O‘zbekiston va O‘mon fuqaro aviatsiyasi agentliklari o‘rtasida muzokaralar o‘tkazildi, deya xabar berdi Transport vazirligi matbuot xizmati.
Uchrashuvning asosiy mavzusi ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo aloqasini yo‘lga qo‘yish masalasi bo‘ldi.
Xususan, Ummon sultonligining milliy aviakompaniyasi Oman Airning O‘zbekiston shaharlariga parvozlarni amalga oshirish imkoniyati muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida aviatsiya idoralari yangilangan bitimni imzoladilar. Hozirgi tahrirdagi hujjatga ko‘ra, ikki mamlakat aviakompaniyalari haftasiga 50 tagacha reysni amalga oshirish huquqiga ega bo‘ldi.
Shuningdek, Samarkand hamda Salala xalqaro aeroportlarida ochiq osmon rejimidan foydalanish hamda yuk tashish parvozlarida har ikki mamlakat aeroportlarida “beshinchi, oltinchi va yettinchi havo erkinligi"dan foydalanish huquqi berildi.
Vazirlik tomonidan joriy yilda Oman Air aviakompaniyasining O‘zbekistonga to‘g‘ridan to‘g‘ri muntazam parvozlarini yo‘lga qo‘yilishida tegishli yordam ko‘rsatilishi ta’kidlandi.
2024-yil iyul oyidan O‘mon O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejimni joriy qildi. Ular 14 kun davomida sultonlikda erkin bo‘lishlari yoki aeroportda viza rasmiylashtirishlari mumkin bo‘ladi. May oyi oxirida Shavkat Mirziyoyevning O‘mon, shuningdek, Bahrayn va Quvayt fuqarolari uchun vizasiz rejimni 30 kungacha uzaytirish bo‘yicha farmoni qabul qilindi.
O‘tgan yilning kuzida Centrum Air xususiy aviatashuvchisi Toshkentdan O‘monning Salala shahriga reysni yo‘lga qo‘ygan edi. Yo‘nalishga Airbus A321neo samolyoti xizmat ko‘rsatadi.
Aprel oyida O‘zaviatsiya Oman Air aviakompaniyasiga Maskat-Toshkent-Maskat yo‘nalishi bo‘yicha parvozlarni amalga oshirishga ruxsat berilgani haqida xabar bergan edi. Tashuvchi yo‘nalishga Boeing 737 samolyotlarida xizmat ko‘rsatishni rejalashtirmoqda.
Avvalroq Spot O‘zbekiston aviakompaniyalari Yaqin Sharqdagi keskinlik tufayli parvozlar yo‘nalishini o‘zgartirgani haqida yozgandi.

Агентства гражданской авиации Узбекистана и Омана провели переговоры, сообщили в пресс-службе Министерства транспорта.
Основной темой встречи стала организация прямого авиасообщения между странами. В частности, затрагивался вопрос запуска рейсов в города Узбекистана национальным перевозчиком султаната Oman Air.
В ходе переговоров авиационные власти подписали обновленное соглашение. Документ в нынешней редакции позволяет авиакомпаниям двух стран выполнять до 50 рейсов еженедельно.
Также стороны договорились о взаимном введении режима «открытого неба» в аэропортах Самарканда и Салалы. Кроме того, грузовые авиаперевозчики получат право пользоваться «пятой, шестой и седьмой свободами воздуха» в аэропортах обеих стран.
Минтранс Узбекистана окажет содействие Oman Air в вопросе запуска регулярных рейсов в Узбекистан, подчеркивалось на встрече. Регулярные перелеты планируется запустить в этом году.
С июля 2024 года Оман ввел безвизовый режим для граждан Узбекистана. Они смогут свободно находиться в султанате в течение 14 дней либо оформить визу по прибытии в аэропорту. В конце мая Шавкат Мирзиёев распорядился продлить безвизовый период для граждан Омана, а также Бахрейна и Кувейта до 30 дней.
Осенью прошлого года частный авиаперевозчик Centrum Air запустил рейс из Ташкента в оманский город Салала. Направление обслуживается самолетом Airbus A321neo.
В апреле «Узавиация» сообщила о выдаче Oman Air разрешения на выполнение рейсов Маскат — Ташкент — Маскат. Перевозчик планирует обслуживать направление на самолетах Boeing 737.
Ранее Spot писал, что узбекистанские авиакомпании изменили маршруты рейсов из-за напряженности на Ближнем Востоке.