Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish bo‘yicha ishchi guruh yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
“Oldimizda turgan maqsad 2030-yilgacha Rossiyaning O‘zbekistonga eksportini 2,7 barobar ko‘paytirib, $17,9 mlrdga, O‘zbekistonning Rossiyaga eksportini esa 3,6 barobar oshirib, $11,8 mlrdga yetkazishdir”, — deya ta’kidladi Iqtisodiy taraqqiyot vaziri Maksim Reshetnikov.
Tomonlar sanoat hamkorligi, energetika, farmatsevtika, transport, logistika va boshqa sohalardagi qo‘shma loyihalar ustida olib borilayotgan ishlarning joriy holatini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, O‘zbekistonda dori vositalari va tibbiy jihozlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ham asosiy masalalardan biri hisoblanadi.
Rossiya 2025−2034 yillarda kafolatlangan xarid qilinishi rejalashtirilgan, mahalliylashtirish lozim bo‘lgan farmatsevtika mahsulotlari ro‘yxatini tayyorlamoqda.
2025-yil oxirigacha mo‘ljallangan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishiga qadar investitsiya platformasi orqali moliyalashtirish uchun istiqbolli loyihalarning dastlabki ro‘yxatini kelishib olish rejalashtirilmoqda.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning birinchi to‘rt oyida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo hajmi 3%ga kamayib, $3,7 milrdni tashkil etdi.
Iqtisodiy taraqqiyot vazirligi rahbari Maksim Reshetnikov ikki tomonlama savdo aylanmasining qisqarishini vaqtinchalik hodisa deb baholab, buni biznesning yangi sharoitlarga moslashuvi va narxlarning pasayishi bilan izohladi.
Avvalroq Spot Rossiyaning Medsi tarmog‘i O‘zbekistonda birinchi klinikasini ochishi haqida yozgandi.
Hozirda HeadHunterda manzil Toshkent sifatida ko‘rsatilgan 3 ta bo‘sh ish o‘rni uchun e’lon joylashtirilgan. Loyihaga kiritilgan investitsiyalar hajmi $2 mlndan ortiqni tashkil etadi.

Россия планирует открыть индустриальные парки в Бухаре и Навои во второй половине 2025 года, сообщила пресс-служба Министерства экономического развития РФ.
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума состоялось заседание рабочей группы по увеличению товарооборота между Россией и Узбекистаном.
«Перед нами стоит цель увеличить российский экспорт в Узбекистан в 2,7 раза — до $17,9 млрд, а узбекский экспорт в Россию — в 3,6 раза, до $11,8 млрд к 2030 году», — заявил глава Минэкономразвития Максим Решетников.
Стороны актуализировали статус работы над совместными проектами в сферах промышленной кооперации, энергетики, фармацевтики, транспорта, логистики и других областях.
Одним из основных вопросов стала организация производства фармацевтических препаратов и медицинского оборудования в Узбекистане. Россия готовит перечень подлежащей локализации фармпродукции, гарантированная закупка которой планируется в 2025—2034 годах.
К заседанию Межправительственной комиссии, запланированному до конца 2025 года, намечено согласовать первый перечень перспективных проектов для финансирования через инвестиционную платформу.
Согласно Нацкомстату, за первые четыре месяца этого года объем торговли между Узбекистаном и Россией сократился на 3% — до $3,7 млрд. Максим Решетников назвал уменьшение двустороннего товарооборота временным явлением, связав его с адаптацией бизнеса и снижением цен.