O‘zbekistonda biznes import tibbiy buyumlarni ro‘yxatdan o‘tkazish narxini pasaytirishni taklif qilmoqda. Bu haqda 15-iyul kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan tibbiyot sohasi vakillari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda so‘z bordi.
HAYAT klinikalar tarmog‘i bosh direktori Nuriddin Nuritdinovning aytishicha, Germaniyadagi ko‘rgazma doirasida kompaniya germaniyalik hamkori bilan tibbiy asbobni import qilish va uni O‘zbekiston hududida ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tibbiy asboblar, jumladan, pinset va skalpellarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun davlat boji BHMning 84 baravari (31,5 mln so‘m) ni tashkil etadi, skalpelning har bitta qo‘shimcha modifikatsiyasiga esa yana BHMning 23 baravarini (8,625 mln so‘m) to‘lash talab etiladi.
“Agar skalpelning 10 ta modifikatsiyasi bo‘lsa, uni ro‘yxatdan o‘tkazish taxminan 86 mln so‘mga tushadi. Umuman olganda, bir dona skalpel uchun barcha zarur hujjatlarni rasmiylashtirish taxminan $10 mingga tushishi mumkin. Germaniya kompaniyasi „biz O‘zbekiston bozorini hali istiqbolli deb hisoblamaymiz“ deya „chiroyli“ javob berdi. Chunki ro‘yxatdan o‘tkazish bojini firma to‘laydi. Skalpeldan tashqari yana qaychi, pinset va boshqa asboblar ham bor. Tasavvur qiling, $10 minglik xarajatlarini qoplash uchun bunday skalpellardan qanchasini sotish kerak? Ustiga ustak, guvohnoma ham 5 yilga amal qiladi, keyin esa qayta ro‘yxatdan o‘tish kerak”, — dedi tadbirkor.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahabovning mahalliy analoglar mavjudligi haqidagi savoliga Nuritdinov mahalliy tibbiy asboblar yuqori standartlarga javob bermasligini aytdi.
Tibbiy asboblarni ro‘yxatdan o‘tkazish distribyutor yoki ishlab chiqaruvchi tomonidan to‘lanishi mumkin. Biroq, HAYAT klinikalar tarmog‘i davlat bojini mustaqil ravishda to‘lashni bo‘yniga olmasligini ta’kidladi, chunki tovar sotilmay qolsa xarajatlar qoplanmasligi mumkin.
“Masalan, Qozog‘istonda skalpelni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun davlat boji $400−500 ni tashkil etadi. Shuning uchun nemis kompaniyasining Qozog‘iston bozorida distribyutori mavjud” — dedi Nuriddin Nuritdinov.
Bundan tashqari, Euro Stom Dental Clinic xususiy kompaniyasi rahbari Yusuf Jo‘rayev stomatologiyada ishlatiladigan tibbiy mahsulotlarning 98%i O‘zbekistonda ishlab chiqarilmasligini aytdi. Kompaniya Janubiy Koreyadan $8 lik tish implantlarini import qilmoqchi bo‘lgan. Biroq ro‘yxatdan o‘tish narxi $5 mingga tushadi. Tadbirkor, shuningdek, stomatologik mahsulotlarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun davlat bojlarini kamaytirishga chaqirdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda xususiy tibbiyot muassasalariga organ transplantatsiyasini amalga oshirishga ruxsat berilishi mumkinligi haqida yozgandi.

Бизнес в Узбекистане предлагает снизить стоимость регистрации импортных изделий медицинского назначения. Об этом 15 июля говорилось на открытом диалоге с представителями сферы медицины, организованном Торгово-промышленной палатой.
Генеральный директор сети клиник HAYAT Нуриддин Нуритдинов рассказал, что в рамках выставки в Германии компания договорилась с немецким партнером об импорте медицинского инструмента и его регистрации на территории Узбекистана.
По его словам, государственная пошлина на регистрацию режущих медицинских инструментов, включая пинцеты и скальпели, составляет 84 БРВ (31,5 млн сумов), а за каждую модификацию скальпеля требуется заплатить еще 23 БРВ (8,625 млн сумов).
«Если у скальпеля 10 модификаций, регистрация обойдется примерно в 86 млн сумов. В совокупности оформление всех необходимых документов на один скальпель может стоить около $10 тыс. Немецкая компания на это ответила нам достаточно прямо: мы пока не рассматриваем узбекский рынок как перспективный. Регистрацию оплачивает иностранный производитель. А кроме скальпеля есть еще ножницы, пинцеты и другие инструменты. Представьте, сколько таких скальпелей нужно продать, чтобы окупить эти $10 тыс. регистрации. При этом регистрационное удостоверение действует всего 5 лет, затем требуется перерегистрация», — поделился предприниматель.
На вопрос председателя Торгово-промышленной палаты Даврона Вахабов о наличии местных аналогов Нуритдинов заявил, что отечественные медицинские инструменты не соответствуют высоким стандартам.
Регистрацию медицинских инструментов может оплатить дистрибьютор или производитель. Однако сеть клиник HAYAT не хочет самостоятельно оплачивать госпошлину, так как товар может не покрыть расходы. «Это скальпель, произведенный как будто из золота», — пояснил подчеркнул.
«Например, в Казахстане государственная пошлина за регистрацию скальпеля составляет $400−500. Поэтому у немецкой компании есть дистрибьютор на казахстанском рынке», — отметил Нуриддин Нуритдинов.
Кроме того, руководитель частной компании Euro Stom Dental Clinic Юсуф Жураев заявил, что 98% медицинской продукции, используемой в стоматологии, не производится в Узбекистане. Компания хотела импортировать зубные импланты из Южной Кореи стоимостью $8. Однако стоимость регистрации обошлась бы в $5 тыс. Предприниматель призвал также снизить госпошлины на регистрацию стоматологической продукции.
Ранее Spot писал, что частным медклиникам в Узбекистане могут разрешить проводить трансплантацию органов.