qayd etdi.
“Biz O‘zbekistonda amalga oshiriladigan AES loyihasida quruq gradirnyalar qurishga kelishib oldik. Ushbu texnologiya reaktorni sovutish uchun mamlakat suv resurslaridan foydalanishni imkon qadar kamaytirish imkonini beradi”, — dedi Azim Axmedxo‘jayev.
O‘zatom rahbari Vengriya tomonining quruq gradirnyalar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklifi haqida ma’lum qildi. Kelgusi oyda mahalliylashtirish imkoniyatlarini o‘rganish uchun Vengriya delegatsiyasi mamlakatga kelishi kutilmoqda. Tomonlar 2026-yildan boshlab sovutish qurilmalarini ishlab chiqarishni tashkil etishga o‘tadilar.
Shuningdek, Axmedxo‘jayev vengriyalik biznes vakillari davlat rahbaridan aniq “messej"larni kutishganini qayd etib, ular o‘z takliflarini taqdim etishganini hamda mavjud imkoniyatlar asosida bir nechta shartnomalar imzolaganini ta’kidladi.
Joriy yilning aprel oyida Jizzaxda kichik AES uchun dastlabki ishlab chiqarish binolari qurilishi boshlandi. Qurilish-montaj bazasi energobloklar qurilishi davrida ma’muriy binolar, ishlab chiqarish xonalari, omborlar va yirik yig‘ma sexlari uchun maydonlar bilan ta’minlaydi.
May oyida kichik quvvatli AESni joylashtirish sxemasi tasdiqlandi. Bu loyihani mintaqaviy ehtiyojlarga moslashtirish va energiya ishlab chiqarishni optimallashtirish imkonini yaratadi.
Avvalroq Rosatom O‘zbekistondagi kichik AES uchun uskunalar ishlab chiqarishni boshlagani haqida xabar berilgandi. Davlat korporatsiyasining Sankt-Peterburgdagi zavodida RITM-200N reaktor qurilmasi uchun 205 tonnalik birinchi quyma quyilgan.

Как ранее писал Spot, 19 мая Шавкат Мирзиёев прибыл с официальным визитом в Будапешт. Венгерская компания MVM EGI поставит системы охлаждения для малой АЭС в Узбекистане.
Директор Агентства по атомной энергии при Кабинете министров («Узатом») Азим Ахмедхаджаев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал о «месседже» президента венгерскому бизнесу о том, что нужно заходить в республику, не боясь ничего, так как все инвестиции будут гарантированы, а результаты обеспечены. Венгерский бизнес поверил словам главы государства, а некоторые компании приняли решение о выходе на рынок Узбекистана, добавил чиновник.
По его словам, президент поручил привлечь «самые передовые и энергосберегающие технологии» в проект строительства атомной станции малой мощности в Джизакской области. По этому направлению «Узатому» удалось договориться с венгерскими компаниями.
«Мы договорились о строительстве сухих градирен на проекте АЭС, который будет реализоваться в Узбекистане. Данная технология позволит максимально минимизировать использование водных ресурсов республики для охлаждения реактора», — отметил Азим Ахмедхаджаев.
Глава «Узатома» сообщил о предложении венгерской стороны рассмотреть возможность локализации производства сухих градирен. В следующем месяце ожидается прибытие в республику большой делегации из Венгрии для изучения возможностей локализации. После этого стороны перейдут к организации производства сухих градирен, которое начнется с 2026 года.
Азим Ахмедхаджаев. Фото: скриншот из сюжета O’zbekiston 24
Ранее Spot писал, что «Узатом» и «Росатом» запускают инженерную школу по подготовке кадров для атомной отрасли.