Vazirlar Mahkamasi tomonidan O‘zbekistonning tog‘li va cho‘l hududlarida ekstremal turizmni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlarini tasdiqlandi.
Ziplayn-attraksionlar va kanat parklari (tayparklar) ni tashkil etuvchilar ularni qurish xarajatlarining bir qismini Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya qilishlari mumkin bo‘ladi. Subsidiyalar 2025-yil 1-iyuldan 2027-yil 1-yanvargacha to‘lanadi.
Kanat parkini tashkil etish uchun to‘lov 80 mln so‘mni tashkil etadi, uning maydoni kamida 150 kvadrat metr bo‘lishi kerak. Uzunligi kamida 200 metr bo‘lgan ziplaynlar uchun subsidiya 100 mln so‘mga teng bo‘ladi.
To‘lovlarni olish uchun majmua muassisi Turizm qo‘mitasiga ariza topshirishi lozim. Arizaga quyidagilar ilova qilinishi kerak:
- kanat park yoki ziplayn uchun foydalaniladigan yerga bo‘lgan huquqni tasdiqlovchi hujjat nusxasi;
- majmua bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlarining nusxasi;
- qabul qilish komissiyasining majmuani foydalanishga topshirish to‘g‘risidagi qaror nusxasi;
- sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasining majmuadan foydalanishga ruxsatnomasi;
- zarur hollarda — taqdimot materiallari.
Ariza Turizm qo‘mitasi komissiyasi tomonidan 10 ish kunida ko‘rib chiqiladi, zarur hollarda muddat 20 ish kunigacha uzaytirilishi mumkin. Shundan so‘ng subsidiya ajratish yoki to‘lashni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.
Ijobiy qaror qabul qilingan taqdirda Qo‘mita mablag‘larni majmua muassisining xizmat ko‘rsatuvchi tijorat bankidagi hisob raqamiga o‘tkazadi. To‘lov 10 ish kuni ichida amalga oshiriladi.
Agar rad etilsa, tadbirkor aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va tegishli materiallarni ilova qilgan holda takroriy ariza berish uchun 14 ish kuni oladi. U 7 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddatda ko‘rib chiqiladi.

Кабинет министров 19 июня утвердил меры поддержки экстремального туризма в горных и пустынных местностях Узбекистана. Постановление опубликовано на Lex.uz.
Создатели зиплайн-аттракционов и канатных парков (тайпарков) смогут получить компенсацию части расходов на их строительство за счет Фонда поддержки туризма. Субсидии будут выплачиваться в период с 1 июля 2025 по 1 января 2027 года.
Выплата за создание канатного парка составит 80 млн сумов, при этом его площадь должна составлять минимум 150 кв. метров. Для зиплайнов длиной не менее 200 метров субсидия будет равна 100 млн сумов.
Учредитель комплекса для получения выплат должен будет подать заявку в Комитет по туризму. К ней потребуется приложить:
- копию документа, подтверждающего права на используемую для тайпарка или зиплайна землю;
- копию проектно-сметной документации по комплексу;
- копию ордера приемной комиссии о принятии комплекса в эксплуатацию;
- разрешение Комитета промышленной, радиационной и ядерной безопасности на эксплуатацию комплекса;
- при необходимости — презентационные материалы.
Заявка будет рассмотрена комиссией Комитета по туризму в течение 10 рабочих дней, а в случае необходимости срок может быть продлен до 20 рабочих дней. После этого будет принято решение о выделении субсидии или об отказе в выплате.
В случае положительного решения Комитет переведет средства на счет учредителя комплекса в обслуживающем коммерческом банке. Выплата произойдет в течение 10 рабочих дней.
При отказе у предпринимателя будет 14 рабочих дней на устранение выявленных недостаток и подачу повторного заявления с приложением соответствующих материалов. Она будет рассматриваться не более чем за 7 рабочих дней.