3-iyun kuni o‘tkazilgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida Bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekistonning davlat qarzi oshishi bilan bog‘liq xavotirlarga izoh berdi.
Vazirning qayd etishicha, O‘zbekistonning o‘sib kelayotgan iqtisodiyoti ko‘p mablag‘ga muhtoj. Xususan, infratuzilma hamda ijtimoiy sohalar investitsiya mablag‘larini jalb qilishni talab etadi.
Davlat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq xarajatlarning ma’lum bir qismi tashqi qarz hisobiga moliyalashtirishni talab etadi: bu yo‘l, ichimlik suvi, energetika, aeroport hamda temir yo‘l tarmoqlarini rivojlantirish bilan bog‘liq infratuzilma xarajatlaridir. Shuningdek, mamlakat mudofaa qobiliyati va chegaralar xavfsizligini ta’minlash xarajatlari ham bor.
Shu bilan birga, davlat qarzi ko‘payishining yana bir omili banklar tomonidan uzoq muddatli ipoteka kreditlarini moliyalashtirish uchun tashqi qarzlarni jalb qilish bilan bog‘liq.
“Xalqaro me’yorlarga ko‘ra, O‘zbekistonning davlat qarzi miqdori mo‘tadil daraja hisoblanadi”, — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Qo‘chqorov xalqaro moliya tashkilotlari davlat qarzining YIMga nisbatini 60% dan oshirmaslikni tavsiya qilayotganini qayd etdi, bu “Davlat qarzi to‘g‘risida"gi qonunda ham belgilangan.
Birinchi chorakda davlat qarzining YIMga nisbati 35% dan 33,5% gacha kamaydi. Bu Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2025-yil yakuni bilan kutilayotgan YIMni hisobga olgani bilan bog‘liq.
“Yalpi ichki mahsulot o‘sishi, [aholi] daromadlari ko‘payishi, shahar, qishloq va mahallalar obodligi bilan bog‘liq xarajatlarning ma’lum bir qismi tashqi qarz hisobiga qoplanmoqda. Buning hech qanday uyatli joyi yo‘q”, — dedi Jamshid Qo‘chqorov.
O‘tgan yil yakuni bilan O‘zbekistonning davlat qarzi 2023-yilga nisbatan $5,27 mlrdga o‘sib, $40,19 mlrdni tashkil etdi. O‘sishning asosiy qismi davlat tashqi qarzi hissasiga to‘g‘ri kelib ($33,72 mlrd), o‘tgan yil davomida unga $4 mlrddan ortiq mablag‘ qo‘shilgan. Joriy yilning dastlabki uch oyida davlat qarzi 2024-yilning mos davriga nisbatan 1,2 barobar — $7,08 mlrdga, yil boshidan esa $2,22 mlrdga (+5,5%) o‘sdi.
Joriy yilning fevral oyida O‘zbekiston $1,5 mlrdlik suveren obligatsiyalarni joylashtirdi. Dollardagi obligatsiyalar 7 yil, yevro va so‘mdagi qog‘ozlar esa mos ravishda 4 va 3 yil davomida muomalada bo‘ladi. Mablag‘lar budjet taqchilligini moliyalashtirishga, ipoteka dasturi uchun banklarga, shuningdek, infratuzilma va “yashil” loyihalarga yo‘naltiriladi.

Заместитель премьер-министра, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров прокомментировал опасения, связанные с увеличением государственного долга Узбекистана. Об этом чиновник заявил 3 июня на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса.
По его словам, растущая экономика Узбекистана нуждается в средствах для финансирования инфраструктурных проектов, включая сферы дорожного строительства, водоснабжения, энергетических сетей, строительства аэропортов и железных дорог. Таким образом, часть привлекаемого госдолга направлена на покрытие бюджетного дефицита.
Другой фактор увеличения госдолга связан с привлечением внешних заимствований для финансирования банками долгосрочных ипотечных кредитов.
«Согласно международным нормам, размер государственного долга Узбекистана считается умеренным уровнем», — отметил вице-премьер.
По итогам января-марта 2025 года госдолг Узбекистана составил $42,43 млрд. В первом квартале объем суверенных обязательств вырос на $2,22 млрд (+5,52%), а на годовом промежутке — на $7,08 млрд (+20%).
Чиновник подчеркнул, что международные финансовые организации рекомендует сохранять соотношение госдолга к ВВП ниже 60%, что также закреплено в законе «О государственном долге». В первом квартале соотношение госдолга к ВВП снизилось с 35% до 33,5%. Это связано с тем, что Минэкономфин учитывал ожидаемый ВВП по итогам всего 2025 года.
«Расходы, связанные с ростом валового внутреннего продукта, увеличением доходов [населения], процветанием наших городов, кишлаков и махаллей, частично покрываются за счет внешних заимствований. Ничего постыдного в этом нет», — заверил Джамшид Кучкаров.
В феврале Узбекистан разместил три выпуска еврооблигаций — в узбекских сумах, долларах, евро — на сумму $1,48 млрд. Деньги планировалось направить на покрытие дефицита бюджета в текущем году, в первую очередь — на инфраструктурные и «зеленые» нужды. Часть средств будет выделена банкам для ипотечного кредитования.