O‘zbekistonda xususiy tibbiyot klinikalariga tana a’zolari transplantatsiyasi operatsiyalarini amalga oshirishga ruxsat berilishi mumkin. Bu haqda 15-iyul kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan tibbiyot sohasi vakillari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda so‘z bordi.
Central Asian Medical University rektori Nurillo Mamasadikov Sog‘liqni saqlash vazirligi nazorati ostida xususiy klinikalarga transplantologiyaga ruxsat berilishini qo‘llab-quvvatladi. U standartlarga javob beradigan mahalliy klinikalarning cheklangan ro‘yxatini tuzish va ularga xorijiy klinikalar bilan hamkorlikda organ transplantatsiyasi operatsiyalarini o‘tkazishga ruxsat berishni taklif qildi, bu esa mahalliy kadrlarni tayyorlashga yordam beradi.
“O‘zimizga o‘zimiz kadr tayyorlamasak, hech kim chetdan kelib, transplantologiya sohasi bo‘yicha kadr tayyorlab bermaydi. Juda ham ko‘p bemorlarimiz boshqa davlatlarga chiqib ketyapti. 10 nafar bemorning faqat yarmida mablag‘ bo‘lishi, qolgan yarmi esa xorijga chiqolmayotgan bo‘lishi mumkin”, — deya ogohlantirdi Mamasadikov.
Qashqadaryo viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Alisher Boboyevning ma’lum qilishicha, ayni paytda prezident qarori loyihasi ishlab chiqilib, boshqa vazirlik va hokimliklarda kelishilmoqda. Hujjat bilan xususiy klinikalarga a’zolarni ko‘chirib o‘tkazish bo‘yicha operatsiyalarni amalga oshirishga ruxsat berish belgilanmoqda. “Prezident qarori yaqin 2−3 hafta ichida e’lon qilinishi mumkin”, deya qo‘shimcha qildi u.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Litsenziyalash, akkreditatsiyalash va tibbiy turizmni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Jaloliddin Asamutdinovning ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda transplantologiyaga xususiy sektorga ruxsat berish masalasi “juda dolzarb” bo‘lib bormoqda.
“O‘zbekistondan xorijga bemorlar oqimi sezilarli darajada oshdi. Ayniqsa, transplantologiya yo‘nalishidagi tibbiy xizmatlarni Hindiston, Turkiya va boshqa davlatlardan import qilyapmiz. Bu bir qator tashkiliy, huquqiy va moliyaviy muammolarni keltirib chiqaradi. Xususiy sektor bunday operatsiyalarni O‘zbekistonda o‘tkazishga ruxsat berish tashabbusini ilgari surmoqda. Biroq buning uchun qonunchilikni o‘zgartirish kerak bo‘ladi, bu esa tezkor jarayon emas. Shunga qaramay, ishlar boshlangan”, — dedi Sog‘liqni saqlash vazirligi vakili.
Uning so‘zlariga ko‘ra, transplantologiya jiddiy va og‘ir masala hisoblanadi. Bu esa O‘zbekiston hududida tegishli infratuzilmani yaratish, jumladan, genetik tekshiruvlar va boshqa testlarni o‘tkazish imkoniyatini talab qiladi. “Bu juda qimmat tekshiruvlar va bu tizimli ravishda o‘tkazilmasa, o‘zini oqlamaydi”, — dedi u.
Jaloliddin Asamutdinov Sog‘liqni saqlash vazirligi xususiy sektorni transplantologiyaga bosqichma-bosqich jalb qilish masalasini batafsil o‘rganayotganini ta’kidladi. Birinchi bosqichda uncha murakkab bo‘lmagan operatsiyalarni, jumladan, ko‘z a’zolari transplantologiyasi sohasida o‘tkazishga ruxsat berish rejalashtirilgan. Kelgusida esa bunday imkoniyat barcha malakali klinikalarga taqdim etiladi.
Avvalroq O‘zbekistonda Rossiya bilan hamkorlikda Yadro tibbiyoti markazi tashkil etilishi haqida xabar berilgandi.

Частным медицинским клиникам в Узбекистане могут разрешить проводить операции по трансплантации органов. Об этом 15 июля говорилось на открытом диалоге с представителями сферы здравоохранения, организованном Торгово-промышленной палатой.
Ректор Central Asian Medical University Нурилло Мамасадиков выступил за допуск частных клиник к трансплантологии под контролем Министерства здравоохранения. Он предложил составить ограниченный список местных клиник, соответствующих стандартам, и разрешить им проводить операции по трансплантации органов в сотрудничестве с зарубежными клиниками, что поможет в подготовке местных кадров.
«Очень много пациентов едут в другие государства. Из 10 пациентов лишь у половины могут быть средства, а остальные вынуждены оставаться в стране. Если не развивать эту сферу и не готовить местные кадры, мы сильно отстанем», — предупредил Мамасадиков.
Начальник Кашкадарьинского областного управления здравоохранения Алишер Бобоев сообщил, что сейчас разработан проект постановления президента, который проходит согласование в других министерствах и хокимиятах. Документом разрешается частным клиникам проводить операции по трансплантации органов. Постановление президента может быть опубликовано в ближайшие 2−3 недели, добавил чиновник.
Начальник управления лицензирования, аккредитации и развитии медицинского туризма Минздрава Жалолиддин Асамутдинов заявил, что в последние годы вопрос допуска частного сектора к трансплантологии становится «очень актуальным».
«Поток пациентов из Узбекистана за рубеж значительно вырос. Мы фактически импортируем медицинские услуги, особенно в сфере трансплантологии, из Индии, Турции и других стран. Это создает ряд организационных, правовых и финансовых сложностей. Частный сектор выступает с инициативой разрешить проводить такие операции в Узбекистане. Однако для этого потребуется изменить законодательство, а это не быстрый процесс. Тем не менее работа в этом направлении начата», — отметил представитель Минздрава.
По его словам, трансплантология является серьезным и тяжелым вопросом. Это требует создание соответствующей инфраструктуры на территории Узбекистана, включая возможность проведения генетических исследований и других тестов. «Это дорогостоящие проверки из-за реактивов, если не проводить их системно», — подчеркнул он.
Жалолиддин Асамутдинов отметил, что Минздрав внимательно изучает вопрос постепенного допуска частного сектора к трансплантологии. На первом этапе планируется разрешить проведение менее сложных операций, а в перспективе предоставить такую возможность всем квалифицированным клиникам.