TBC Bank Group TBC Uzbekistan’ning keyingi o‘sishini tezlashtirish uchun $200 mln miqdoridagi obligatsiyalar chiqarilishini e’lon qildi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati Spot’ga xabar berdi.
Uch yillik sintetik obligatsiyalar o‘zbek so‘mida taqdim etiladi, hisob-kitoblar AQSh dollarida amalga oshiriladi. Kupon stavkasi esa so‘mda 22% ni tashkil etadi.
Bundan tashqari, muomalaga kiritish bir nechta transhlarda amalga oshiriladi: birinchisi — $140 mln, qolganlari esa 12−18 oylik muddat bilan $60 mln hajmda.
TBC Bank Group’ning qayd etishicha, Viena MTF (Avstriya) platformasida joylashtirilgan obligatsiyalarga bo‘lgan yuqori talab investorlarning guruh strategiyasiga bo‘lgan ishonchini va O‘zbekiston bozoriga qiziqishi ortib borayotganini tasdiqlaydi.
Yig‘ilgan mablag‘lar TBC Uzbekistan’ni rivojlantirish va ekotizimning mahsulot qatorini kengaytirishga yo‘naltiriladi. TBC Bank Group xalqaro biznes rahbari Oliver Xyuzning ta’kidlashicha, qo‘shimcha moliyalashtirish TBC Uzbekistan’ga kichik va o‘rta biznes uchun yangi mahsulotlarni ishga tushirish imkonini beradi.
Avvalroq O‘zbekistonda seriyali obligatsiyalarni chiqarish mexanizmi joriy etilgani haqida xabar berilgandi. Bunda bitta dastur doirasida bir nechta obligatsiyalarni chiqarish mumkin bo‘ladi.

TBC Bank Group объявила о размещении облигаций на сумму $200 млн для ускорения дальнейшего роста TBC Uzbekistan. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
Трехлетние синтетические облигации номинированы в узбекских сумах с расчетами в долларах, ставка купона составляет 22% в сумах. Выпуск пройдет несколькими траншами: первый — на сумму $140 млн, остальные — на сумму $60 млн на горизонте 12−18 месяцев.
В TBC Bank Group отметили, что высокий спрос на облигации, размещенные на площадке Vienna MTF (Австрия), подтверждает доверие инвесторов к стратегии группы и растущий интерес к Узбекистану.
Привлеченные средства планируется направить на развитие TBC Uzbekistan и расширение продуктовой линейки экосистемы. По словам главы международного бизнеса TBC Bank Group Оливера Хьюза, дополнительное финансирование позволит группе запустить новые продукты для малого и среднего бизнеса.
В первом квартале операционный доход экосистемы TBC Uzbekistan достиг 744 млрд сумов. По сравнению с аналогичным периодом 2024 года показатель увеличился на 113%. TBC Bank Uzbekistan, Payme и Payme Nasiya совокупно обеспечили более 20% общего операционного дохода TBC Bank Group.
Чистая прибыль экосистемы в январе-марте увеличилась на 15%, достигнув 98 млрд сумов. Показатель рентабельности капитала (ROE) достиг 13,7%. На показатель повлияло единовременное начисление по кредитным убыткам в 114,4 млрд сумов. За его вычетом прибыль TBC Uzbekistan превышает 190 млрд сумов, или в 2,2 раза больше прошлогодней.