Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Qudbiyevning ma’lum qilishicha, ayrim soliq inspektorlari hanuzgacha tadbirkorlardan soliqlarni oldindan to‘lashni so‘ramoqda. Bu haqda u 27-iyun kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan tarmoq va sanoat birlashmalari rahbarlari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda aytib o‘tdi.
Uning aytishicha, birinchi yarim yillikda soliq tushumlari 2024-yilning shu davriga nisbatan kamida 25%ga ko‘payadi.
“Biroq, ayrim soliq organlarida hamon shunday holatlar uchramoqdaki, tadbirkorlardan keyingi oy hisobidan 5, 10, 20 mln so‘mni oldindan to‘lashni so‘rashmoqda,” — deya ma’lum qildi Qudbiyev.
Soliq qo‘mitasi raisining ta’kidlashicha, soliq idoralariga soliq tushumlarini ma’lum bir maqsadli ko‘rsatkichgacha oshirish bo‘yicha topshiriq berilmagan. “O‘sish 25% emas, 24% bo‘lsa ham mayli”, — deb aytdi u.
Uning ta’kidlashicha, kichik biznesdan 10 mlrd so‘m yig‘ish uchun 1000 nafar tadbirkordan soliq undirilishi lozim. Qudbiyev soliq tizimidagi kamchilik va muammolarni e’tirof etib, ularni bosqichma-bosqich bartaraf etish va’dasini berdi.
2020-yil oktabr oyida Davlat soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Qudbiyev Alter Ego YouTube kanaliga bergan intervyusida ba’zi tuman soliq inspeksiyalari xodimlarining tadbirkorlarga qo‘ng‘iroq qilib, soliqlarni oldindan to‘lashni so‘rayotgani haqidagi munosabatini bildirgan edi.
“Bu mutlaqo noto‘g‘ri. Bunday holat kasb mahoratining yetishmasligidan dalolat beradi va jiddiy jazolanishga sabab bo‘ladi”, — dedi Qudbiyev.
Soliq qo‘mitasi rahbari bunday holatlar barcha tumanlarda ham uchramasligiga, qolaversa, bu “yuqoridan” berilgan topshiriq emasligiga e’tibor qaratdi.
Avvalroq Spot Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekiston Soliq qo‘mitasini isloh qilishga chaqirgani haqida yozgandi.
Tashkilot yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha inspeksiya ishini yaxshilash va tizimli kamchiliklarni bartaraf etishni tavsiya qilmoqda.

Председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев сообщил, что отдельные налоговые инспекторы по-прежнему просят предпринимателей уплачивать налоги авансом. Об этом 27 июня он заявил на открытом диалоге с руководителями отраслевых и промышленных ассоциаций, организованном Торгово-промышленной палатой.
По его словам, в первом полугодии налоговые поступления вырастут минимум на 25% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
«Однако в некоторых налоговых органах до сих пор встречаются случаи, когда предпринимателей просят оплатить авансом 5, 10, 20 млн сумов за счет следующего месяца», — поделился чиновник.
Глава Налогового комитета подчеркнул, что у налоговых органов нет поручения по увеличению налоговых поступлений до определенного целевого показателя. «Пусть рост будет 24%, а не 25%», — отметил он.
Чиновник отметил, что для сбора 10 млрд сумов с малого бизнеса необходимо взыскать налоги с 1000 предпринимателей. Кудбиев признал недостатки и проблемы в налоговой системе, пообещав постепенно их исправлять.
В октябре 2020 года председатель Государственного налогового комитета Шерзод Кудбиев в интервью YouTube-каналу Alter Ego выразил свое отношение к тому, как некоторые сотрудники районных налоговых инспекций звонят предпринимателям и просят совершить предоплату налогов:
«Это категорически неправильно. Это говорит о непрофессионализме и будет очень сильно наказываться», — сказал Шерзод Кудбиев.
Глава Налогового комитета обратил внимание на то, что подобные ситуации встречаются не во всех районах и, уж тем более, это не поручение «сверху».