2025-yilning birinchi yarmida Navoiy kon-metallurgiya kombinati tomonidan 60,8 trln so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Ishlab chiqarish hajmi o‘tgan yilga nisbatan 1,4% ga o‘sib, 1,53 mln troy unsiyadan ortiq oltinni tashkil etdi. Biroq, o‘tgan yilning shu davri hisoboti bilan taqqoslaganda, so‘mdagi ishlab chiqarish hajmi 44% dan ko‘proqqa oshgan.
Kap Deponing qayd etishicha, hisob-kitoblar bir troya unsiya uchun $3113 narxdan kelib chiqib amalga oshirilgan.
Investitsiya dasturi doirasida mablag‘larni o‘zlashtirish qariyb 40% ga — $363,5 mlndan 219,5 mlngacha qisqardi. Yaratilgan ish o‘rinlari soni 4 barobardan ziyod ko‘payib, 1190 taga yetdi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 757,5 mlrd so‘mlik (+60,6%) mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi. Tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha 3,6 trln so‘mdan ortiq (+12,5%) mahsulot xarid qilindi.
NKMKning ma’lum qilishicha, “Muruntov karyerini qayta ishlash. V navbat II bosqich” loyihasining texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilgan. Bu loyihani amalga oshirish natijasida Muruntov konidan 2-gidrometallurgiya zavodiga oltin tarkibli rudani yetkazib berish hajmini 60 mln tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Muruntov dunyodagi eng yirik ochiq kon bo‘lib, uning resurs bazasi 101 mln unsiya oltinga teng. NKMKning umumiy foydali qazilma zaxiralari 140 mln unsiyaga baholanmoqda.
Avvalroq O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari bir oyda $1,11 mlrdga kamaygani haqida xabar berilgandi. Markaziy bankning xalqaro aktivlari $48,55 mlrdni tashkil etdi. Oltin zaxiralari qiymati rekord ko‘rsatkichni yangilab $38,42 mlrdga yetdi.

Навоийский горно-металлургический комбинат поделился итогами своей деятельности за первое полугодие 2025 года, сообщает пресс-служба госкомпании.
НГМК произвел продукцию на сумму 60,8 трлн сумов. По сравнению с первой половиной 2024 года темпы роста, как сообщается, составили 1,4% — до 1,53 млн тройских унций золота. Однако если сравнить с отчетностью за аналогичный период прошлого года, то объем производства в сумовом выражении увеличился более чем на 44%.
Kap Depo отмечает, что расчеты проводились по цене золота в $3113 за тройскую унцию.
Освоение средств в рамках инвестиционной программы сократилась почти на 40% — с $363,5 млн до $219,5 млн. Количество созданных рабочих мест увеличилось более чем вчетверо — до 1190 единиц.
В рамках программы локализации произведено локализованной продукции на 757,5 млрд сумов (+60,6%). По межотраслевой промышленной кооперации было закуплено продукции на сумму свыше 3,6 трлн сумов (+12,5%).
В НГМК сообщили, что в рамках инвестиционного проекта «Отработка карьера Мурунтау. V очередь II этап» разработано технико-экономическое обоснование. В результате реализации данного проекта поставку золотосодержащей руды на гидрометаллургический завод №2 с рудника Мурунтау планируется довести до 60 млн тонн.
Мурунтау является крупнейшим открытым месторождением в мире с ресурсной базой в 101 млн унций золота. Общие запасы полезных ископаемых НГМК оцениваются в 140 млн унций.