Avvalroq Markaziy bank ichki avtomobil bozori dinamikasini tahlil qilgani haqida xabar berilgandi. Elektromobillar importining kamayishi mamlakatda ularni yetkazib berishning tartibga solinishi va qat’iylashtirilishi bilan izohlanadi.
Regulyator avtomobillar narxini yangi va eski hamda kam va ko‘p foydalanilgan turlarga ajratgan holda o‘rgandi. 2023-yilning mart oyidan boshlab yangi avtomobillarning so‘m va dollardagi narx indekslarida sezilarli pasayish kuzatildi. Kelgusi davrda so‘mdagi narxlarda o‘sish qayd etilgan bo‘lishiga qaramay, dollardagi qiymatida umumiy pasayuvchi trend saqlanib qoldi.
2025-yildan boshlab narxlarning o‘suvchi dinamikaga o‘tganligi kuzatilmoqda. Joriy yilning mart oyi yakuniga ko‘ra, yangi avtomobillar ikkilamchi bozor narxlarining oshishi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan so‘mda 4,7% ni (dollarda — 1,6%) tashkil etgan.
“Ushbu holat ichki bozorda yangi mashinalarga talab yuqoriligi sharoitida import hajmining sezilarli kamayishi bilan izohlanishi mumkin”, — deyiladi hisobotda.
Shu bilan birga, eski avtomobillar narxlari indeksida farqli tendensiyalar kuzatildi. Xususan, dollardagi narxlar 2023-yilning sentabrigacha, so‘mdagilar esa 2024-yilning o‘rtalarigacha bazaviy davrga nisbanat baland shakllandi. Kelgusi davrlarda ikkala indeksda ham narxlarning pasayish tendensiyasi davom etmoqda.
Ko‘p foydalanilgan avtomobillar narxining pasayishi bozorda yangi mashinalarga bo‘lgan talabning yuqori o‘sayotgani bilan izohlanadi. Aholi avtomobil xarid qilishda asosan, sifat, kafolat, yoqilg‘i samaradorligi va yangi texnologiyalarga ko‘proq e’tibor qaratadi.
Shuningdek, Markaziy bank kredit va lizing mahsulotlari asosan yangi avtomobillar uchun qo‘llanilishini qayd etdi. Avtomobilning investitsion jozibadorligi pasayishi esa narxlar pasayishi bo‘yicha kutilmalar shakllanishiga xizmat qiladi.
Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi chorakda O‘zbekistonga avtomobillar importi 3,26 barobarga — 6794 tagacha, ularni yetkazib berish qiymati esa 4,24 barobarga — $115 mlngacha kamaygan. Chet el avtomobillarini olib kirish tarkibi — IYDli avtomobillar (3,56 baravarga kamayish), elektromobillar (1,94 baravarga kamayish) va gibridlar (deyarli 24 baravar).

Как ранее писал Spot, Центральный банк проанализировал динамику внутреннего автомобильного рынка. Регулятор объяснил значительное падение импорта электромобилей регулированием и ужесточением их ввоза в Узбекистан.
Регулятор изучил цены на автомобили, разделив их на новые и подержанные машины. С марта 2023 года наблюдалось значительное снижение индексов цен на новые автомобили в национальной и иностранной валюте. Если в последующий период был зафиксирован рост цен в сумах, то общая тенденция к снижению цен в долларовом выражении сохранялась.
ЦБ отметил с 2025 года переход цен к повышательной динамике. По итогам марта этого года рост цен на новые автомобили на вторичном рынке составил 4,7% в сумовом эквиваленте (в долларовом эквиваленте — на 1,6%) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
«Такая ситуация может быть объяснена значительным снижением объемов импорта в условиях высокого спроса на новые машины на внутреннем рынке», — говорится в докладе.
В свою очередь, индекс цен на старые автомобили демонстрировал различные тенденции. В частности, цены в долларовом выражении формировались выше базового периода до сентября 2023 года, а в сумовом — до середины 2024 года. В последующие периоды тенденция к снижению цен в обоих индексах продолжилась.
Падение цен на подержанные автомобили Центробанк связывает с высоким ростом спроса на новые машины. При покупке автомобиля водители больше обращают внимание на качество, гарантию, топливную экономичность и новые технологии. Кроме того, кредитные и лизинговые продукты в основном распространяются на новые автомобили.
Согласно данным Таможенного комитета, по итогам первого квартала импорт автомобилей в Узбекистан сократился в 3,26 раза — до 6794 единиц, а стоимость их поставок упала в 4,24 раза — до $115 млн. Структура ввоза иномарок: автомобили с ДВС (падение в 3,56 раза), электромобили (падение в 1,94 раза) и гибриды (почти в 24 раза).
Ранее Spot писал, что UzAuto Motors опровергло сообщения о продаже Cobalt Midnight по завышенной цене.