O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida (O‘zRTXB) AI-80 benzini narxi 2025-yil boshidan beri maksimal darajani yangiladi. Bu haqda savdo maydonchasi ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
10-iyul kuni AI-80 benzini narxi 0,5% ga oshib, bir tonnasi uchun 10,19 mln so‘mni tashkil etdi. Mazkur yoqilg‘i narxi joriy yilda birinchi marta 4-iyul kuni tonnasi uchun 10 mln so‘mdan oshib, har kuni qimmatlashishda davom etmoqda.
Narxlar oshishiga 10-iyundan boshlab tovar-xom ashyo birjasi AI-80 benzini narxining sotuvchining boshlang‘ich narxiga nisbatan 5% miqdorida o‘sishiga qo‘yilgan cheklovni olib tashlagani ta’sir qildi.
2024-yilning noyabr oyida Raqobat qo‘mitasi tomonidan joriy etilgan narx chegarasi bekor qilingach, AI-80 benzini 7,7% ga qimmatlashdi. Shu bilan birga, sotuv hajmi deyarli 8,6% ga — 1805 tonnadan 1650 tonnagacha kamaydi.
O‘tgan noyabr oyida AI-80 benzinining birja narxi bir tonnasi uchun psixologik ko‘rsatkich — 10 mln so‘mdan oshdi. Shundan so‘ng, Raqobat qo‘mitasi bir tonna AI-80 benzinining maksimal narxini 9 377 555,25 so‘m etib belgiladi. Avtomobil yoqilg‘isining asosiy ishlab chiqaruvchisi Buxoro neftni qayta ishlash zavodi hisoblanadi.
Joriy yilning fevral oyida prezident 2025-yil oxirigacha AI-80 rusumli avtomobil yoqilg‘isidan foydalanish va uni sotishni cheklash, aholini “sifatli, ekologik toza va arzon yoqilg‘i” bilan ta’minlash uchun “barcha kuch va vositalarni safarbar qilish” bo‘yicha topshiriq bergandi.

Цена бензина АИ-80 на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже (УзРТСБ) обновила максимум с начала 2025 года, следует из данных торговой площадки.
10 июля стоимость бензина АИ-80 увеличилась на 0,5% — до 10,19 млн сумов за тонну. 4 июля топливо впервые в этом году превысило отметку в 10 млн сумов за тонну, продолжая ежедневно подорожать. Это произошло после того, как товарно-сырьевая биржа с 10 июня отменила ограничение роста цен на бензин АИ-80 в размере 5% к начальной стоимости продавца.
После отмены потолка цен, введенного Комитетом по конкуренции в ноябре 2024 года, бензин АИ-80 подорожал на 7,7%. При этом объем продаж сократился почти на 8,6% — с 1805 до 1650 тонн.
В прошлом ноябре биржевая стоимость бензина АИ-80 превысила психологическую отметку 10 млн сумов за тонну. После этого Комитет по конкуренции ограничил максимальную цену тонны бензина АИ-80 суммой в 9 377 555,25 сумов. Основным производителем автомобильного топлива является Бухарский нефтеперерабатывающий завод (БНПЗ).
В феврале президент поручил «мобилизовать все силы и средства» для ограничения до конца 2025 года использования и реализации автомобильного топлива марки АИ-80 с обеспечением населения «качественным, экологически чистым и доступным топливом».