Shavkat Mirziyoyev 23-iyun kuni tashqi savdo va transport-logistika sohalarida kechiktirib bo‘lmaydigan choralar muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
So‘nggi kunlarda Yaqin Sharqda ro‘y bergan harbiy harakatlar shundoq ham notinch vaziyatni yanada keskinlashtirgani, bu O‘zbekistonning jahonga chiqish yo‘llariga va tashqi savdo aloqalariga salbiy ta’sir etishi mumkinligi qayd etildi.
Shu bois vaziyatni to‘g‘ri baholab, tashqi savdo, investitsiya, transport sohalarida tezkor choralar ko‘rish shartligi qayd etildi.
Xususan, eksport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, yuklarni boshqa xavfsiz portlarga ko‘chirish zarurligi ta’kidlandi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu tashish xarajatining 30% gacha oshishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Shu bois hamkor davlatlar bilan muqobil yo‘llarni kelishish, eksportchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Transport vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda boshqa daxldor idoralar rahbarlariga tadbirkorlar bilan yaqindan ishlab, eksport-import amaliyotlariga ko‘maklashish, mahsulotlariga qo‘shimcha bozorlar topish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, ishlab chiqarishni izchil davom ettirish, ichki bozorda narx barqarorligini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.
Avvalroq O‘zbekiston va Bolgariya qo‘shma logistika kompaniyasini tashkil etishi haqida xabar berilgandi. Tomonlar geologiya sohasida hamkorlik qilishi, klinik tadqiqotlarni birgalikda amalga oshirishi mumkin.

23 июня Шавкат Мирзиёев провел совещание по обсуждению неотложных мер во внешней торговле и транспортно-логистической сфере, сообщает пресс-служба президента.
В сообщении говорится, что военные действия на Ближнем Востоке обострили и без того нестабильную ситуацию, что не может не повлиять на внешнеэкономические связи и пути выхода Узбекистана на мировые рынки.
В этой связи на совещании подчеркивалась необходимость объективной оценки происходящего и оперативного принятия мер в таких ключевых направлениях, как внешняя торговля, инвестиции и транспорт.
В частности, указано на необходимость диверсификации маршрутов экспорта и перенаправления грузов в другие, более безопасные порты.
По предварительным расчетам, это может привести к увеличению транспортных расходов до 30%.
Исходя из этого президент дал поручения о согласовании альтернативных маршрутов со странами-партнерами и поддержке экспортно-ориентированных предприятий.
Перед руководителями Министерства транспорта, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Торгово-промышленной палаты и других причастных ведомств поставлена задача тесно взаимодействовать с субъектами предпринимательства, содействовать им в экспортно-импортных операциях, а также в поиске новых рынков сбыта.
Вместе с тем подчеркнута важность сохранения устойчивых темпов производства и стабильности цен на внутреннем рынке.
На фоне вооруженного конфликта на Ближнем Востоке авиакомпании Узбекистана изменили маршруты полетов в некоторые страны и временно отменили рейсы в Израиль.
Ранее Spot писал, что Эксимбанк Китая выделит Узбекистану кредит на $500 млн на развитие телекоммуникаций.