Bolt mobillik va yetkazib berish xizmati sinov tariqasida O‘zbekiston shaharlaridan birida ishga tushirilishi mumkin. Bu haqda Turizm qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Londonda Turizm qo‘mitasi raisi Umid Shadiyev Bolt kompaniyasining Hamkor bozorlar bo‘yicha global direktori Gert-Yan Kistemaker bilan uchrashdi. Unda O‘zbekistonda Bolt platformasini ishga tushirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar platformani mamlakatning yirik shaharlaridan birida pilot loyiha sifatida amalga oshirish va uni kelajakda kengaytirishga qiziqish bildirdilar.
Bolt taksi, oziq-ovqat va yuk yetkazib berish, elektrosamokatlar xizmati kabi yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi. Platforma mahalliy aholi va xorijiy sayyohlar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratishi kutilmoqda.
Yil boshida Estoniya kompaniyasining jamoatchilik va davlat organlari bilan aloqalar bo‘limi rahbari Yuliya Malich bilan IT Park bosh direktori Farhod Ibragimov o‘rtasida muzokaralar o‘tkazilgandi. Unda hamkorlik istiqbollari, O‘zbekistonda startaplar ekspertizasini oshirish va texnologiyalarni rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
IT Park vakillari kompaniya dasturiy ta’minotini ishlab chiqish va qo‘llab-quvvatlash uchun mamlakatda Bolt’ning potensial bek-ofisini ochishni taklif qildilar. Farhod Ibragimov texnopark zarur resurslar, jumladan, xodimlarni tanlashda yordam ko‘rsatishga tayyorligini ta’kidladi.
Yuliya Malich mintaqa “ustuvor ahamiyatga ega” ekanligini ta’kidlab, aholining tez o‘sishi, yosh mutaxassislarning ko‘pligi va raqamli texnologiyalar yangi investitsiyalar va innovatsion yechimlarni ishlab chiqishda mamlakatni “jozibador qilayotgani"ni qayd etdi.
Avvalroq kuryerlik faoliyatini amalga oshirish tartibi belgilangani haqida xabar berilgandi. Kuryerlar to‘lovni qabul qilishda chek yoki kvitansiyani taqdim etishi lozim. Ular oziq-ovqat yetkazib berishda termokonteynerlarni toza saqlashi va dezinfeksiya qilishi kerak bo‘ladi.

Сервис мобильности и доставки Bolt рассматривает возможность запуска в одном из городов Узбекистана в качестве эксперимента, сообщает Комитет по туризму.
Глава комитета Умид Шадиев 25 июня встретился в Лондоне с глобальным директором Bolt по партнерским рынкам Гертом-Яном Кистемакером. Основной темой переговоров стали перспективы выхода компании на рынок республики.
«Стороны выразили заинтересованность в реализации пилотного проекта в одном из крупных городов Узбекистана и его дальнейшем расширении», — говорится в анонсе.
Платформа включает широкий круг направлений, включая услуги такси, доставку продуктов питания и грузов, а также прокат электросамокатов. Отмечалось, что ее запуск в Узбекистане создаст «дополнительные удобства» для граждан и иностранных туристов.
В январе директор IT Park Фархад Ибрагимов провел переговоры с главой отдела Bolt по связям с общественностью и госорганами Юлией Малич. На них обсуждались перспективы сотрудничества в сферах мобильности и поддержки стартапов.
Малич отметила интерес сервиса к рынкам Центральной Азии, назвав регион «фокусным» для платформы. Узбекистанская сторона предложила компании рассмотреть возможность открытия бэк-офиса в республике, а также привлечения местных специалистов к разработке сервиса.
Ранее Spot писал, что НАПП утвердило положение о курьерских сервисах в электронной коммерции.
Компания Bolt была создана в Эстонии в 2013 году и до 2019 года работала под названием Taxify. Суперприложение компании включает сервисы такси, каршеринг, прокат средств индивидуальной мобильности (электросамокатов), а также доставку еды Bolt Food.