Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida rejalashtirilgan qurilish va jamoat transporti loyihalari taqdimoti bilan tanishgani haqida xabar berilgandi. 2045-yilgacha Toshkentda $58,4 mlrdlik investitsiya loyihalari amalga oshiriladi.
Taqdimotda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti yaqinida qiymati $180 mln bo‘lgan yirik turar-joy majmuasini qurish taklif qilindi. Bu haqda O‘zbekiston 24 telekanali lavhasidan ma’lum bo‘ldi.
Loyiha tashabbuskori Xamkor Inshaat xususiy kompaniyasi bo‘lib, u 2021-yil oktabr oyida Davlat geologiya qo‘mitasiga qarashli Mineral resurslar ilmiy-tadqiqot institutining sobiq binolar majmuasini 71,6 mlrd so‘mga, 2022-yil aprel oyida esa Davlat geologiya qo‘mitasi binosini 124,75 mlrd so‘mga sotib olgan.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Xamkor Inshaat 2021-yil fevral oyida tashkil etilgan, kompaniya turar-joy binolarini qurish bilan shug‘ullanadi. Uning ta’sischilari — Himend Limited (50%) va Karimjanov Mirziyat Artikovich (50%), direktori — Savutov Akmal Hamidovich. Ustav kapitali — 50 mlrd so‘mdan ortiq.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi bosh reja xaritasiga ko‘ra, hududida loyiha amalga oshirilishi kutilayotgan Mingo‘rik mahallasi hududining katta qismi konservatsiya zonasiga (Sharqshunoslik universiteti) kiradi va faqat kichik qismi rekonstruksiya zonasiga to‘g‘ri keladi.
4 gektar maydonni egallagan loyihada 10 ta bino qurilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, ularda 5486 nafar aholiga mo‘ljallangan 1371 ta xonadon joylashadi. Eng baland binoning balandligi 30 qavat. Loyiha zilzilabardoshlik (8 ballgacha), gidrogeologiya, sanitariya-epidemiologiya va yong‘in xavfsizligi talablariga muvofiqligi bo‘yicha ijobiy xulosa olgan.
Bundan tashqari, loyiha hududida 540 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasi va 1200 o‘quvchiga mo‘ljallangan o‘rta ta’lim maktabini qurish rejalashtirilgan. Xizmat ko‘rsatish obyektlari maydoni 60 ming kvadrat metrni tashkil etib, 3 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Muhandislik infratuzilmasiga ulanish uchun quyidagi xarajatlar belgilangan:
- 2,7 mlrd so‘m — elektr energiyasiga (1 ta podstansiya rekonstruksiya qilinadi, 6,3 km kabel);
- 59 mlrd so‘m — issiqlik ta’minotiga;
- 1,7 mlrd so‘m — ichimlik suvi va kanalizatsiya uchun;
- gaz ta’minoti loyihada ko‘zda tutilmagan.
16-iyun kuni prezident matbuot xizmati yangilangan talablarga ko‘ra, yangi quriladigan binolarning zilzilabardoshligi 9 balldan kam bo‘lmasligi kerakligini ma’lum qildi. Har bir loyiha bo‘yicha kompleks ekspertiza xulosasi shakllantiriladi.
Avvalroq Toshkent markazida qiymati $175 mlnlik ikki minorali osmono‘par bino qurish taklif etilayotgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, 16 июня Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами строительства и развития общественного транспорта, запланированными в Ташкенте. До 2045 года в столице реализуют инвестиционные проекты на $58,4 млрд.
Рядом с Ташкентским государственным университетом востоковедения предложено строительство крупного жилого комплекса стоимостью $180 млн, следует из сюжета телеканала Oʻzbekiston 24.
Инициатором проекта выступила частная компания Xamkar Inshaat, которая в октябре 2021 года выкупила бывший комплекс зданий Научно-исследовательского института минеральных ресурсов Госкомгеологии за 71,6 млрд сумов, в апреле 2022 года — здание Госкомгеологии за 124,75 млрд сумов.
Согласно ЕГРПО, Xamkar Inshaat учреждена в феврале 2021 года и занимается строительством жилых зданий. Учредителями компании являются Himend Limited (50%) и Каримджанов Мирзият Артикович (50%), директором — Савутов Акмаль Хамидович. Уставный капитал Xamkar Inshaat превышает 50 млрд сумов.
Согласно сайту генплана Министерства строительства и ЖКХ, большая часть территории махалли «Мингурик», на территории которой предполагается реализовать проект, относится к зоне консервации (Университет востоковедения), и лишь небольшая часть приходится на зону реконструкции.
Проект площадью 4 га предусматривает возведение 10 зданий, в которых расположится 1371 квартира на 5486 жильцов. Высота самого высокого здания составляет 30 этажей. Проект получил положительное заключение по сейсмоустойчивости (до 8 баллов), гидрогеологии, санитарии и эпидемиологии, а также по соответствию требованиям пожарной безопасности.
Кроме того, на территории проекта планируется построить детское дошкольное учреждение на 540 мест и среднеобразовательную школу на 1200 учащихся. Площадь объектов сферы услуг составит 60 тыс. кв. м, что позволит создать 3000 рабочих мест.