Qamchiq dovoni orqali o‘tuvchi $3,66 mlrdlik pulli yo‘l yomg‘ir va qorda ham uzluksiz ishlaydi. Bu haqda Avtoyo‘linvest agentligi direktori Asliddin Isayev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, umumiy uzunligi 314 km bo‘lgan Toshkent-Andijon pulli trassasi O‘zbekistondagi eng yirik strategik loyihalardan biri hisoblanadi. Birinchi bosqichda Toshkent-Angren-Qamchiq dovoni yo‘nalishi bo‘yicha 171 km uzunlikdagi qismini qurish rejalashtirilgan bo‘lib, shundan 33 km dovondagi 10 ta tunnelga to‘g‘ri keladi.
Isayev mazkur tunnel Markaziy Osiyodagi eng yirik tunnellardan biri bo‘lishini qayd etdi. 1B toifasidagi to‘rt polosali tunnel 120−150 km/soat tezlikda loyihalashtirilgan. Pulli yo‘l qurilishi natijasida Toshkentdan Andijonga borish vaqti hozirgi 5−5,5 soatdan 2−2,5 soatgacha qisqaradi.
Loyiha Jahon banki ko‘magida amalga oshirilmoqda. Tender jarayonlarini to‘liq loyihalashtirish va o‘tkazish uchun Arup xalqaro konsalting kompaniyasi jalb qilindi.
“Tender jarayonlari yakuniga yetkazilmoqda. Joriy yilda amaliy ishlar boshlanishi rejalashtirilgan. Loyihaga Fransiya, Turkiya va Xitoyning yirik kompaniyalari qiziqish bildirmoqda. Eng asosiy maqsadimizdan biri, harakat xavfsizligini yaxshilashga qaratilgan. Noqulay ob-havo sharoitlarida, yomg‘ir va qor sharoitlarida ham avtomobil yo‘li to‘liq foydalanishga tayyor holatda bo‘ladi”, — dedi Asliddin Isayev.
asliddin isayev, pulli yo'l, pulli yo‘l, qamchiq, toshkent-andijon
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Toshkent-Angren-Qamchiq dovoni yo‘nalishi bo‘yicha 171 km muqobil avtomobil yo‘lini qurish $3,66 mlrdga tushadi. Yillik to‘lov miqdori $465 mlnga baholanmoqda. Shu tariqa, loyiha 8 yil ichida o‘zini oqlashi mumkin.
Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni yirik loyihalar doirasida transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish borasidagi ishlar taqdimoti bilan tanishdi. Prezidentga moliyalashtirish manbalari va xorijiy investorlarni jalb qilish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralar haqida ma’lumot berildi.
Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi raisi Jamshid Tursunovning ma’lum qilishicha, 2026-yilda DXSH asosida Toshkent-Samarqand, Toshkent-Andijon, Toshkent-Chorvoq va Urganch-Xiva yo‘nalishlarida to‘rtta pulli avtomagistral qurish rejalashtirilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Toshkent-Samarqand va Toshkent-Andijon pulli yo‘llari bo‘yicha tenderlar yakunlangan. Prezidentga pudratchi bilan amaliy ishlarni boshlash bo‘yicha navbatdagi jarayonlar borasida axborot berildi.
Avvalroq Spot Toshkent-Samarqand pulli yo‘li Sergelidan boshlanishi va 2−2,5 soat vaqt olishi haqida yozgandi.

Платная дорога через перевал Камчик за $3,66 млрд будет работать в дождь и снег. Об этом заместитель директора агентства «Автойулинвест» Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Аслиддин Исаев рассказал в интервью телеканала O’zbekiston 24.
По его словам, платная трасса Ташкент — Андижан общей протяженностью 314 км является одним из крупнейших стратегических проектов в Узбекистане. На первом этапе планируется строительство участка длиной 171 км на перевале Камчик по маршруту Ташкент — Ангрен, из которых 33 км приходятся на 10 тоннелей на перевале Камчик.
В частности, запланировано сооружение нового тоннеля, который станет одним из крупнейших в Центральной Азии. Это будет дорога категории 1Б с четырьмя полосами, которая проектируется под скорость 120−150 км/ч.
В результате строительства платной дороги время в пути из Ташкента до Андижана сократится с нынешних 5−5,5 часов до 2−2,5 часов.
Проект реализуется при поддержке Всемирного банка. Для полного проектирования и проведения тендерных процедур была привлечена международная консалтинговая компания Arup.
«Тендерные процедуры близятся к завершению. Начало практических работ запланировано на текущий год. Интерес к проекту проявляют крупные компании из Франции, Турции и Китая. Одна из наших главных целей — повышение безопасности дорожного движения. Строительство этой дороги направлено на это. безопасности дорожного движения. Автодорога будет полностью готова к эксплуатации даже в неблагоприятных погодных условиях, при дожде и снеге», — поделился Аслиддин Исаев.
андижан, комитет по автомобильным дорогам, перевал камчик, платные дороги, ташкент
Согласно представленной информации, строительство альтернативной автомобильной дороги по маршруту Ташкент — Ангрен — Перевал Камчик протяженностью 171 км обойдется в $3,66 млрд. Ежегодная сумма сборов оценивается в $465 млн. Таким образом, проект может окупиться уже за 8 лет.
5 марта Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о ходе работы по модернизации транспортной инфраструктуры в рамках крупных проектов. Президенту доложили о прорабатываемых источниках финансирования и ходе переговоров по привлечению иностранных инвесторов.
Председатель Комитета по автомобильным дорогам Жамшид Турсунов сообщил, что В 2026 году запланировано строительство четырех платных автомагистралей на основе государственно-частного партнерства: Ташкент — Самарканд, Ташкент — Андижан, Ташкент — Чарвак и Ургенч — Хива.
По его словам, тендеры по платным автодорогам Ташкент — Самарканд и Ташкент — Андижан завершены. Президенту доложено о дальнейших шагах по началу практических работ с подрядчиком.
Ранее Spot писал, что платная дорога Ташкент — Самарканд начнется в Сергели и займет 2−2,5 часа в пути.