Unga ko‘ra, litsenziyani olish yoki saqlab qolish uchun universitet:
Shu bilan birga, dastlabki 5 yilda sof foydaning kamida 80%ini, keyinchalik esa 50%ini rivojlantirishga yo‘naltirish shart. Ustav kapitali esa talabalar sonining o‘sishi bilan oshib boradi. Barcha berilgan diplomlar Oliy ta’lim vazirligining yagona bazasida ro‘yxatdan o‘tkazilishi kerak.
Yangi talablar oliy ta’lim muassasasining ichki tuzilmasi, ta’lim sifatini ta’minlash tizimi, to‘lov-kontrakt miqdori va uning hisob-kitobi hamda nazorat mexanizmlariga qo‘yiladigan talablarni ham o‘z ichiga oladi.
Belgilangan shartlardan birining buzilishi litsenziyani bekor qilish uchun asos bo‘lishi mumkin.
So‘nggi yillarda mamlakatda 71 ta xususiy oliygoh va 51 ta xususiy texnikum tashkil etilib, ularda bugungi kunda 500 mingga yaqin talaba va o‘quvchilar ta’lim olmoqda. Natijada oliy ta’lim bilan qamrov 9% dan 42% ga oshdi.
Spot hozirda faoliyat yuritayotgan xususiy universitetlar haqidagi ma’lumotlarni tahlil qilib, ularning ustav fondi hajmi sezilarli darajada farq qilishini aniqladi: masalan, TEAM University — qariyb 16,26 mlrd so‘m, Amity — 425 mln so‘m, Silk Road University — 3,1 mlrd so‘mdan sal ko‘proq.
Shunday qilib, $2 mlnlik minimal chegara (joriy kurs bo‘yicha taxminan 25,5 mlrd so‘m) mavjud oliygohlar uchun kapitalini sezilarli darajada oshirishni talab qiladi.
Spot universitetlar vakillari va iqtisodchilarning ushbu o‘zgarishlarning mavjud universitetlar barqarorligiga ta’siri, yangi ta’lim loyihalarini ishga tushirishga qiziqish va oliy ta’lim tizimida xususiy sektorni rivojlantirishga qanday ta’sir ko‘rsatishini aniqlash uchun fikrlarini to‘pladi.
iqtisodchi, bakiroo Telegram-kanali muallifi.
O‘zbek byurokratiyasi biznes ustiga taqiqlar kiritish va qo‘shimcha majburiyatlar yuklashda har doim yo‘lini topadi. Kerak bo‘lsa, aylanib o‘tadi yoki alohida darcha ochadi. Hatto prezident moratoriysi bo‘lsa ham.
Xususiy universitetlarga qo‘shimcha moliyaviy, infratuzilmaviy va texnik talablar kiritishga oid qaror loyihasi 20-iyunda e’lon qilingan va 5-iyulgacha muhokamada bo‘lishi kerak edi.
Lekin 3-iyul kuni to‘satdan loyihadan ko‘ra anchagina qattiqlashgan qaror 30-iyun sanasi va 403-raqam bilan imzolangani e’lon qilindi va qaror matni O‘zAda paydo bo‘ldi.
E’tiborlisi, Lex.uz'da qaror matni haliyam paydo bo‘lgani yo‘q (20:45). Vaholanki, 1-iyulda imzolangan 405-sonli qaror bazada allaqachon paydo bo‘lgan. Lekin 3 kun avval, 30-iyunda imzolangani aytilgan 403-sonli qaror yo‘q.
Xo‘p, nega muhokama uchun ajratilgan yana 5 kunni kutmay, 30-iyun sanasi bilan qarorni imzolab yuborishdi, deb o‘ylaysiz?
Sababi shuki, prezident farmoni bilan 2025-yil 1-iyulidan boshlab 2028-yil 1-yanvargacha kichik va o‘rta biznes subyektlari zimmasiga yangi majburiyatlar yuklatilishini nazarda tutadigan normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilishga moratoriy e’lon qilingan.
Xususiy oliy ta’lim muassasalarining deyarli hammasi o‘rta biznes subyektlari (yillik aylanmasi 100 mlrd so‘mgacha) hisoblanadi va agar hukumat qarori loyiha muhokamasi tugagach, aytaylik, 5-iyuldan keyin imzolanganida prezident moratoriysi buzilgan bo‘lardi.
Ko‘p aytganimizdek, ko‘p dahshatli qarorlar yarim kechasi e’lon qilinadi yoki yarim tunda imzolanadi.
advokat, Profi ta’lim muassasalari va universiteti tarmog‘i asoschisi.
Hukumat qaror birinchi navbatda har tomonlama amaldagi qonunchilikka zid. Birinchidan, “Ta'lim to‘g‘risidagi qonun” bilan nodavlat ta’lim tashkilotlari litsenziya olingan kundan boshlab faoliyatini amalga oshirishlari mumkin. Yangi qaror esa buni ikki bosqichda — litsenziyalash asosida tashkil qilish hamda ta’lim dasturlarini maxsus davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish orqali amalga oshirishni talab qiladi.
Ikkinchidan, qaror loyihasi 5-iyulga qadar muhokamaga qo‘yilgan, biroq 3-iyuldayoq hujjatning yakuniy matni e’lon qilingan. Qonunga ko‘ra, muhokama kamida 15 kun davom etishi kerak va shundan keyingina hujjat huquqiy va korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazilishi mumkin. Bu talablar esa buzilgan.
Uchinchidan, qaror oliy ta’lim muassasalari foydasining 80%ini dastlabki besh yilda va 50%ini keyinchalik rivojlantirishga yo‘naltirishni talab qiladi. Lekin deyarli barcha xususiy universitetlar MCHJ sifatida ro‘yxatdan o‘tgan. Qonun bo‘yicha esa foydani taqsimlash — bu ularning ta’sischilari qarori.
Foydani majburiy taqsimlashni joriy etish nafaqat qonunga, balki tadbirkorlik muhitiga ham ziddir. Agar biz tadbirkorlikni rivojlantirishni maqsad qilib qo‘ysak, bunday normalar butun tadbirkorlik faoliyatining tagiga suv quyadi. Boshqa hech bir sohada bunday cheklovlar mavjud emas.
Bu ikki tomonlama hisobot yuritishga va tushumning soyada qolishiga, shuningdek, OTMlar moliyaviy intizomining umumiy deformatsiyasiga olib kelishi mumkin bo‘lgan pretsedentni yaratadi. Shunday qilib, bu qoida nafaqat bahsli, balki xususiy huquq tamoyillariga zid bo‘lib, OTMlarning biznes subyekti sifatidagi faoliyatini murakkablashtiradi.
Qaror boshqa huquqiy ziddiyatlarni ham keltirib chiqaradi. Masalan, oliy ta’lim muassasasi $2 mln miqdorida ustav kapitaliga ega bo‘lishi va keyinchalik talabalar soni oshgani sayin uni ko‘paytirishi kerak. Lekin qancha talaba hisobiga bu ustav fondini belgilash va qaysi vaqtdan boshlab kapitalni oshirish kerakligi tushuntirilmagan. Uni nechta talabadan keyin oshirish kerak? talaba soni ko‘rsatilgandan tushib ketsa-chi?
Bir universitet 10 ming talabaga, ikkinchisi esa 500 talabaga mo‘ljallangan bo‘lishi mumkin, ammo ikkalasiga ham bir xil $2 mlnlik talab qo‘yiladi.
Shuningdek, oliy ta’lim muassasasi yopilgan taqdirda mablag‘larni talabalarga qaytarish uchun depozitda $350 ming saqlashga majbur. Deylik 10 ming talabasi bor universitet yopilsa, bu mablag‘ qaysi talabaning shartnomasini yopishga yetadi?
Biz nega shuncha pulni ta’limni rivojlantirishga yo‘naltirmasdan bankda zaxirada ushlashimiz kerak? Vaholangki, o‘zi mobodo shunaqa vaziyatlar bo‘lib korxona o‘z majburiyatlarini bajarmasa, uni javobgarlikka tortadigan qonunlarimiz, sudlarimiz bor.
Boshqa noaniqliklar ham bor — masalan, bo‘lajak universitetning batafsil konsepsiyasini taqdim etish talabi: nomlanishi va tayyorgarlik yo‘nalishidan tortib, ta’lim narxini hisoblashgacha. Lekin OTM hali ish boshlamagan bo‘lsa, tadbirkor buni qanday ko‘zda tutishi kerak? Agar u rejani amalga oshira olmasa, nima bo‘ladi? Konsepsiyalar qaysi mezonlar bo‘yicha ma’qullanishi yoki rad etilishi, bu qarorlarni kim qabul qilishi aniq emas. Bularning barchasi faoliyat boshlanishidan oldin ham katta noaniqlikni keltirib chiqaradi.
iqtisodchi.
Xususiy tadbirkorlik uchun to‘siqlar yaratish, biznes yuritish xarajatlari va xatarlarini oshirish — O‘zbekiston byurokratiyasining sevimli ishi. Bu ham qulay, ham foydali.
To‘siqlar qanchalik ko‘p bo‘lsa, ularni o‘rnatuvchi va nazorat qiluvchilarning hokimiyati shunchalik ko‘payadi, demak, ularni chetlab o‘tishda korrupsiya uchun imkoniyatlar ham shunchalik ko‘p bo‘ladi.
Ta’lim sifati yaxshi bo‘lgan ba’zi xususiy oliygohlarda, yumshoq qilib aytganda, hamma ham joyida emasligini barchamiz allaqachon bilamiz. Va bu borada nimadir qilish kerak. Ta’lim sifatini nazorat qilish Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining asosiy vazifasidir.
U ta’lim muassasalarini tekshirish hamda talabalar va bitiruvchilar bilimini testdan o‘tkazish ko‘rinishidagi monitoringni amalga oshirishi kerak. Vazirlik, shuningdek, jarayon sifatiga ta’sir ko‘rsatadigan o‘qitish parametrlariga oqilona talablarni belgilashi zarur.
Lekin mutasaddilarimiz boshqa yo‘ldan borishga, ya’ni ta’lim muassasalarining moddiy-moliyaviy bazasiga yuqori talablar qo‘yishni tanladi. Shu bilan birga, taklif etilayotgan chora-tadbirlar ta’lim sifatini yaxshilashga qanday hissa qo‘shishi har doim ham tushunarli emas. Ammo ular ta’lim muassasalari va o‘qitish xarajatlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi juda aniq. Nihoyatda achinarli gaplarni aytishadi.
$350 mingning bekor yotishi ta’lim sifatini yaxshilashga qanday hissa qo‘shadi? Agar bu o‘ziga xos sug‘urta fondi bo‘lsa, unda nima sug‘urtalanadi, qanday xavf-xatarlar bor? Nima sababdan amaldorlar xususiy tuzilma foydasini taqsimlashni tartibga soladi? Nima uchun foydaning 50−80%i rivojlanishga yo‘naltirilishi kerak? Bu qanday talab? Agar dastlabki sarmoyalar o‘n yil oldingi rivojlanish darajasini ta’minlagan bo‘lsa, unda yana investitsiya kiritishning nima keragi bor?
Ustav fondi va binolarga nisbatan bunday yuqori talablar nima uchun kerak? Agar bu 200−300 talabaga mo‘ljallangan kichik tor ixtisoslashgan oliy o‘quv yurti bo‘lsa-chi? Unga 5000 kv.metr xonalarning nima keragi bor? Katta OTM bo‘lsa-da, o‘quv jarayonining katta qismini masofadan turib amalga oshirsa-chi?
Bu savollarga javobni ushbu hujjat tashabbuskorlaridan olsak yomon bo‘lmasdi. Lekin, afsuski, bu imkonsiz. Bu javoblarning adekvatligini ham muhokama qila olmaymiz.
Toshkent shahridagi Inha universiteti rektori.
Oliy ta’limda xususiy sektorni tartibga solish masalasi juda dolzarb bo‘lib qolmoqda va ayniqsa nozik hamda muvozanatli yondashuvni talab qiladi.
Bir tomondan, ta’lim sifatini ta’minlash ustuvor vazifa bo‘lib, u haqiqatan ham tegishli nazorat ostida bo‘lishi kerak. Boshqa tomondan, haddan tashqari tartibga solish yuki nafaqat yangi loyihalarning o‘sishini to‘xtatishi, balki mavjud universitetlarning barqarorligini ham xavf ostiga qo‘yishi mumkin.
Taxmin qilish mumkinki, ustav kapitaliga talablarni oshirish, infratuzilma bo‘yicha me’yorlarni kuchaytirish va foydani taqsimlash bo‘yicha majburiyatlarni joriy etish to‘g‘risidagi qaror bozorga faqat yirik va “jiddiy” o‘yinchilarni jalb qilish maqsadida qabul qilingan.
Biroq, bunday o‘yinchilar haqiqatan ham mamlakat ta’lim tizimi juda muhtoj bo‘lgan yuqori sifat standartlariga rioya qilishlariga hech qanday kafolat yo‘q. Oxir-oqibat, tartibga solish faqat ishtirokchilarni saralashga emas, balki birinchi navbatda sifatni ta’minlashga qaratilgan bo‘lishi kerak.
Koreya va Buyuk Britaniyaning yetakchi universitetlari bilan hamkorlikda xalqaro dasturlarni amalga oshiruvchi oliy ta’lim muassasasi sifatida biz strategik rejalashtirish va ta’lim sifatiga sarmoya kiritishning muhimligini yaxshi tushunamiz. Biroq ko‘rilayotgan chora-tadbirlar puxta o‘ylangan bo‘lishi va oliy o‘quv yurtlarining turli modellari — kunduzgi, masofaviy, amaliy, tor doiradagi o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olishi zarur.
Biz regulyator bilan ochiq muloqot, shaffof jamoatchilik muhokamasi va barcha manfaatdor tomonlarning faol ishtiroki tarafdorimiz. Faqat shu yo‘l bilan O‘zbekistonda oliy ta’limning yuqori sifati va hammabopligini ta’minlaydigan tizimni barpo etish mumkin. Qabul qilingan qarorlar o‘z vaqtida amalga oshirilgan, ammo ta’lim sifatini barqaror ta’minlash nuqtai nazaridan yetarli emas, deb hisoblaymiz. Bu borada qilinishi kerak bo‘lgan ishlar ko‘p.
iqtisodchi, fan doktori, Uzbekonomics Telegram-kanali muallifi.
O‘zbekistonda nodavlat oliy ta’lim muassasalari sonini cheklash emas, balki ularning ko‘proq ochilishiga imkoniyat yaratish kerak. Bozorga kirishdagi shart-sharoitlar ortiqcha to‘siqlarga aylansa, bu sohadagi raqobatni susaytiradi, natijada ta’lim sifati va imkoniyatlar jabr ko‘radi.
Ta’lim xizmatlari sifatini baholashda hozircha asosan kirish parametrlari, ya’ni binoning hajmi, ustav kapitali yoki moddiy-texnik bazasi kabi omillarga e’tibor qaratilmoqda. Ammo bu ko‘rsatkichlar ta’lim sifatini to‘liq ifodalay olmaydi. Aksincha, talabalarning bilim darajasi, bandlik ko‘rsatkichlari, mustaqil baholovchilar xulosalari orqali sifatni o‘lchash ancha to‘g‘ri va adolatli bo‘lardi.
Albatta, ta’lim sifati oshirilishi kerak — bu e’tirozga sabab emas. Ammo iqtisodchi sifatida biz har qanday siyosiy qarorning kutilmagan iqtisodiy oqibatlarini ham hisobga olishimiz kerak. Masalan, nodavlat universitetlar uchun qo‘yilgan hozirgi talablar — $2 mln ustav kapitali, daromadning 80%ini qayta yo‘naltirish majburiyati, $350 minglik depozit va binoga nisbatan qat’iy mezonlar — bu sohaga kirishni istagan yangi o‘yinchilar uchun jiddiy to‘siq bo‘lishi mumkin.
Bunday sharoitda sanoqli xususiy universitetlargina “yashab qolishi"ni hisobga olsak, bu talabning o‘sishi va taklifning cheklanganligi tufayli qolgan oliy o‘quv yurtlarida ta’lim narxining oshishiga olib kelishi mumkin.
Odatda, sarmoyadorlar faqat boshlang‘ich davrda kamroq sarmoya kiritish evaziga kapitalni uzoq muddatga “muzlatib qo‘yishga” tayyor. Agar sarmoyalar ham, xatarlar ham katta bo‘lsa, ko‘pchilik sarmoyadorlar bunday loyihaga, ayniqsa, past likvidli biznesga kirishga jur’at eta olmaydilar.
Asosiy hisob-kitoblardan kelib chiqadigan bo‘lsak, faqat foyda olishga yo‘naltirilgan investor uchun xususiy universitet ochishdan ko‘ra passiv indeks fondiga sarmoya kiritish foydaliroq bo‘ladi — ayniqsa 5−10 yil oralig‘ida. Shu bilan birga, bunday investitsiyalar yuqori likvidli bo‘lib qoladi.
Shuni unutmaslik kerakki, O‘zbekistonda xususiy oliy ta’lim muassasasini ochayotgan tadbirkorlar ko‘pincha bu ishni nafaqat foyda uchun, balki jamiyatda o‘z izini qoldirish, ta’limga hissa qo‘shish niyatida boshlaydi. Agar ular sifatsiz ta’lim orqali foyda qilishga harakat qilsalar ham, bozordagi raqobat buni tartibga soladi — talab yo‘q joyda daromad ham bo‘lmaydi.
Xususiy oliy ta’limni tartibga solishda ta’lim sifati maqsad bo‘lishi kerak, biroq bu sifatga faqat moliyaviy yoki moddiy cheklovlar orqali emas, balki bozor mexanizmlari va natijalarga asoslangan baholash tizimi orqali erishiladi. Raqobatni rag‘batlantirish esa nafaqat sifatni oshiradi, balki ta’limni ko‘proq yoshlar uchun ochiq va qulay qiladi.
ITPU universiteti bosh direktori, IT Park direktorining xalqaro aloqalar bo‘yicha sobiq o‘rinbosari.
Xususiy OTMlarga qo‘yilayotgan yangi talablar davlat tomonidan nodavlat oliy ta’lim sohasida sifat va barqarorlikni oshirishga qaratilgan muhim qadamdir.
Aniq standartlarning paydo bo‘lishi — ustav kapitali, besh yillik reja, infratuzilma talablari — insofsiz loyihalarni bartaraf etish va talabalar, ota-onalar va ish beruvchilar tomonidan xususiy oliy o‘quv yurtlariga bo‘lgan ishonchni oshirish imkonini beradi. Bu butun tarmoqning imijini mustahkamlaydi.
Boshqa tomondan, ushbu talablarni amalga oshirish yosh, ammo istiqbolli ta’lim tashabbuslari, ayniqsa onlayn va gibrid ta’lim sohasida jiddiy muammo bo‘lishi mumkin. Shuning uchun yangi qoidalarni joriy etish bosqichma-bosqich bo‘lishi va turli OTM modellarining o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olishi muhimdir.
Bizning holatimizda, IT Park University allaqachon kuchli konsepsiyaga, EPAM va IT Park bilan hamkorlikka ega ekanligini, strategiyani amalga oshirayotganini va real natijalarni (bitiruvchilar, amaliyotlar, loyihalar) ko‘rsatayotganini hisobga olsak, biz, ehtimol, ruhi va mazmuni bo‘yicha yangi standartlarga javob beradigan kam sonli xususiy universitetlar qatoriga kiramiz.
Biroq bizda klassik o‘qituvchilar emas, balki turli mamlakatlardan kelgan EPAMning amaldagi mutaxassislari dars beradi. Barcha muloqot sessiyalari onlayn tarzda o‘tkaziladi va talabalarning bevosita ishtirok etishi shart emas, ammo davomat qat’iy nazorat qilinadi. Shuning uchun konsepsiyada katta auditoriyalar mavjudligi ko‘zda tutilmagan.
Bundan tashqari, depozit va ustav kapitalini har yili oshirish talabi universitetning aylanma mablag‘larini muzlatib qo‘yishi mumkin.
Biz yangi qoidalarning maqsadi talabalarni oliy o‘quv yurtlaridan “diplom ishlab chiqarish” modeli bo‘yicha himoya qilish ekanligini tushunamiz, ammo ta’lim sifatiga yo‘naltirilgan innovatsion loyihalar uchun mumkin bo‘lgan xavflarni qo‘shimcha tahlil qilish zarur deb hisoblaymiz, ular rasman qat’iy chegaralarga mos kelmasligi mumkin.

Как ранее писал Spot, в Узбекистане вводят новые требования к частным вузам. Постановление Кабмина вступает в силу с 4 октября 2025 года и существенно ужесточает порядок лицензирования и работы негосударственных высших учебных заведений.
Согласно документу, чтобы получить или сохранить лицензию, университет должен:
- сформировать уставный фонд не менее $2 млн, из которых $350 тыс. должны быть размещены на банковском депозите;
- разработать и представить пятилетнюю стратегическую концепцию с детализированным планом развития;
- иметь учебные помещения площадью не менее 5 тыс. кв.м.
В первые 5 лет вуз обязан направлять не менее 80% чистой прибыли на развитие, а в дальнейшем — не менее 50%. Уставный капитал должен увеличиваться пропорционально росту числа студентов. Все выданные дипломы необходимо регистрировать в единой базе Минвуза.
Новые правила также вводят требования к внутренней структуре вуза, системе обеспечения качества образования, формуле расчета стоимости контрактного обучения и механизмам контроля.
Нарушение любого из условий может стать основанием для аннулирования лицензии.
В последние годы в стране были созданы 71 частный вуз и 51 частный техникум, в которых сегодня обучаются около 500 тыс. студентов и учащихся. В результате охват высшим образованием вырос с 9% до 42%.
Spot проанализировал данные по действующим частным университетам. Размеры уставных фондов на текущий момент значительно различаются: у TEAM University — около 16,26 млрд сумов, у Amity — 425 млн, у Silk Road University — чуть более 3,1 млрд. Таким образом, минимальный порог в $2 млн (около 25,5 млрд сумов по текущему курсу) потребует существенного увеличения капитала.
Новые меры вводятся на фоне недавней попытки ввести дополнительный сбор с частных вузов — 4% от остатка средств по контрактам на платное обучение на счет Совета по высшему образованию. По словам участников встреч с представителями совета и Минвуза, вузам прямо указывали, что в случае отказа от подписания типовых договоров будут предприняты шаги к «ужесточению процедуры лицензирования».
Spot тогда подробно разбирал, откуда возникла инициатива, какую роль играл Совет, и почему ее реализация вызывала юридические и экономические вопросы.
Spot собрал мнения представителей университетов и экономистов, чтобы выяснить, как они оценивают влияние этих изменений на устойчивость действующих вузов, интерес к запуску новых образовательных проектов и развитие частного сектора в системе высшего образования.
Отабек Бакиров,
экономист, автор Telegram-канала «bakiroo».
Бюрократия всегда находит способ ввести запреты и дополнительные обязательства для бизнеса. Если нужно — обходит правила или открывает для себя «отдельное окошко». Даже если действует президентский мораторий.
Проект постановления о новых финансовых, инфраструктурных и технических требованиях к частным университетам был опубликован 20 июня и должен был находиться на общественном обсуждении до 5 июля.
Однако, 3 июля, неожиданно было объявлено, что постановление — при этом значительно более жесткое, чем исходный проект — уже подписано 30 июня под номером 403. Его текст появился на УзА.
Примечательно, что на сайте lex.uz текст постановления по состоянию на 20:45 3 июля по-прежнему отсутствует. Хотя постановление 405, подписанное 1 июля, уже размещено в базе. Но номер 403, якобы подписанный тремя днями ранее — все еще не опубликован.
Возникает вопрос: зачем было подписывать документ 30 июня, не дождавшись завершения обсуждения, на которое оставалось еще пять дней?
Ответ, по всей видимости, кроется в том, что указом президента с 1 июля 2025 года по 1 января 2028 года введен мораторий на принятие нормативно-правовых актов, предусматривающих новые обязательства для субъектов малого и среднего бизнеса.
Почти все частные вузы в стране подпадают под категорию среднего бизнеса (с годовым оборотом до 100 млрд сумов). И если бы постановление подписали, скажем, 5 июля, уже после окончания срока обсуждения, это стало бы нарушением президентского моратория.
Самые спорные решения в стране нередко объявляются глубокой ночью или подписываются ближе к полуночи.
адвокат, основатель сети учебных заведений и университета Profi, автор Telegram-канала «Bektosh Khatamov».
Постановление Кабмина вызывает серьезные вопросы с точки зрения закона. Во-первых, согласно Закону «Об образовании», частный вуз может начать работу сразу после получения лицензии.
Однако в новом порядке сказано, что лицензии недостаточно — потребуется еще и обязательная государственная аккредитация программ.
Во-вторых, проект постановления был размещен для обсуждения до 5 июля, но уже 3 июля был опубликован окончательный текст документа. По закону, обсуждение должно длиться не менее 15 дней, и только после этого документ может пройти юридическую и антикоррупционную экспертизу. Эти этапы были нарушены.
В-третьих, постановление требует, чтобы вузы направляли 80% прибыли на развитие в первые пять лет и 50% — в дальнейшем. Но почти все частные университеты зарегистрированы как ООО. А по закону распределение прибыли — это решение их учредителей.
Навязывание обязательного распределения прибыли противоречит не только закону, но и самой логике предпринимательской деятельности. Если мы ставим целью развитие предпринимательства, такие нормы подрывают его основы. Ни в одной другой сфере бизнеса не существует подобных ограничений.
Это создает прецедент, который может привести к двойной отчетности, выводу доходов в тень и общей деформации финансовой дисциплины вузов. Таким образом, это положение не просто спорное — оно противоречит принципам частного права и усложняет работу вузов как субъектов бизнеса.
Постановление вызывает и другие правовые сомнения. Например, вузу нужно иметь уставной капитал в размере $2 млн, а затем увеличивать его по мере роста числа студентов. Но не объясняется, сколько студентов соответствует базовому требованию и с какого момента капитал должен расти. По какой логике и по какой формуле он должен увеличиваться? С какого количества студентов начинается необходимость увеличения? А если количество студентов, наоборот, снизится?
Один университет может быть рассчитан на 10 тыс. студентов, другой — на 500, но при этом к обоим применяется одинаковое требование в $2 млн.
Также вуз обязан держать $350 тыс. на депозите — якобы для возврата средств студентам, если учреждение закроется. Но если в вузе учатся, скажем, 10 тыс. человек, этих денег не хватит даже на часть договоров. Зачем тогда блокировать такую сумму, если уже существуют законы и суды, которые защищают потребителей?
Есть и другие неясности — например, требование представить подробную концепцию будущего университета: от названия и направления подготовки до расчета стоимости обучения. Но как предприниматель должен это предусмотреть, если вуз еще не начал работать? Что будет, если он не сможет реализовать план? Непонятно, по каким критериям концепции будут одобряться или отклоняться, и кто примет эти решения. Все это создает значительную неопределенность еще до начала деятельности.
экономист.
Создавать барьеры для частного предпринимательства, увеличивать издержки и риски ведения бизнеса — любимое дело бюрократии Узбекистана. Это и удобно, и выгодно.
Чем больше барьеров, тем больше власти у тех, кто их устанавливает и контролирует, а значит, и больше возможностей для коррупции при их обходе.
То, что в некоторых частных вузах с качеством обучения, мягко говоря, не все в порядке, все давно знают. И что-то с этим нужно делать. Контроль качества образования — ключевая задача Министерства высшего образования.
Оно и должно осуществлять мониторинг в виде проверок учебных заведений и тестирования знаний студентов и выпускников. Министерство также должно устанавливать разумные требования к параметрам обучения, которые влияют на качество процесса.
Но наши чиновники решили пойти другим путем: предъявить повышенные требования к материально-финансовой базе учебных заведений. Причем далеко не всегда понятно, как предлагаемые меры будут способствовать улучшению качества образования. Зато очень даже понятно, как они скажутся на издержках учебных заведений и стоимости обучения. А скажутся весьма плачевно.
Каким образом лежащие без дела $350 тыс. будут способствовать улучшению качества обучения? Если это своеобразный страховой фонд, то что страхуется, какие риски? С какой стати чиновники регулируют распределение прибыли частной структуры? Почему 50−80% прибыли должно идти на развитие? Что это за требование? А если первоначальные инвестиции обеспечили должный уровень развития на десятилетие вперед — зачем тогда нужны еще инвестиции?
Зачем нужны такие завышенные требования к уставному фонду и помещениям? А если это небольшой узкоспециализированный вуз на 200−300 студентов? Зачем ему помещения в 5000 кв. м? А если, пусть даже большой вуз, осуществляет значительную часть учебного процесса дистанционно?
Ответы на эти вопросы неплохо было бы получить у инициаторов этого документа. Но, увы, мы их не получим. Как и не сможем обсудить адекватность этих ответов.
ректор университета Инха в Ташкенте.
Вопрос регулирования частного сектора в высшем образовании остается крайне актуальным и требует особенно тонкого и сбалансированного подхода.
С одной стороны, обеспечение качества образования — приоритет, и оно действительно должно находиться под надлежащим контролем. С другой — чрезмерная регуляторная нагрузка может не только остановить рост новых проектов, но и поставить под угрозу устойчивость уже действующих вузов.
Можно предположить, что решение о повышении требований к уставному капиталу, ужесточении норм по инфраструктуре и введении обязательств по распределению прибыли было принято с целью привлечения на рынок только крупных и «серьезных» игроков.
Однако нет никакой гарантии, что такие игроки действительно будут придерживаться высоких стандартов качества, в которых остро нуждается система образования страны. В конечном итоге регулирование должно быть направлено прежде всего на обеспечение качества, а не только на фильтрацию участников.
Как вуз, реализующий международные программы в партнерстве с ведущими университетами Кореи и Великобритании, мы хорошо понимаем важность стратегического планирования и инвестиций в качество образования. Но принимаемые меры должны быть продуманными и учитывать специфику различных моделей вузов — очных, дистанционных, прикладных, узкопрофильных.
Мы выступаем за открытый диалог с регулятором, за прозрачное публичное обсуждение и активное вовлечение всех заинтересованных сторон. Только так можно выстроить такую систему, которая обеспечит и высокое качество, и доступность высшего образования в Узбекистане. Считаем, что принятые решения своевременны, но недостаточны с точки зрения устойчивого обеспечения качества образования. В этом направлении еще предстоит проделать большую работу.
экономист, доктор наук, автор Telegram-канала «Uzbekonomics»
Частным университетам в Узбекистане нужны не ограничения, а больше возможностей для открытия. Качество образовательных услуг правильнее оценивать не по входным параметрам (как размер здания, уставной капитал
Разумеется, это решение, вероятно, принято из лучших побуждений — для повышения качества образования. Но, как экономист, я считаю, что всегда нужно учитывать и непреднамеренные последствия. Уставной капитал в $2 млн, перераспределение 80% дохода, депозит в $350 тыс., требования к зданиям могут стать барьерами для выхода новых университетов на рынок и ограничить конкуренцию.
Если учитывать, что лишь немногие частные университеты смогут «выжить» в таких условиях, это может привести к росту цен на обучение в оставшихся вузах из-за растущего спроса и ограниченного предложения.
Обычно инвесторы готовы «заморозить» капитал на длительный срок только в обмен на меньшие вложения на старте. Если же и вложения, и риски велики, большинство инвесторов не решится войти в такой проект — особенно в низколиквидный бизнес.
Если исходить из базовых расчетов, то инвестору, ориентированному исключительно на прибыль, было бы выгоднее вложиться в пассивный индексный фонд, чем открывать частный университет — особенно на горизонте 5−10 лет. При этом такие инвестиции остаются высоколиквидными.
Я к тому, что предприниматели и частные лица, желающие открыть университет в Узбекистане, руководствуются не только прибылью. А даже если среди них есть те, кто хочет зарабатывать, снижая качество — именно рыночная конкуренция могла бы отрегулировать такие попытки.
CEO университета ITPU, экс-заместитель директора IT Park по международным отношениям.
Новые требования к частным вузам — важный шаг со стороны государства, направленный на повышение качества и устойчивости в секторе негосударственного высшего образования.
Появление четких стандартов — уставной капитал, пятилетний план, требования к инфраструктуре — позволит отсеять недобросовестные проекты и повысить доверие к частным вузам со стороны студентов, родителей и работодателей. Это укрепит имидж всей отрасли.
С другой стороны, реализация этих требований может стать серьезным вызовом для молодых, но перспективных образовательных инициатив — особенно в сфере онлайн- и гибридного образования. Поэтому важно, чтобы внедрение новых правил было поэтапным и учитывало специфику различных моделей вузов.
В нашем случае, учитывая, что IT Park University уже имеет сильную концепцию, партнерство с EPAM и IT Park, реализует стратегию и показывает реальные результаты (выпускники, стажировки, проекты), мы, скорее всего, окажемся в числе немногих частных вузов, соответствующих новым стандартам по духу и содержанию.
Однако у нас преподают не классические преподаватели, а действующие специалисты EPAM, работающие из разных стран. Все контактные сессии проходят онлайн, а очное присутствие студентов не является обязательным, хотя посещаемость строго контролируется. Поэтому концепция не предусматривает наличие больших аудиторий.
Кроме того, требование о депозите и ежегодном увеличении уставного капитала может заморозить оборотные средства университета.
Мы понимаем, что цель новых правил — защитить студентов от вузов по модели «производства дипломов», но считаем, что необходим дополнительный анализ возможных рисков для инновационных проектов, ориентированных на качество образования, которые формально могут не вписываться в жесткие рамки.