Tadbirkor Sea Breeze’dagi o‘rtacha ko‘chmas mulk xaridorining portretini keltirdi — bu ikki farzandi bor va oyiga $1000 dan ortiq daromadga ega 30−45 yoshli oila.
“Daromadi $1000 dan kam bo‘lganlar ham bu yerga kelishi va dam olishi mumkin bo‘ladi. Umumiy infratuzilmamiz va plyajimiz doirasida biz, albatta, xizmatlarga qarab plyajlarning bir nechta turlarini tashkil etamiz: bepul, pullik, o‘rtacha narxdagi va budjet segmenti uchun”, — dedi u.
Shu bilan birga, Sea Breeze hududining bir qismi barchaga ochiq va bepul bo‘ladi, chunki bu yerga tashrif buyuruvchilar ham turist hisoblanadi hamda ular bepul infratuzilmadan foydalanadi va fudkortlar, kafe va restoranlarni to‘ldirishga yordam beradi.
Ozarbayjonlik tadbirkorning ta’kidlashicha, hozirda Agalarov Development O‘zbekiston banklari bilan moliyaviy mahsulotlarni yaratish bo‘yicha “yaqin hamkorlikda ishlamoqda”. Bu 10−15% miqdorida boshlang‘ich to‘lov bilan 20 yil muddatga mo‘ljallangan ipoteka kreditini o‘z ichiga oladi.
Agalarovning so‘zlariga ko‘ra, Sea Breeze’dagi kvartiralar narxi hajmi, ko‘rinishi va boshqa xususiyatlariga qarab $50 mingdan boshlanadi. “Bu hamma uchun hamyonbop uy-joy”, — dedi u.
Shuningdek, tadbirkor umummavsumiy kurort loyihasi mahalliy aholi uchun ish o‘rinlarini yaratishini ham qayd etdi. Emin Agalarovning aytishicha, u imkon qadar mahalliy aholini jalb qilmoqchi, chunki bu xorijlik mutaxassislarni olib kelishdan ko‘ra foydaliroq.
Iyun oyida Emin Agalarov Sea Breeze Uzbekistan loyihasi qurilishi bilan bog‘liq ekologik xatarlarga izoh berib, Chorvoqning hozirgi holati saqlanib qolinishini qayd etgandi. “Ekologiya bizning ustuvor vazifamizdir. Hamma joyda tozalash inshootlari bo‘lishi, suvga ortiqcha hech narsa tashlanmasligi kerak. O‘zbekiston aholisi va sayyohlar foydalana oladigan turistik hudud yaratamiz”, — degandi u.
Avvalroq Emin Agalarov Sea Breeze loyihasi jamoatchilik bilan muhokama qilinishini ma’lum qilgani haqida xabar berilgandi. Tadbirkorning ta’kidlashicha, dam olish maskanining qurilishi hudud infratuzilmasi va Chorvoqdagi suv sifatini yaxshilashga yordam beradi.

Президент азербайджанской компании Agalarov Development Эмин Агаларов в интервью ZBS Podcast рассказал о проекте всесезонного курорта Sea Breeze Uzbekistan на Чарвакском водохранилище.
Предприниматель привел портрет среднестатистического покупателя недвижимости в Sea Breeze — это семья в возрасте 30−45 лет с двумя детьми и доходом свыше $1000 в месяц.
«У тех, у кого меньше [$1000], они смогут приезжать и отдыхать. В рамках нашей общей инфраструктуры и пляжа мы обязательно сделаем несколько видов пляжей в зависимости от услуг: бесплатный, платный, средней цены и эконом-сегмента. Часть Sea Breeze будет естественно бесплатной для всех, потому что это тоже турист, который будет пользоваться бесплатной инфраструктурой и насыщать фудкорты, кафе и рестораны», — поделился он.
Эмин Агаларов сообщил, что Agalarov Development сейчас «плотно работает» с банками Узбекистана по созданию финансовых продуктов — ипотечного кредита сроком 20 лет и с первоначальным взносом 10−15% от суммы кредита. По его словам, стоимость квартиры в Sea Breeze будет начинаться от $50 тыс. в зависимости от размера, вида и других характеристик. «Это доступное жилье для всех», — подчеркнул он.
По его словам, проект всесезонного курорта создаст рабочие места для местного населения. Бизнесмен отметил, что намерен максимально привлекать местных жителей, поскольку это более выгодно, чем привозить иностранных специалистов.
На вопрос о том, как бы Эмин Агаларов хотел, чтобы его называли через 10 лет в Узбекистане, он ответил: «Красавчик».
Ранее Spot писал, что Эмин Агаларов пообещал провести публичные слушания по проекту Sea Breeze Uzbekistan.