UzAuto Motors kompaniyasining foydasi 2025-yilning yanvar-mart oylarida ikki baravardan ko‘proqqa kamaygan. Bu haqda Korporativ axborot yagona portali ma’lumotlarida keltirilgan.
Avtomobil ishlab chiqaruvchisining birinchi chorakdagi sof tushumi 17% ga — 11,68 trln so‘mdan 9,69 trln so‘mgacha kamaydi. O‘z navbatida, mahsulotlarni sotishdan olingan yalpi foyda uchdan bir qismga kamayib, 1,55 trln so‘mni tashkil etdi.
Sof foyda 2,02 baravarga — 1,29 trlndan 637,4 mlrd so‘mga kamaydi.
Sof foyda ikki baravar kamayganiga qaramay, davlat kompaniyasining xarajatlari o‘tgan yilgi darajada qoldi. Hisobot davrida sotilgan mahsulot tannarxi 8,14 trln so‘mgacha (-12,54%) pasaygan bo‘lsa, UzAuto Motors xarajatlari biroz oshib, 1,08 trln so‘mni tashkil etdi.
Banklarning uzoq muddatli kreditlari qariyb ikki baravarga — 1,55 trln so‘mdan 826,7 mlrd so‘mga, boshqa kreditorlik qarzlari 3,32 trln so‘mdan 1,73 trln so‘mga kamaydi. Biroq, qisqa muddatli kreditlar miqdori 8,57 baravarga — 825 mlrd so‘mdan ortiqqa oshdi.

Прибыль UzAuto Motors в январе-марте 2025 года сократилась более чем вдвое, следует из данных на Едином портале корпоративной информации.
Чистая выручка автопроизводителя за первый квартал снизилась на 17% — с 11,68 трлн до 9,69 трлн сумов. В свою очередь, валовая прибыль от реализации продукции сократилась на треть — до 1,55 трлн сумов.
Чистая прибыль упала в 2,02 раза — с 1,29 трлн до 637,4 млрд сумов.
Несмотря на двукратное падение чистой прибыли, расходы госкомпании остались на прошлогоднем уровне. Если себестоимость реализованной продукции за отчетный период снизилась до 8,14 трлн сумов (-12,54%), то расходы UzAuto Motors немного выросли до 1,08 трлн сумов.
Долгосрочные банковские кредиты снизились почти вдвое — с 1,55 трлн до 826,7 млрд сумов, прочие кредиторские задолженности — с 3,32 трлн до 1,73 трлн сумов. Однако сумма краткосрочных займов увеличилась в 8,57 раза, превысив 825 млрд сумов.
В июне UzAuto Motors сообщила о назначении Яноша Ковача новым генеральным директором. На этом посту он сменил Одилжона Бастамкулова, который с января работал в статусе врио гендиректора.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане выросло производство Damas, Onix и Cobalt, выпуск Tracker и Chery снизился.