Sud Raqobat qo‘mitasining shaharlararo va shahar atrofida yo‘lovchi tashuvchi poyezdlar chiptalarining asossiz oshirilgan narxlari uchun kompensatsiya undirish to‘g‘risidagi qarorini o‘z kuchida qoldirdi, deya xabar berdi qo‘mita matbuot xizmati.
O‘zbekiston temir yo‘llari'ning ikkala tuzilmasi — O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi va Shahar atrofida yo‘lovchi tashish kompaniyalari qo‘mitaning tegishli qaroridan norozi bo‘lib, sudga shikoyat qilgan. Biroq, bir nechta sud instansiyalarining hal qiluv qarorlari bilan ushbu korxonalarning arizalarini qanoatlantirish rad etilgan.
Maxsus komissiyaning qarori va ko‘rsatmasi o‘z kuchida qoldirilib, ortiqcha olingan mablag‘larni qaytarish va moliyaviy jarima to‘lash belgilandi.
O‘tgan yilning avgust oyida Raqobat qo‘mitasi O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi va Shahar atrofida yo‘lovchi tashish kompaniyalariga moliyaviy jarima qo‘llagandi. Korxonalarning Farg‘ona filiallari tomonidan 792 186 nafar yo‘lovchidan chiptalardan vositachilik yig‘im qiymati bo‘yicha ortiqcha haq undirilgan.
O‘shanda qo‘mita maxsus komissiyasi ikkita korxonaga 1,3 mlrd so‘mga yaqin ortiqcha undirilgan mablag‘larni iste’molchilarga qaytarish bo‘yicha ko‘rsatma bergandi. Shuningdek, kompaniyalardan qonunbuzarliklarni bartaraf etish va kelgusida ularga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida ko‘rsatma berildi.
O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi'ning ma’lum qilishicha, kompaniyaning Farg‘ona filiali tomonidan moliya boshqarmasida chiptaning tarif qiymati tasdiqlatilgan bo‘lib, vositachilik yig‘imi (3000 so‘m) tashuvchi tomonidan mustaqil belgilangan. Qo‘qon-Marg‘ilon-Andijon yo‘nalishida chipta narxi 12 ming so‘mni, tashish xarajati esa undan yuqori — 30 ming so‘mni tashkil etgan.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi 1760 dan ortiq avtobus bekatlari talabga javob bermasligini aniqlagani haqida xabar berilgandi. Natijada, Transport vazirligi hamda hududiy hokimliklarga kamchilik va qonunbuzarliklarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Суд оставил в силе решение Комитета по конкуренции о взыскании компенсаций за необоснованно завышенные цены на билеты в пригородные поезда, сообщила пресс-служба ведомства.
Надзорный орган объявил о расследовании в отношении государственных компаний «Узтемирйулйуловчи» («Узжелдорпасс») и «Шахар атрофида йуловчи ташиш» в августе 2024 года. Филиалы предприятий в Фергане взыскали комиссионный сбор сверх установленной суммы с 792 186 пассажиров, завысив цену на билеты.
По итогам расследования Специальная комиссия надзорного органа предписала вернуть потребителям 1,3 млрд сумов излишне уплаченных средств. Также от компаний потребовали устранить нарушения и не допускать их в будущем.
Тогда обе структуры «Узбекистон темир йуллари» выразили несогласие с требованиями Комитета и попытались обжаловать его решение в суде. «Узжелдорпасс» заявлял, что тарифная стоимость билета в 12 тыс. сумов утверждалась филиалом компании в финансовом управлении Ферганской области при себестоимости поездки в 30 тыс. сумов.
«Однако решениями нескольких судебных инстанций заявлениям АО „Узтемирйулйуловчи“ и ООО „Шахар атрофида йуловчи ташиш“ было отказано в удовлетворении», — отметили в Комитете.
Предписания Спецкомиссии были оставлены в силе. На компании было наложено обязательство возвратить излишне уплаченные потребителями средства, а также выплатить финансовый штраф.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции выявил около 1760 нарушений установленных требований на автобусных остановках.