30-iyun kuni qabul qilingan hukumat qarori bilan O‘zbekistonda nodavlat oliy ta’lim muassasalari faoliyatini litsenziyalashning qo‘shimcha shartlari belgilandi. Bu haqda UzA xabar berdi.
Joriy yilning 1-iyulidan yangi tashkil etiladigan ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish ikki bosqich — litsenziyalash asosida tashkil qilish hamda ta’lim dasturini maxsus davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish orqali amalga oshiriladi. Akkreditatsiyadan o‘tmagan dasturlar uchun o‘qishga qabulni amalga oshirishga ruxsat berilmaydi.
OTMlarni litsenziyalashning qo‘shimcha sharti sifatida talabgor tomonidan tashkil etilayotgan oliy ta’lim tashkilotining konsepsiyasini hukumatga taqdim etish belgilandi.
Konsepsiyada quyidagilar ko‘rsatiladi:
- ta’lim tashkilotining nomi;
- maqomi;
- boshqaruv tizimi va kadrlari;
- asosiy ta’lim va ilmiy faoliyat yo‘nalishlari;
- qabul parametrlari;
- ta’lim sifatini ta’minlash tizimi va vositalari;
- to‘lov-kontrakt miqdori va uning hisob-kitobi;
- ta’lim tashkilotini rivojlantirish bo‘yicha 5 yillik strategik rejasi;
- ta’lim tashkiloti faoliyatiga oid boshqa muhim masalalar.
Talabgor nodavlat OTMning ta’lim jarayoni bilan bevosita bog‘liq moddiy-texnik baza, dasturiy ta’minotni o‘z ichiga olgan dastlabki ustav fondini kamida $2 mln ekvivalenti miqdorida shakllantiradi. Talabalar sonining ko‘payib borishi bilan esa uning miqdori oshirib boriladi.
Shu bilan birga, $350 ming ekvivalentidagi mablag‘lar banklarga depozit sifatida joylashtirilishi kerak.
Tashkil etilayotgan OTMning ta’lim jarayoniga mo‘ljallangan bino va inshootlari maydoni 5 ming kv.metrdan kam bo‘lmasligi lozim. Bunda bino universitetning o‘z mulki bo‘lishi talab etilmaydi, kamida 5 yilgacha tuzilgan ijara (tekin foydalanish) shartnomasi asosida ish boshlash mumkin.
Oliy ta’lim tashkiloti dastlabki 5 yil davomida yillik sof foydasining kamida 80%i, keyingi yillarda esa kamida 50%ini asosiy faoliyatini rivojlantirishga yo‘naltiradi.
Xususiy OTMlar joriy yilning 1-oktabrigacha o‘qishga qabul qilingan talabalar haqidagi buyruqni HEMISda ro‘yxatdan o‘tkazishi kerak.
Qaror rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran uch oy o‘tgach — oktabr oyidan boshlab kuchga kiradi. Bungacha litsenziya olgan tadbirkorlar esa 2026-yilgacha o‘z faoliyatini yangi litsenziya talablari va shartlari asosida tashkil etishi lozim.
O‘zbekistonda 2025/2026 o‘quv yilidan oliy ta’lim muassasalarining sirtqi ta’lim shakliga qabul tugatildi. Spot soha mutaxassislarining mazkur tartibga nisbatan munosabatiga qiziqib, ular bilan suhbatlashdi.

Кабинет министров 30 июня утвердил меры по повышению качества негосударственных образовательных услуг. УзА опубликовало постановление правительства.
Документ обозначает новые требования для лицензирования частных высших учебных заведений. Теперь их учредители должны представлять Министерству высшего образования, науки и инноваций концепцию вуза.
В концепции потребуется обозначить:
- систему управления вузом и кадрами;
- основные направления образования и научной деятельности;
- параметры приема;
- порядок обеспечения качества образования;
- стоимость обучения на контрактной основе и порядок ее расчета;
- пятилетний стратегический план развития.
Также обязательно сформировать уставный фонд в размере не менее $2 млн, в который войдет связанная с учебным процессом материально-техническая база. Учредитель должен разместить в коммерческом банке $350 тыс. в качестве депозита.
Здания и помещения, используемые для организации учебного процесса, должны иметь площадь минимум 5000 кв. м. Учредитель должен будет предоставить документы о праве собственности на объекты либо договор аренды сроком минимум на 5 лет.
Вуз должен направлять на развитие основной деятельности не менее 80% чистой прибыли в первые 5 лет работы и минимум 50% — в дальнейшем. Кроме того, от учредителя требуется наращивать уставный фонд в зависимости от числа студентов.
Также частные вузы должны будут отправлять информацию о всех дипломах, выданных выпускникам, в соответствующую базу Минвуза. Нарушение требования считается основанием для аннулирования лицензии.
Постановление вступает в силу через три месяца после официальной публикации (то есть с начала октября). Учебные заведения, получившие лицензию до введения новых правил, должны будут обновить ее в соответствии с ними до 1 января 2026 года.
Ранее Spot писал, что узбекистанским студентам в ведущих мировых вузах выделят льготные кредиты до $20 тысяч.