Bu yil forum misli ko‘rilmagan miqyosda o‘tdi: dunyoning 36 mamlakatidan 2000 dan ziyod ishtirokchi, 150 dan ortiq ma’ruzachi, 100 dan ortiq eksponent qatnashdi.
O‘zbekistonda bank sohasini raqamlashtirish jarayoni tezlashmoqda. Rivojlanishning asosiy yo‘nalishlaridan biri keng ko‘lamli operatsiyalarni bajaradigan va mijozlar tajribasi hamda tahlilining to‘laqonli markaziga aylanayotgan intellektual o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish qurilmalari bo‘lmoqda.
Forumda BS/2 xalqaro kompaniyasi Diebold Nixdorf bankomatlarining kompyuter ko‘rish va sun’iy intellekt yordamida mijozning yoshi, jinsi va hatto xizmat ko‘rsatish paytidagi his-tuyg‘ularini qanday aniqlay olishini namoyish etdi.
“Biz har bir bankomatni shunchaki naqd pul beruvchi qurilma emas, balki shaxsiy raqamli yordamchiga aylantirishga intilmoqdamiz. U mijozning kayfiyatini aniqlab, shunga qarab kerakli mahsulotni taklif qila oladi: kreditdan tortib jamg‘arma dasturigacha”, — dedi BS/2 mahsulotlarini rivojlantirish bo‘limi rahbari Sergey Krayko.
Sergey BS/2 stendida bankomatlarga foydalanuvchilarning his-tuyg‘ularini avtomatik tarzda aniqlash imkonini beruvchi texnologiyani namoyish etdi.
“Biz to‘qqiztagacha turli his-tuyg‘ularni aniqlay olamiz, shuningdek, mijozning yoshini ham bilamiz. Bu tegishli reklamani ko‘rsatish imkoniyatini beradi: yoshlarga — avtomobil uchun kreditlar, katta yoshdagilarga esa — ipoteka takliflari va pensiya dasturlari”, — deya izoh berdi mutaxassis.
Kelajak bankomati nimalarni uddalay oladi?
BS/2 kompaniyasining Payments.iQ NG dasturiy tizimi quyidagi imkoniyatlarni taqdim etadi:
- mijozning yuz ifodasini va qoniqish darajasini aniqlash;
- xulq-atvor tahlili asosida shaxsiy xizmatlarni taklif qilish;
- amaliyotlarni bajarish vaqtini qisqartirish;
- xatolar va kartalarni ushlab qolish ehtimolini kamaytirish;
- bank filialiga tashrif buyurishni butunlay almashtirish.
“Agar mijoz tranzaksiyadan so‘ng noroziligini bildirsa, biz buni qayd etamiz. Tizim bankning tahlil markaziga signal yuboradi, u yerda interfeys ssenariylarini, bosqichlar sozlamalarini tezda o‘zgartirish yoki hatto A/B sinovini o‘tkazish mumkin. Bularning barchasi ko‘p kanallik yondashuv doirasida amalga oshiriladi”, — deya qo‘shimcha qildi BS/2 bosh direktorining tijorat bo‘yicha o‘rinbosari Nikolay Jelnins.
Bundan tashqari, Payments.iQ NG interfeys tuzilishini tezkor o‘zgartirish va turli xizmatlar ssenariylari mantiqini sozlash imkoniyatini beradi. Tizim operatori deyarli real vaqt rejimida bankomatlardagi ekranlarni, ko‘rgazmali yo‘riqnomalarni, tilni hatto ma’lumot uzatish uslubini o‘zgartirib turishi mumkin.
Forumda so‘zga chiqqan Nikolay Jelnins BS/2 kompaniyasining afzalliklarini alohida ta’kidlab o‘tdi:
“O‘zbekiston banklari orasida 25 dan ortiq faol mijozimiz bor: qolgan banklar bilan ham muzokaralar olib bormoqdamiz. Turli bozorlarda ishlash tajribamiz eng dolzarb tendensiyalarga ergashish, eng mos va sinovdan o‘tgan yechimlarni taklif qilish, shuningdek, ularni mahalliy xususiyatlarga moslashtirishga imkon beradi. Shu tariqa, biz hamkorlarimizga bizneslarini rivojlantirish va daromadlarini oshirishda yordam beramiz”.
Nikolay, shuningdek, sun’iy intellektni bank tahlilida qo‘llash haqida gapirdi:
“Bizning ishlanmalarimiz, masalan, DS Center.iQ platformasi banklarga samarali tahlil qilish va qaror qabul qilish uchun turli manbalardan olingan ma’lumotlarni yagona ekotizimga birlashtirishga yordam beradi. Bu naqd pul oqimlarini boshqarish, xavfsizlikni mustahkamlash va qurilmalarning mavjudligiga ta’sir ko‘rsatish, shuningdek, mijozlar yo‘lini soddalashtirish va bank mahsulotlaridan foydalanish qulayligini oshirish imkonini beradi”.
Kompaniya bunday yechimlarni faol joriy etish uchun asosiy bozorlardan biri sifatida O‘zbekistonga e’tibor qaratmoqda. Tez o‘sib borayotgan raqamli sektor, bank muhitidagi raqobat va moslashtirilgan xizmatlarga bo‘lgan talab mamlakatni maqbul maydonga aylantirmoqda.
Penki Kontinentai kompaniyalar guruhi boshqaruv raisi Idrakas Dadashovas kompaniyaning O‘zbekiston bozoridagi ishtirokining muhimligini ta’kidladi:
“Bugungi kunda O‘zbekiston innovatsiyalarni joriy etish va moliyaviy texnologiyalarni rivojlantirish sohasida yuqori mezonlarni belgilamoqda. Biz raqamli o‘zgarishlar sur’ati, kasbiy raqobat darajasi va tarmoq forumlarini o‘tkazishdagi faollikni hurmat bilan kuzatib bormoqdamiz. BS/2 va ASHBURN International kengaytirilgan jamoasining tashrifi nafaqat bizning yechimlarimizni namoyish etish, balki O‘zbekiston bozorining ulkan umidlariga javob bera olishimizni sinash hamdir. Biz bundan buyon ham qulay investitsiya muhitini shakllantirishga hissa qo‘shish va mamlakatda zamonaviy raqamli xizmatlarni rivojlantirish uchun davlat tuzilmalari hamda Markaziy bank bilan yaqindan hamkorlik qilishni maqsad qilganmiz”.
BS/2 kompaniyasi ta’kidlashicha, har bir qaror milliy kontekstga moslashtiriladi: til, UX, foydalanuvchi odatlari va mahalliy me’yorlar. Amalga oshirish muvaffaqiyatini tahlil qilish uchun CJM&A (Customer Journey Map & Analytics) moduli yordam beradi. Yaqin kelajakda bir qator banklar bilan Toshkent va boshqa shaharlarda yangi pilot loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
“Biz IT yo‘nalishini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz, chunki dasturiy ta’minotsiz uskunalar samarali ishlay olmaydi. Bugun bir qancha yangiliklar, jumladan MobileControl.iQ va bankomatlarni haqiqiy aqlli qurilmalarga aylantiradigan boshqa yechimlarni taqdim etdik. Masalan, MobileControl.iQ yordamida o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish qurilmasini bankomatga tegmasdan, mobil ilova orqali boshqarish mumkin”, — dedi BS/2 mahsulotlarini rivojlantirish bo‘limi rahbari Sergey Krayko.
Krayko, shuningdek, bankomatlar endi shunchaki naqd pul yechib olish moslamalari bo‘lmay qolayotganini ta’kidladi. Uning aytishicha, bugungi kunda ular to‘laqonli ko‘p funksiyali markazlarga aylanib, u yerda mijozlar bank bo‘limiga tashrif buyurmasdan karta buyurtma qilishlari, kredit uchun ariza topshirishlari va boshqa operatsiyalarni amalga oshirishlari mumkin. Payments.iQ NG platformasi an’anaviy uskunalarning imkoniyatlarini yanada kengaytirish imkonini bermoqda.
Digital Uzbekistan 2025 forumida BS/2 kompaniyasi jahonning yetakchi ishlab chiqaruvchilarining bank sohasi va chakana savdo uchun keng ko‘lamli uskunalar qatorini taqdim etdi. Stendda quyidagilar namoyish etildi:
- Diebold Nixdorf kompaniyasining DN Series qayta ishlovchi bankomatlarining yangi avlodi;
- SUNMI to‘lov terminallari;
- Magner, Julong naqd pulni hisoblash va qayta ishlash qurilmalari;
- Sargent and Greenleaf elektron qulflari;
- Oberthur Cash Protection banknotlarini zararsizlantirishning intellektual tizimi;
- Q-Net elektron navbatlarni boshqarish tizimi.
Digital Uzbekistan forumi doirasida BS/2 kompaniyasi Octobank bilan hamkorlik memorandumini imzoladi. Hujjat bank xizmatlarini raqamli transformatsiya qilish bo‘yicha innovatsion yechimlarni birgalikda ishlab chiqishni nazarda tutadi, bu esa mijozlar operatsiyalarining qulayligi va xavfsizligini oshirish imkonini beradi. Ushbu kelishuv BS/2'ning O‘zbekiston bozoridagi mavqeini mustahkamlash hamda mamlakat bank tizimini zamonaviy IT-texnologiyalar yordamida rivojlantirishga bo‘lgan intilishini aks ettiradi. Kompaniyalar birgalikda Octobank bankomatlari va o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish nuqtalari tarmog‘ini rivojlantirishni rejalashtirmoqda: ularning funksionalligi yanada kengroq bo‘ladi, ulardan foydalanish esa osonroq va qulayroq bo‘ladi.
Nima o‘zgaradi:
- nafaqat naqd pul beruvchi, balki qabul qiluvchi qurilmalar ulushini oshirish hisobiga bankomatlar tarmog‘i modernizatsiya qilinmoqda;
- ular yordamida xizmatlarga haq to‘lash, hisobni to‘ldirish va valyutani ayirboshlash yanada qulay bo‘ladi;
- bankomatlarning o‘zi yanada ishonchli bo‘ladi — masofadan nazorat qilish va naqd pulni “aqlli” taqsimlash tizimi paydo bo‘ladi;
- xavfsizlik darajasi oshiriladi — bankomatlarga kirish elektron qulflar va bir martalik kodlar bilan himoyalanadi.
Shuningdek, ANORBANK bilan ham hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjat o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish va to‘lov infratuzilmasini rivojlantirish sohasidagi loyihalarni birgalikda amalga oshirishga qaratilgan. Uning maqsadi ANORBANK mijozlari uchun moliyaviy xizmatlarning ommabopligini oshirishdan iborat. Hamkorlik doirasida zamonaviy o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish qurilmalari yetkazib beriladi. Asosiy yangiliklar orasida mijozlar uchun keng ko‘lamli xizmatlarni joriy etish, jumladan, naqd pulni kiritish va yechib olish operatsiyalari, bank hisobvaraqlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa, tovarlar va xizmatlar uchun to‘lovlar, valyuta ayirboshlash kabilar bor.
Digital Uzbekistan forumi BS/2 kompaniyasi uchun O‘zbekiston bank sektorining yetakchi vakillari bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va raqamli innovatsiyalarni rivojlantirish yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi.

В этом году форум продемонстрировал рекордные масштабы: более 2000 участников из 36 стран мира, свыше 150 спикеров, более 100 экспонентов.
Цифровая трансформация банковского сектора в Узбекистане набирает обороты. Одним из фокусов развития становятся интеллектуальные устройства самообслуживания, которые выполняют широкий набор операций и становятся полноценной точкой клиентского опыта и аналитики.
На форуме международная компания BS/2 показала, как с помощью компьютерного зрения и искусственного интеллекта банкоматы Diebold Nixdorf могут распознавать возраст, пол и даже эмоции клиента во время сеанса обслуживания.
«Мы стремимся к тому, чтобы каждый банкомат стал не просто устройством выдачи наличных, а персонализированным цифровым помощником. Он может распознать настроение клиента и в зависимости от этого предложить нужный продукт: от кредита до накопительной программы», — отметил Сергей Крайко, руководитель отдела развития продуктов BS/2.
Сергей продемонстрировал на стенде BS/2 технологию, которая дает возможность банкоматам автоматически считывать эмоции пользователей.
«Мы можем определить до девяти различных эмоций, а также понять возраст клиента. Это дает возможность показывать релевантную рекламу: молодым — кредиты на автомобили, а старшему поколению — ипотечные предложения и пенсионные программы», — пояснил специалист.
Что умеет банкомат будущего
Программная система Payments.iQ NG от BS/2 дает возможность:
- распознавать выражение лица клиента и уровень его удовлетворенности;
- предлагать индивидуальные услуги на основе поведенческой аналитики;
- сократить время на совершение операций;
- уменьшить вероятность ошибок и удержания карт;
- полностью заменить визит в офис банка.
«Если клиент остается недовольным после транзакции, мы это фиксируем. Система отправляет сигнал в аналитический центр банка, где можно оперативно изменить сценарии интерфейса, настройки шагов или даже запустить A/B-тест. Все это — в рамках омниканального подхода», — добавил Николай Желнинс, заместитель генерального директора BS/2 по коммерции.
Кроме того, Payments.iQ NG позволяет оперативно проводить настройку интерфейса и изменение логики сценариев разных услуг. Оператор системы может практически в реальном времени менять экраны, визуальные подсказки, язык или даже стиль подачи информации на банкоматах.
Николай Желнинс, выступая на форуме, подчеркнул преимущества компании BS/2:
«У нас более 25 активных клиентов среди банков Узбекистана, и мы ведем переговоры с остальными. Опыт работы на разных рынках позволяет нам следовать самым актуальным трендам, предлагать максимально подходящие и уже поверенные решения, а также адаптировать их под локальные особенности. Так мы помогаем нашим партнерам улучшать бизнес и повышать доходность».
Николай рассказал также о применении искусственного интеллекта в банковской аналитике:
«Наши разработки, например, платформа DS Center.iQ, помогают банкам объединять данные из разных источников в единую экосистему для эффективного анализа и принятия решений. Это позволяет управлять потоками наличности, укреплять безопасность и влиять на доступность устройств, а также упрощать клиентский путь и повышать удобство использования банковскими продуктами».
Компания делает ставку на Узбекистан как на один из главных рынков для активного внедрения таких решений. Быстрорастущий цифровой сектор, конкуренция в банковской среде и запрос на кастомизированные сервисы делают страну оптимальной площадкой.
Идракас Дадашовас, председатель правления группы компаний Penki Кontinentai, отметил важность присутствия компании на рынке Узбекистана:
«Узбекистан сегодня задает высокую планку в сфере внедрения инноваций и развития финтеха. Мы с уважением наблюдаем за темпами цифровой трансформации, уровнем профессиональной конкуренции и активностью в проведении отраслевых форумов. Приезд расширенной команды BS/2 и ASHBURN International — это не просто демонстрация наших решений, а своего рода проверка на соответствие амбициозным ожиданиям узбекского рынка. Мы намерены и дальше вносить вклад в формирование благоприятного инвестиционного климата и тесно сотрудничать с государственными структурами и Центральным банком для развития передовых цифровых сервисов в стране».
Компания BS/2 подчеркивает, что каждое решение адаптируется под национальный контекст: язык, UX, пользовательские привычки и локальные нормы. Анализировать успешность внедрения позволяет модуль CJM&A (Customer Journey Map & Analytics). На ближайшее время запланированы новые пилотные проекты с рядом банков в Ташкенте и других городах.
«Мы уделяем особое внимание развитию IT-направления, потому что без программного обеспечения оборудование не сможет работать эффективно. Сегодня мы представили несколько новинок, в том числе MobileControl.iQ и другие решения, которые превращают банкоматы в по-настоящему умные устройства. Например, с помощью MobileControl.iQ можно управлять устройством самообслуживания посредством мобильного приложения, не прикасаясь к банкомату», — рассказал Сергей Крайко, руководитель отдела развития продуктов BS/2.
Сергей Крайко также отметил, что «банкоматы перестают быть просто устройствами для снятия наличных — сегодня это полноценные многофункциональные центры, где можно заказать карту, подать заявку на кредит и совершать другие операции, не посещая отделение банка». Расширять возможности традиционного оборудования позволяет платформа Payments.iQ NG.
На форуме Digital Uzbekistan 2025 компания BS/2 представила широкую линейку оборудования для банковской сферы и ритейла топовых мировых производителей. На стенде демонстрировали:
- новое поколение банкоматов-ресайклеров DN Series от Diebold Nixdorf;
- платежные терминалы SUNMI;
- устройства для подсчета и обработки наличности Magner, Julong;
- электронные замки Sargent and Greenleaf;
- интеллектуальную систему нейтрализации банкнот Oberthur Cash Protection;
- электронную систему управления очередями Q-Net.
В рамках форума Digital Uzbekistan компания BS/2 подписала меморандум о партнерстве с Octobank. Документ предусматривает совместную разработку инновационных решений для цифровой трансформации банковских сервисов, что позволит повысить удобство и безопасность клиентских операций. Это соглашение отражает стремление BS/2 укреплять позиции на узбекском рынке и развивать банковскую систему страны с помощью современных IT-технологий. Компании вместе планируют развивать сеть банкоматов и точек самообслуживания Octobank: их функциональность станет шире, а пользоваться ими будет проще и удобнее.
Что изменится:
- модернизируется сеть банкоматов благодаря увеличению доли устройств, которые не только выдают, но и принимают наличные;
- оплачивать услуги, пополнять счет и обменивать валюту с их помощью станет еще удобнее;
- сами банкоматы станут надежнее — появится система удаленного контроля и «умного» распределения наличных;
- уровень безопасности повысится — доступ к банкоматам будет защищен электронными замками и одноразовыми кодами.
Также был подписан меморандум о сотрудничестве с ANORBANK. Документ направлен на совместную реализацию проектов в области развития банковского самообслуживания и платежной инфраструктуры. Его цель — повысить доступность финансовых услуг для клиентов ANORBANK. В рамках партнерства будут поставлены современные устройства самообслуживания. Среди главных нововведений — внедрение широкого набора услуг для клиентов, включая операции по внесению и снятию наличных, прямое взаимодействие с банковскими счетами, оплату товаров и услуг, а также обмен валют.
Форум Digital Uzbekistan стал важным этапом для BS/2 в продвижении цифровых инноваций и укреплении партнерских отношений с топовыми игроками банковского сектора Узбекистана.