Joriy yilning 1-mayidan O‘zbekistonda ehtiyojmand oilalarga gaz va elektr energiyasi uchun yil davomida kompensatsiya to‘lash yo‘lga qo‘yildi. Ilgari kompensatsiya faqat qish mavsumida — noyabr-fevral oylarida berilgan bo‘lsa, endilikda har oy to‘lab beriladi.
1-iyundan ehtiyojmand oilalardan kompensatsiya uchun arizalar qabuli boshlandi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi matbuot xizmati xabar berdi.
Kompensatsiyalar Ijtimoiy himoya yagona reyestri va Kambag‘al oilalar reyestiriga kiritilgan oilalarga beriladi. Bunda oila a’zolariga to‘g‘ri keladigan oylik daromad 669 ming so‘mdan kam bo‘lishi lozim.
Shu bilan birga, ikki reyestrga ham kirmagan, ammo mol-mulki kam va oylik daromadi har bir a’zoga 1 mln so‘mdan kam bo‘lgan oilalar ham ushbu yordamdan foydalanishi mumkin.
Arizalar Inson ijtimoiy xizmatlar markazi, mahallalardagi ijtimoiy xodim hamda 1140 telefon raqami orqali qabul qilinadi.
Kompensatsiya quyidagi tartibda ajratiladi:
• elektr uchun — oyiga bazaviy me’yordan (200 kVt soatdan) ortiq foydalanilgan 150 kVt soatgacha;
• gaz uchun — isitish mavsumida bazaviy me’yordan (500 kub metr) ko‘p foydalanilgan 250 kub metrgacha, boshqa davrlarda (100 kub metr) esa 150 kub metrgacha qismiga.
2024−2025-yilgi isitish mavsumi uchun kam ta’minlangan oilalarga 313,6 mlrd so‘m yordam berilgan. Joriiy yilda jami 1,33 trln so‘m miqdorida kompensatsiya ajratilishi rejalashtirilgan.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi 2024-yilning noyabrida 1,1 mlnta oilaga bir martalik 270 ming so‘mdan yordam puli ajratgan. Jami miqdori — 290 mlrd so‘m.
Shuningdek, isitish mavsumida tabiiy gaz va elektr quvvatining bazaviy me’yor doirasidagi hamda bazaviy me’yordan oshgan narxlar o‘rtasidagi farq uchun (2024−2025-yil dekabr-aprel) 207 962 nafar oilaga 23,3 mlrd so‘m kompensatsiya ajratildi.

В Узбекистане начался прием заявок на получение компенсации за природный газ и электроэнергию, сообщила пресс-служба Национального агентства социальной защиты.
С 1 мая — после повторного повышения энерготарифов — в республике введена практика выплаты материальной помощи нуждающимся семьям за газ и электроэнергию в течение всего года. Таким образом, компенсация выплачивается не только в осенне-зимний период (с ноября по февраль), но и ежемесячно.
Прием заявок со стороны нуждающихся семей начался уже с 1 июня. Заявления принимаются через Центр социальных услуг «Инсон», социального работника в махалле и по телефону 1140.
Компенсации предоставляются семьям из следующих категорий:
• семьи, включенные в Единый реестр социальной защиты и Реестр малообеспеченных семей, при условии, что ежемесячный доход на одного члена семьи составляет менее 669 тыс. сумов;
• Семьи, не включенные ни в один из действующих реестров, но чей ежемесячный доход на одного члена семьи составляет менее 1 млн сумов.
Во время отопительного сезона 2024−2025 годов малообеспеченные семьи получили материальную помощь в размере 313,6 млрд сумов. В этом году на эти цели планируется выделить 1,33 трлн сумов.
В ноябре 2024 года Национальное агентство соцпомощи выплатило 1,1 млн семей единовременную помощь в размере 270 тысяч сумов. Общая сумма выплат составила 290 млрд сумов. Также почти 208 тыс. семьям компенсировали разницу между ценами на газ и электроэнергию сверх льготного тарифа (базовой нормы) на 23,3 млрд сумов.
В следующий отопительный сезон (2025−2026 годов) президент поручил выделить в ноябре нынешнего года малообеспеченным семьям единовременную материальную помощь в размере 1 млн сумов.