Xalqaro chakana franshiza operatori Alshaya Group O‘zbekistonda mashhur brendlarning do‘konlarini ochishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
13-iyun kuni ISSV rahbari Laziz Kudratov xalqaro Alshaya Group boshqaruvi raisi Muhammad Alshaya bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar O‘zbekistonda taniqli brendlar do‘konlarini ochish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Alshaya Group O‘zbekistonni barqaror o‘sayotgan iste’mol sektori, sarmoyadorlar uchun jozibador muhit va mamlakatning demografik salohiyati sababli Markaziy Osiyodagi istiqbolli bozor sifatida ko‘rib chiqmoqda.
“Kompaniya vakillari uzoq muddatli loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirar ekan, yaqin vaqt ichida ilk savdo nuqtalarini ishga tushirish rejalari bilan bo‘lishdilar. Uchrashuv davomida brendlarning O‘zbekiston bozoriga muvaffaqiyatli kirib borishi uchun aniq amaliy choralar kelishib olindi”, — deyiladi vazirlik xabarida.
Alshaya Group — Starbucks, H&M, Mothercare, Debenhams, American Eagle Outfitters, PF Chang‘s, The Cheesecake Factory, The Body Shop, MAC, Victoria’s Secret, Boots, Pottery Barn va KidZania kabi brendlarning chakana franchayzing operatori hisoblanadi.
2020-yil yanvar oyida Toshkentning sobiq hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev va Alshaya Group kompaniyasining mintaqaviy vakili Nenji Menxotra Toshkentda dunyoga mashhur Starbucks qahvaxonalari tarmog‘ini ochish istiqbollarini muhokama qilgan edi.
Uтda Alshaya Group Starbucks qahvaxonalari tarmog‘i va jahon brendiga mansub mehmonxonalarni ochish loyihasini amalga oshirish uchun joylashuv o‘rnini tanlash hamda zarur hujjatlarni tayyorlash ishlari olib borilayotganini ma’lum qildi.
Alshaya kompaniyalar guruhi 1890-yilda asos solingan. U Yaqin Sharq, Shimoliy Afrika, Rossiya, Turkiya va Yevropada keng tarqalgan xalqaro chakana franshiza operatoridir. Alshaya portfelida Starbucks, H&M, Victoria’s Secret kabi 90 ga yaqin brend mavjud bo‘lib, uning boshqaruvi ostida 4000 dan ortiq kiyim-kechak, pardoz-andoz, oziq-ovqat, ko‘zoynak, dori-darmon, uy-ro‘zg‘or va dam olish mahsulotlari do‘konlari faoliyat yuritadi. Kompaniya aktivlari tarkibiga ko‘chmas mulk, qurilish, sayyohlik infratuzilmasi va avtomobil savdosi sohalaridagi korxonalar ham kiradi. Xodimlarning umumiy soni 53 mingdan oshadi.
Avvalroq Spot Agalarov Development Chorvoqdagi Sea Breeze Uzbekistan loyihasiga $5 mlrd yo‘naltirishi haqida yozgandi.

Международный оператор розничной франшизы Alshaya Group планирует открыть магазины известных брендов в Узбекистане, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
13 июня глава МИПТ Лазиз Кудратов провел переговоры с председателем правления Alshaya Group Мухаммадом Альшайей. Стороны обсудили возможность открытия в Узбекистане магазинов известных брендов.
Alshaya Group рассматривает Узбекистан как перспективный рынок в Центральной Азии благодаря устойчивому росту потребительского сектора, привлекательной инвестиционной среде и демографическому потенциалу страны, отметили в ведомстве.
«Представители компании выразили заинтересованность в реализации долгосрочных проектов и представили планы по запуску первых торговых точек уже в ближайшее время. В ходе встречи были согласованы конкретные шаги по успешному выходу брендов на рынок Узбекистана», — говорится в сообщении МИПТ.
Alshaya Group является оператором розничной франшизы таких брендов, как Starbucks, H&M, Mothercare, Debenhams, American Eagle Outfitters, P.F. Chang's, The Cheesecake Factory, The Body Shop, M.A.C, Victoria's Secret, Boots, Pottery Barn и KidZania.
В январе 2020 года бывший хоким Ташкента Джахонгир Артикходжаев и региональный представитель Alshaya Group Нэнжи Менхотра обсудили перспективы открытия в Ташкенте всемирно известной сети кофеен Starbucks.
По итогам встречи Alshaya Group заявила о подготовке необходимой документации с подбором локации для реализации проекта открытия сети кофеен Starbucks и отелей с мировым брендом.
Группа компаний Alshaya основана в 1890 году. Это международный оператор розничной франшизы, широко представленный на Ближнем Востоке, в Северной Африке, России, Турции и Европе. В портфель Alshaya входят около 90 брендов, среди которых Starbucks, H&M, Victoria’s Secret, под управлением — более 4000 магазинов одежды, косметики, продуктов питания, оптики, фармацевтики, товаров для дома и досуга. В пул активов входят также компании в сферах недвижимости, строительства, туристической инфраструктуры и автомобильной торговли, число сотрудников превышает 53 тысяч.