Avvalroq Spot Octobank Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudiga Humans’ga nisbatan da’vo arizasi bilan murojaat qilib, qarzdorlikni undirish va 500 mlrd so‘mdan ortiq zararni qoplashni so‘ragani haqida yozgandi.
13-iyun soat 18:00 dan boshlab bank Humans (Visa) kobeyjing kartalari bo‘yicha operatsiyalarga xizmat ko‘rsatishni to‘xtatadi. Qaror Humans tomonidan “shartlarning muntazam ravishda buzilishi va qabul qilingan shartnoma majburiyatlarining bajarilmasligi” ortidan qabul qilingan.
Humans Octobank bilan bog‘liq vaziyatga izoh berdi (kompaniyaning bayonoti Spot ixtiyorida). Kompaniya bu vaziyatni oddiy tijorat mojarosi emas, balki Octobank, Markaziy bank va boshqa bir qator bozor ishtirokchilari tomonidan “muvofiqlashtirilgan bosim” deb hisoblamoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, Octobank da’vo arizasini joriy yilning yanvar oyida bergan. Oradan besh oy o‘tgan bo‘lsa-da, sud hali ham qaror chiqarmagan, shu bois 500 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ni to‘lash talabi tasdiqlanmagan holda qolmoqda.
Humans vakillarining ta’kidlashicha, sud muhokamalari davomida Octobank qo‘yilgan talablar miqdorini asoslamagan va hujjatli dalillarni taqdim etmagan. Shuningdek, ish bo‘yicha yig‘ilishlar olti marta qoldirilgan.
“Shartnoma majburiyatlarini muntazam ravishda bajarmagani uchun” Humans Octobankka qarshi da’vo tayyorlamoqda. Asos sifatida Humans Visa kartalari egalarining murojaatlari “umuman e’tiborsiz qoldirilgan yoki jiddiy kechikishlar bilan ko‘rib chiqilgan” yuzlab qoidabuzarliklar keltirilgan. Kompaniya vakillari o‘z mijozlari manfaatlarini ko‘zlab, bankning asosiy operatsion tartib-qoidalari yaroqsizligi masalasini bir necha bor ko‘targanliklarini ta’kidlashmoqda.
Humans guruhi kompaniyalari Octobank qonunchilikni bir necha bor qo‘pol ravishda buzganini ma’lum qildi. Xususan, 2024-yil sentabr oyida Octobank Humans’ga tegishli Maroqand to‘lov tashkiloti — UPay brendi hisobraqamlaridan mablag‘larni yechib olish uchun soxta hujjatlar asosida boshqa banklarga to‘lov topshiriqnomalarini yuborgan. Humans nuqtai nazaridan, jami 292,8 mlrd so‘mlik noqonuniy talablar qo‘yilgan.
Shuningdek, Humans ma’lumotlariga ko‘ra, kompaniya Octobank harakatlariga chek qo‘yish va tekshiruv o‘tkazish talabi bilan Markaziy bankka ikki marta murojaat qilgan, biroq regulyator hech qanday chora ko‘rmagan.
Humans yaqin vaqt ichida Bosh prokuraturaga “regulyatorning harakatsizligi va Octobank tomonidan yo‘l qo‘yilgan qoidabuzarliklar” faktlari bo‘yicha rasmiy ariza bermoqchi. Bundan tashqari, Humans Octobankdan Maroqanddan olingan 403,7 mlrd so‘mlik “asossiz boylik"ni qaytarishni talab qilmoqda.
Maroqand cheklovlari
2024-yil 25-sentabrda Markaziy bank Humans’ga tegishli UPay brendi ostidagi Maroqand to‘lov tashkiloti faoliyatini yarim yilga cheklab qo‘ydi. Natijada, uning bank hisobvarag‘idan foydalangan holda to‘lovlarni qabul qilish va o‘tkazish xizmatlari cheklandi. Oktabr oxirida Markaziy bank sobiq raisi Mamarizo Nurmuratov fuqarolarning pullari bukmekerlik kompaniyalariga noqonuniy o‘tkazilgani sababli Maroqand litsenziyasi to‘xtatilganini tushuntirdi.
Humans Markaziy bankka Cross Pay orqali qimor o‘yinlari uchun to‘lovlarni amalga oshirish bo‘yicha qayd etilgan faktlarni taqdim etganini ma’lum qildi, biroq regulyator hech qanday chora ko‘rmadi. Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, taqdim etilgan dalillar, jumladan, tranzaksiyalar, skrinshotlar va qoidabuzarliklar haqidagi ma’lumotlar e’tiborsiz qoldirilgan.
“Shu bilan birga, Humans guruhi kompaniyasiga nisbatan Markaziy bank mutlaqo teskari harakat qilmoqda — aslida tomonlardan birining manfaatlarini ko‘zlab tijorat bahsida ishtirok etmoqda. Yondashuvlardagi bunday farq regulyatorning noxolisligi va institutsional manfaatdorligi masalasini ko‘taradi”. — deya xulosa qilinadi Humans’da.

Как ранее писал Spot, Octobank подал иск к Humans в Ташкентский межрайонный экономический суд, требуя взыскать задолженность и компенсацию за понесенные убытки на сумму более 500 млрд сумов. С 18:00 13 июня банк прекращает обслуживание операций по кобрендинговым картам Humans (Visa). Решение принято «в связи с систематическим нарушением условий и неисполнением Humans принятых договорных обязательств».
Humans прокомментировала ситуацию с Octobank (заявление компании имеется в распоряжении Spot). В компании считают, что имеют дело не с обычным коммерческим спором, а со «скоординированным давлением» со стороны Octobank, Центрального банка и ряда других участников рынка.
В Humans рассказали, что Octobank подал иск в январе этого года. По прошествии пяти месяцев решение суда отсутствует, поэтому требование о выплате свыше 500 млрд сумов остается неподтвержденным. В компании заявили, что во время разбирательства Octobank не обосновал размер предъявленных требований и не предоставил документальных подтверждений, указывая на то, что заседания по делу переносились шесть раз.
Humans готовит встречный иск к Octobank «за систематическое неисполнение договорных обязательств». В качестве обоснования приводятся сотни нарушений, когда обращения держателей карт Humans Visa «либо полностью игнорировались, либо рассматривались с серьезными задержками». В компании заявляют, что неоднократно поднимали вопросы несостоятельности базовых операционных процедур банка в интересах своих клиентов.
Компании группы Humans также сообщили о неоднократных грубых нарушениях законодательства со стороны Octobank. В частности, в сентябре 2024 года, как утверждается, Octobank направил в сторонние банки платежные поручения на списание средств со счетов платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans — на основании фиктивных документов. Общая сумма незаконно, с точки зрения Humans, заявленных требований составила 292,8 млрд сумов.
По информации Humans, компания дважды обращалась в Центральный банк с требованием пресечь действия Octobank и провести проверку, однако регулятор не принял никаких мер.
Humans намерена в ближайшее время подать официальное заявление в Генеральную прокуратуру о фактах «бездействия регулятора и нарушений со стороны Octobank». Также Humans требует от Octobank возврата «необоснованного обогащения» на сумму 403,7 млрд сумов, полученного банком от Maroqand.
Центральный банк и ограничение Maroqand
25 сентября 2024 года Центробанк ограничил на полгода работу платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans, — что привело к остановке ее услуг по приему и проведению платежей с использованием банковского счета. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов тогда пояснил, что лицензию Maroqand временно приостановили из-за незаконного перевода денег граждан букмекерам.
В Humans сообщили, что передали Центробанку зафиксированные факты проведения платежей за азартные игры через Cross Pay, однако регулятор не предпринял никаких шагов. По словам компании, предоставленные доказательства — включая транзакции, скриншоты и информацию о нарушениях — были проигнорированы.
«При этом в отношении компаний группы Humans Центральный банк действует с точностью до наоборот — фактически участвует в коммерческом споре в интересах одной из сторон. Такое различие в подходах поднимает вопрос о предвзятости и институциональной ангажированности регулятора», — подытожили в Humans.
Недавно сингапурская компания Humans Mobile Ltd., которая входит в международный холдинг Humans Group и владеет бизнесом Humans в Узбекистане, официально инициировала арбитражное разбирательство против Узбекистана в Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) при Всемирном банке. Соответствующий иск от 30 мая (ICSID Case No. ARB/25/24) зарегистрирован в базе и «находится на рассмотрении». Ответчиком выступает Управление правовой защиты интересов Узбекистана Министерства юстиции.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции возбудил дело против YandexGo UB по обращению Uzum Market.