2025−2026 yilgi isitish mavsumida ham O‘zbekistonda mazutdan foydalanilishi mumkin. Bu haqda 8-iyul kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Issiqlikta’minoti boshqaruv raisi Ilhom To‘rayev ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
U mamlakatda kuz-qish mavsumida zaxira yoqilg‘isi sifatida mazutdan foydalanish to‘xtatilmaganini ta’kidladi. Undan foydalanish ob-havo sharoitlariga bog‘liq bo‘ladi.
“O‘tgan isitish mavsumida mazut deyarli ishlatilmadi, faqat Nuroboddagi bitta va Toshkentdagi ikkita qozonxonada foydalanilgan. Bu yil mazutga bo‘lgan zaxiralar yetarli bo‘lgani uchun uni xarid qilish rejalashtirilmagan. Biz uni zaxira yoqilg‘isi sifatida saqlashga harakat qilamiz, imkoni boricha tabiiy gazdan foydalangan holda isitishni ta’minlaymiz”, — dedi Ilhom To‘rayev.
Issiqlikta’minoti rahbari mazut sotib olishga zarurat yo‘qligini qayd etdi. O‘zgidromet prognozlari asosida olib borilgan o‘rganishlar o‘tgan yildan beri mavjud bo‘lgan zaxiralar joriy isitish mavsumidagi ehtiyojlarni qoplash uchun yetarli ekanligini ko‘rsatgan.
Fevral oyida prezident 2025-yil oxirigacha O‘zbekistonning barcha hududlarida issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan yoqilg‘i sifatida mazutdan foydalanishni taqiqlash bo‘yicha topshiriq bergandi. Bundan avariya va favqulodda vaziyatlar mustasno.
Avvalroq O‘zbekistonda 2030-yilgacha isitish va issiq suv uchun subsidiyalarni butunlay bekor qilish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане продолжат использовать мазут в предстоящем отопительном сезоне. Об этом 8 июля на пресс-конференции в АИМК рассказал председатель правления государственной компании «Иссикликтаъминоти» Ильхом Тураев, передает корреспондент Spot.
По его словам, в Узбекистане не прекратили использование мазута в осенне-зимний сезон как резервное топливо, а объем потребления будет зависеть от погодных условий.
«В прошлом отопительном сезоне мазут практически не использовался — он применялся лишь в одной котельной Нурабадского района и двух в Ташкенте. В этом году закупки не планируются, так как сохранились достаточные запасы. Мы постараемся использовать его только как резервное топливо и приоритетно применять природный газ», — сказал Ильхом Тураев.
Глава «Иссикликтаъминоти» заявил, что необходимости в закупке мазута нет — по прогнозам Узгидромета, имеющихся с прошлого года запасов достаточно для покрытия потребностей в этом отопительном сезоне.
В феврале президент поручил до конца 2025 года запретить использовать мазут в качестве топлива предприятиями, производящими тепло- и электроэнергию во всех регионах Узбекистана, за исключением случаев аварий и чрезвычайных ситуаций по согласованию с Кабинетом министров.