O‘zbekiston aviakompaniyalari Yaqin Sharqdagi keskinlik tufayli ayrim mamlakatlarga parvozlar yo‘nalishini o‘zgartirdi. Isroil 13-iyunga o‘tar kechasi Erondagi nishonlarga, jumladan, yadroviy obyektlar va mamlakat harbiy qo‘mondonligiga zarbalar bergandi.
Kunning ikkinchi yarmida Centrum Air Eron, Iroq, Suriya va Iordaniya havo hududi vaqtinchalik yopilgani munosabati bilan aylanib o‘tuvchi yo‘nalishlardan foydalanilishi sababli reyslar jadvalida o‘zgarishlar yuz berishi mumkinligidan ogohlantirdi.
Yo‘lovchilardan aeroportlardagi axborot tablolari va elektron pochta orqali yuboriladigan bildirishnomalarni diqqat bilan kuzatib borish so‘raldi.
Bir necha soat o‘tgach, Centrum Air Toshkent — Dubay (С6351) yo‘nalishi bo‘yicha parvoz yo‘nalishi o‘zgargani haqida xabar berdi, reys 14-iyun kuni soat 6:00 da uchadi.
Kechqurun Air Samarkand 15-iyunga rejalashtirilgan Samarqand-Tel-Aviv (9S 501/502) yo‘nalishi bo‘yicha reysni bekor qilishga majbur bo‘ldi. Bunga sabab — Ben-Gurion nomidagi aeroport va mintaqa havo hududining vaqtincha yopilishi.
Eron, Iroq, Suriya va Iordaniya havo hududi vaqtincha yopildi. Foto: Flightradar24 dan skrinshot
Aviakompaniya matbuot xizmati Isroilga boshqa sanalardagi reyslar haqida qo‘shimcha ravishda xabar berilishini ma’lum qilgan.
Yo‘lovchilar oldindan e-mail orqali hamda chiptalarni xarid qilgan joylarida — kassalar va sayyohlik agentliklarida xabardor qilinadi. Bundan tashqari, mazkur reys bo‘yicha chipta pulini to‘liq qaytarib olish yoki parvozni boshqa sanaga ko‘chirish mumkin.
Uzbekistan Airways aviakompaniyasi Jiddadan Haj safari doirasida amalga oshiriladigan reyslar jadvaliga o‘zgartirishlar kiritganini ma’lum qildi. Sharm ash-Shayxga parvozlarda ham o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin. Milliy aviatashuvchining ta’kidlashicha, jiddiy o‘zgarishlar bo‘lsa, ma’lumotlar rasmiy Telegram-kanallarida e’lon qilinadi.

Узбекистанские авиакомпании изменили маршруты рейсов в некоторые страны из-за напряженности на Ближнем Востоке. Израиль в ночь на 13 июня нанес удары по целям в Иране, включая ядерные объекты и военное командование страны.
Днем Centrum Air предупредила о возможных изменениях в расписании рейсов из-за использования обходных маршрутов на фоне временного закрытия воздушного пространства Ирана, Ирака, Сирии и Иордании.
Авиакомпания попросила пассажиров следить за актуальной информацией на табло аэропортов и в уведомлениях на электронной почте. Спустя несколько часов Centrum Air сообщила об изменении рейса по маршруту Ташкент — Дубай (С6351), который вылетит 14 июня в 6:00.
Вечером Air Samarkand вынужденно отменила рейс по маршруту Самарканд — Тель-Авив (9S 501/502), который планировался на 15 июня. Причина — временное закрытие аэропорта имени Бен-Гуриона и воздушного пространства региона.
Воздушное пространство Ирана, Ирака, Сирии и Иордании временно закрыто. Фото: скриншот с Flightradar24
Авиаперевозчик пообещал дополнительно сообщить о выполнении рейсов в Израиль на другие даты. Пассажиров, чей рейс был отменен, уведомят по электронной почте, а также по месту приобретения билета — в кассах и турагентствах.
В пресс-службе Uzbekistan Airways в комментарии Spot сообщили о внесении изменений в расписание рейсов, выполняемых в рамках программы Хадж из Джидды. Также возможны корректировки в рейсах в Шарм-эш-Шейх. Национальный авиаперевозчик подчеркнул, что при существенных изменениях информация будет опубликована в официальных Telegram-каналах.