Avvalroq Burger King tez orada O‘zbekiston bozoriga kirishi va Toshkentda o‘z restoranlarini ochishi haqida xabar berilgandi. Muassasalarni ochish uchun litsenziyani International Beverages Tashkent kompaniyasi qo‘lga kiritgan.
Mart oyida Verniy Kapital kompaniyalar guruhi 2012-yildan beri sherigi Anuar Utemuratov bilan birgalikda egalik qilgan Burger King Kazakhstan eksklyuziv franshizasini sotgani ma’lum bo‘ldi. Burger King Kazakhstan mamlakatning 14 ta shahridagi 55 ta restoranga egalik qiladi.
Xaridor Dubayda ro‘yxatdan o‘tgan Holten Group — International Beverages Tashkent’ning ikkita ta’sischilaridan biri (0,1%) bo‘ldi. Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, ikkinchi egasi 99,9% ulushga ega bo‘lgan Holten Enterprise hisoblanadi. Forbes Kazakhstan nashrining yozishicha, Holten Group Qozog‘istonning 75 ta eng boy tadbirkorlari ro‘yxatida 40-o‘rinni egallagan Almas Sultangazinga tegishli. Uning boyligi $285 mlnga baholanmoqda.
Franshizani sotib olish natijasida Qozog‘iston va Qirg‘izistondagi Burger King restoranlari Almas Sultongazinga o‘tadi. Shuningdek, tadbirkor O‘zbekistonda muassasalar ochish huquqini qo‘lga kiritadi.
Almas Sultangazin. Foto: Andrey Lunin / Forbes Kazakhstan
Almas Sultangazin o‘zbekistonlik tadbirkor Shuhrat Ergashev tomonidan asos solingan International Beverages Tashkent kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda Pepsi, 7Up, Mirinda, Mountain Dew, Adrenaline Rush va Lipton ichimliklarini ishlab chiqarmoqda. Holten Group, shuningdek, mahalliy hamkorlar bilan birgalikda Armaniston va Gruziyada Pepsi ishlab chiqarish zavodlariga egalik qiladi. Joriy yilda Gruziyada yangi Pepsi zavodi qurilishi rejalashtirilgan.
18-aprel kuni International Beverages Tashkent ta’sischisi Shuhrat Ergashev prezident huzuridagi yig‘ilishda “2−3 oydan so‘ng” O‘zbekistonda birinchi Burger King restoranlari ochilishini, markaziy ofis esa Toshkentda joylashishi mumkinligini ma’lum qildi. Bundan tashqari, kompaniyalar litsenziyani butun Markaziy Osiyoga o‘tkazishni taklif qildi.
Avvalroq Bellissimo Pizza Qozog‘iston bozoriga chiqishi haqida xabar berilgandi. Birinchi bosqichda Ostonada uchta restoran faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.

Как ранее писал Spot, Burger King в скором времени выйдет на рынок Узбекистана и откроет рестораны в Ташкенте. Лицензию на открытие заведений получила компания International Beverages Tashkent (IBT).
В марте стало известно, что группа компаний «Верный Капитал» продала эксклюзивную франшизу Burger King Kazakhstan, которой с 2012 года владела совместно со своим партнером Ануаром Утемуратовым. Burger King Kazakhstan принадлежит 55 ресторанов в 14 городах республики.
Покупателем стала Holten Group, зарегистрированная в Дубае, — один из двух учредителей International Beverages Tashkent (0,1%). Согласно ЕГРПО, вторым владельцем является Holten Enterprise, которой принадлежит 99,9%. Как пишет Forbes Kazakhstan, Holten Group принадлежит Алмасу Султангазину, который занимает 40-е место в списке 75 богатейших бизнесменов Казахстана. Его состояние оценивается в $285 млн.
В результате покупки франшизы к Holten Group переходят рестораны Burger King в Казахстане и Кыргызстане. Также компания получает право на открытие заведений в Узбекистане.
Алмас Султангазин. Фото: Андрей Лунин / Forbes Kazakhstan
Алмас Султангазин совместно с International Beverages Tashkent, учрежденной узбекистанским бизнесменом Шухратом Эргашевым, производит Pepsi, 7UP, Mirinda, Mountain Dew, Adrenaline Rush и Lipton в Узбекистане. Holten Group также совместно с локальными партнерами владеет заводами по производству Pepsi в Армении и Грузии. В этом году в Грузии планируется построить новый завод Pepsi.
18 апреля учредитель International Beverages Tashkent Шухрат Эргашев на совещании у президента сообщил, что «через 2−3 месяца» откроются первые рестораны Burger King в Узбекистане, а центральный офис может расположиться в Ташкенте. Кроме того, компании предложили передать лицензию на всю Центральную Азию.