2025-yilning yanvar-may oylarida O‘zbekiston import qilganiga nisbatan biroz ko‘proq gaz eksport qilgan. Bu haqda Spot o‘rgangan Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotida keltirilgan.
Dastlabki besh oy davomida Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi ikki baravardan ham ko‘proqqa qisqarib, $285,5 mlnga tushdi. Yanvar oyida tabiiy gaz yetkazib berish $27,8 mlnni tashkil etgan bo‘lsa, fevral oyida $8 mlngacha, mart oyida esa $2,7 mlgacha kamaydi. Aprel oyida gaz importi $112 mlngacha ko‘tarildi, may oyida esa $135 mlnga yetdi.
Yil boshidan beri Xitoyga gaz eksporti 62,7%ga ko‘payib, $288 mlnga yetdi. Jumladan, yanvar oyida Xitoyga $21,8 mlnlik, fevralda $20,2 mlnlik, martda $52,3 mlnlik, aprelda $105,4 mlnlik, mayda esa $88,3 mlnlik gaz yetkazib berildi.
Biroq, Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bojxona bosh boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi, unga ko‘ra O‘zbekiston yanvar-may oylarida $261,85 mlnlik gaz eksport qilgan, bu o‘tgan yilning shu ko‘rsatkichidan 70%dan ko‘proqdir.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi 64,4%ga — aprel oyidagi $72,24 mlndan $118,78 mlngacha (2024-yil may oyiga nisbatan qariyb 40%ga o‘sish) oshganini ma’lum qildi.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilik Rossiyaga tegishli bo‘lib, u joriy yilning dastlabki besh oyida $4,06 mlrdlik ko‘k yoqilg‘i yetkazib bergan. Ikkinchi o‘rinda $3,53 mlrd bilan Turkmaniston turmoqda. Keyingi o‘rinlarda Myanma ($663,7 mln), Qozog‘iston ($383,8 mln), shuningdek, kichik hajmdagi eksport bilan AQSh va Italiya joylashgan.
Avvalroq Spot Rossiya 2024-yilda O‘zbekistonga gaz yetkazib berishni 4 barobardan ortiqqa oshirgani haqida yozgandi.

В январе-мае 2025 года Узбекистан экспортировал немного больше газа, чем импортировал, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
За первые пять месяцев импорт голубого топлива из Туркменистана и России сократился более чем вдвое — до $285,5 млн. Если в январе поставки природного газа составили $27,8 млн, то в феврале сократились до $8 млн, в марте — до $2,7 млн. В апреле импорт газа вырос до $112 млн, а в мае достиг $135 млн.
С начала года экспорт газа в Китай увеличился на 62,7% — до $288 млн. В частности, в январе было поставлено газа в КНР на $21,8 млн, в феврале — на $20,2 млн, в марте — на $52,3 млн, в апреле — на $105,4 млн, в мае — на $88,3 млн.
Однако сведения Нацстаткома немного отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан в январе-мае экспортировал газ на $261,85 млн, что на свыше 70% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщает об увеличении месячного объема поставок природного газа из Узбекистана на 64,4% — с апрельских $72,24 млн до $118,78 млн (рост на почти 40% к маю 2024 года).
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $4,06 млрд за первые пять месяцев этого года. На втором месте расположился Туркменистан — $3,53 млрд. Далее следуют Мьянма ($663,7 млн), Казахстан ($383,8 млн), а также США и Италия с незначительными объемами.