Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev xizmat ko‘rsatish sohasida soliq yukining yuqoriligi biznesni soyaga tortayotganini aytdi. Bu haqda u 5-iyul kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan mehmonxona sohasi va auditorlik tashkilotlari vakillari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda qayd etdi.
Qo‘mita rahbari soliq maslahatchilaridan yillik daromadi 1 mlrd so‘mgacha bo‘lgan korxonalar uchun 4% lik aylanmadan olinadigan soliq kerak yoki kerak emasligini so‘radi. Tasdiqlovchi javobni eshitib, u kichik biznes “normal” soliqni xohlashini, davlatga esa ma’muriyatchilikda bir xillik muhimligini ta’kidladi.
“Biz tibbiy xizmatlar soyada qolayotganini kuzata boshladik. Sababi — [xizmat ko‘rsatish sohasida] soliq yuki katta. Soliq ma’muriyatchiligi va siyosatini qoniqtiradigan, shuningdek, budjet daromadlari tushib ketmasligi, ammo biznesga soliq yuki kamayishi uchun boshqa soliq mexanizmini o‘ylab topish kerak”, — dedi Sherzod Kudbiyev.
Uning aytishicha, hozirda xizmat ko‘rsatish sohasini soliqqa tortishning ko‘plab modellari ko‘rib chiqilmoqda, biroq u bularni ochiqlashni istamadi. Soliq qo‘mitasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi joriy soliq tushumlarini saqlab qolgan holda “ayrim yuridik shaxslar” uchun soliq yukini kamaytirish niyatida. “Bu bir-birini inkor etuvchi vazifalar bo‘lib ko‘rinishi mumkin, ammo biz bu masala ustida ishlayapmiz”, — dedi rasmiy
Kudbiyev yaqin kunlarda soliq tizimida o‘zgarishlar bo‘lishini ma’lum qildi. Ushbu o‘zgarishlarni ishlab chiqishda Xalqaro valyuta jamg‘armasining takliflari ham inobatga olingan.
“Bizda beshta soliqqa tortish tizimi mavjud. Bilasizmi, bu soliq xodimlari uchun [ma'muriyatchilik nuqtai nazaridan] qanchalik og‘ir”, — dedi u.
2024-yil 20-dekabrda Meros Pharm farmatsevtika kompaniyasi direktori Suhrob Po‘latov dorixonalar uchun yagona soliq tizimini joriy etishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, QQS to‘lashga o‘tish chegarasidan voz kechish narxlarni shakllantirishda yagona yondashuvni ta’minlaydi.
Shavkat Mirziyoyev bu taklifni qo‘llab-quvvatladi. “Raqobatga hamma tayyor bo‘lishi kerak. Agar ikkita stavka qo‘yilsa, hech qachon raqobat bo‘lmaydi”, — dedi davlat rahbari.
Soliq qo‘mitasiga Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda dorixonalar ishtirokida masalani o‘rganish topshirildi. Soliqlarni tartibga solish soha rivojini ta’minlaydi, dedi prezident.
2025-yil 1-apreldan boshlab O‘zbekistonda farmatsevtika mahsulotlarini sotish yoki tibbiy xizmatlar ko‘rsatish bilan shug‘ullanuvchi barcha yuridik shaxslar daromadlaridan qat’i nazar QQS to‘lashni boshladilar.
Avvalroq Spot Soliq qo‘mitasi Soliq kodeksining 227−1-moddasi bo‘yicha Lactalis’ning 5,4 mlrd so‘mlik jarimasini bekor qilgani haqida yozgandi.

Председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев заявил, что высокая налоговая нагрузка в сфере услуг уводит бизнес в тень. Об этом 5 июля он заявил на открытом диалоге с представителями из гостиничной сферы и аудиторских организаций, организованном Торгово-промышленной палатой.
Глава Налогового комитета поинтересовался у налоговых консультантов, нужен ли налог с оборота в размере 4% для компаний с годовыми доходами до 1 млрд сумов. Услышав утвердительный ответ, он отметил, что малый бизнес хочет «нормальный» налог, а государству важно единообразие в администрировании.
«Мы стали наблюдать, что медицинские услуги начали уходить в тень. Причина — большая налоговая нагрузка [в сфере услуг]. Нужно придумать другой налоговый механизм, чтобы он удовлетворял налоговое администрирование и политику, а также не выпадали доходы бюджета, но при этом снизилась бы налоговая нагрузка на бизнес», — подчеркнул Шерзод Кудбиев.
По его словам, сейчас рассматривается множество моделей налогообложения сферы услуг, которые он не пожелал озвучивать публично. Налоговый комитет и Министерство экономики и финансов хотят снизить налоговую нагрузку для «некоторых юридических лиц», одновременно с этим сохранив текущие налоговые поступления. «Вроде бы взаимоисключающие задачи, но мы работаем над этим», — отметил чиновник.
Кудбиев анонсировал «в ближайшие дни» изменения в налоговой системе. При их разработке также учитывались предложения Международного валютного фонда.
«У нас есть пять систем налогообложения. Знаете, как это тяжело для налоговиков [с точки зрения администрирования]», — посетовал он.
20 декабря 2024 года директор фармацевтической компании Meros Pharm Сухроб Пулатов предложил внедрить для аптек единую систему налогообложения. По его словам, отказ от порога перехода на уплату НДС обеспечит единый подход к ценообразованию.
Шавкат Мирзиёев поддержал предложение. «К конкуренции все должны быть готовы. Если сделать две ставки, то никогда не будет конкуренции», — отметил глава государства.
Налоговому комитету поручили совместно с Минэкономфином и ТПП изучить вопрос при участии аптек. Упорядочивание налогов обеспечит развитие сферы, заявил президент.
С 1 апреля 2025 года все юридические лица, занимающиеся продажей фармацевтической продукции или оказывающие медицинские услуги в Узбекистане, начали платить НДС вне зависимости от доходов.
Ранее Spot писал, что Налоговый комитет отменил штраф Lactalis на 5,4 млрд сумов по «расстрельной» 227−1 статье НК.