O‘zbekistonda 2030-yilgacha isitish va issiq suv uchun subsidiyalarni butunlay bekor qilish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 8-iyul kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Issiqlikta’minoti boshqaruv raisi Ilhom To‘rayev ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Toshkent shahri va viloyatlarda issiq suv va issiqlik ta’minoti uchun aholiga pasaytirilgan tariflar qo‘llaniladi. Amaldagi narx va bozor qiymati o‘rtasidagi farq budjet subsidiyalari hisobidan qoplanadi.
“Sohani rivojlantirish uchun biz, [issiqlik ta’minoti] subsidiyalardan ozod bo‘lishimiz kerak. Lekin buni bir vaqtning o‘zida amalga oshirish qiyin. 2030-yilgacha bosqichma-bosqich subsidiyalashdan voz kechamiz. Buning uchun esa yiliga ikki marta [tariflarni qayta] ko‘rib chiqishimiz kerak. Buni bir marta oshirish ham mumkin, lekin aholiga og‘irligi tushishi mumkin”, — dedi Issiqlikta’minoti rahbari.
Ilhom To‘rayev issiq suv va issiqlik ta’minoti tariflarini yiliga bir marotaba oshirish budjet tashkilotlariga ta’sir qilmasligi mumkinligini, lekin subsidiya foizlari fuqarolar uchun yuklamani oshirishini qayd etdi. Buning oldini olish uchun tariflar yiliga bir yoki ikki marta qayta ko‘rib chiqiladi hamda subsidiyalar miqdori bosqichma-bosqich qisqartirib boriladi.
2024-yil dekabr oyida bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jashid Qo‘chqorov issiqlik ta’minoti bilan bog‘liq vaziyat elektr va gazga qaraganda biroz murakkabroq ekanini qayd etgandi. Buning sababi sifatida u isitishning bozor qiymati va amaldagi tariflari o‘rtasidagi “katta farq"ni keltirib o‘tdi, bu hududga qarab farqlanadi.
Vazir sohadagi ayrim texnologik muammolar qatorida o‘lchagichlar qo‘yish masalasini keltirdi. Asosan shaharlarda joriy etilgan markazlashgan issiqlik ta’minoti esa qimmat ekani qayd etildi.
“Hatto, 2025−2026 yillarda ham narxlarni birdan oshirib, tarif va xarajatlarni qoplaydigan darajaga yetkazish anchagina qiyin”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, sovet davridan qolgan qozonxonalar va issiqlik tarmoqlari juda eskirgan. Shu bilan birga, infratuzilma tabiiy gazni ko‘p sarflaydi va samaradorlik koeffitsiyenti past.
Avvalroq Toshkentda issiqlik va issiq suv tariflari 2025-yilda bir marta oshirilishi haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане планируют полностью отменить субсидии на отопление и горячую воду к 2030 году. Об этом 8 июля на пресс-конференции в АИМК заявил председатель правления государственной компании «Иссикликтаъминоти» Ильхом Тураев, передает корреспондент Spot.
По его словам, в Ташкенте и регионах применяются пониженные тарифы на горячую воду и отопление для населения. Разница между действующей ценой и рыночной стоимостью покрывается за счет бюджетных субсидий.
«Для развития отрасли [теплоснабжения] необходимо отказаться от субсидий. Однако это сложно сделать одномоментно. К 2030 году мы постепенно уйдем от субсидирования. Для этого мы должны дважды в год пересматривать тарифы. Можно однократно повысить тарифы, однако это скажется на гражданах», — отметил глава «Иссикликтаъминоти».
Ильхом Тураев пояснил, что тарифы на горячую воду и отопление будут пересматривать один или два раза в год. Это позволит постепенно сократить объем субсидий и смягчить нагрузку для населения.
В декабре 2024 года вице-премьер, министр экономики и финансов Джашид Кучкаров признал, что ситуация с теплоснабжением «немного сложнее», чем с электроэнергией и газом. В качестве причины он назвал «большую разницу» между рыночной стоимостью и действующими тарифами на отопление, которая сильно отличается в зависимости от региона.
Также существуют проблемы с технологиями, включая установку приборов измерения для систем отопления. Кучкаров отметил дороговизну услуги по централизованному отоплению в городах.
«В 2025 и 2026 годах сразу увеличить [тарифы на отопление] до уровня, покрывающего расходы, достаточно трудно», — заявил он.
По его словам, котельные и теплосети, которые еще остались с советских времен, сильно устарели. При этом инфраструктура потребляет много природного газа и имеет низкий коэффициент эффективности.