Uy-joy kommunal xizmatlari tariflarining oshishi va dori-darmonlarga qo‘shilgan qiymat solig‘ining joriy etilishi 2024-yil boshida o‘zbekistonliklarning iste’mol faolligini pasaytirdi, deyiladi Korzinka supermarketlar tarmog‘ining strategik hisobotida (matni Spot ixtiyorida mavjud).
Korzinka kuzatuv kengashi raisi Zafar Hoshimov o‘z bayonotida ikkinchi chorakda aholining tibbiy xizmatlarga xarajatlari oshgani va kommunal xizmatlar narxlari ko‘tarilgani sababli sotuvlar prognozga nisbatan kamroq o‘sganini ta’kidladi.
“Kommunal xizmatlar narxlarining ko‘tarilishi va ikkinchi chorakda retsept asosida beriladigan dori-darmonlarga QQS joriy etilishi mijozlarimizning oilaviy budjetiga ta’sir ko‘rsatdi hamda qisqa muddatli istiqbolda o‘rtacha iste’mol savatchasini o‘zgartirdi” — deya ta’kidladi Korzinka bosh direktori Rud Pedersen.
Shunday bo‘lsa-da, 2024-yilda qiyosiy sotuvlar (Like-for-Like sales) 9,3% ga o‘sdi, dekabr oyida esa bu ko‘rsatkich 2023-yilning ayni davriga nisbatan 16,3% ga ko‘tarildi. Faqat dekabr oyidagi sotuvlar 2016-yilning yillik sotuv hajmidan ham oshib ketdi.
Korzinka moliyaviy direktori Yelena Maltseva o‘z bayonotida, birinchi yarim yillikda LFL-trafik, ya’ni taqqoslanadigan savdo nuqtalariga tashrif buyurgan xaridorlar soni, yashash narxlari oshgani sababli atigi 0,7% ga ko‘payganini ma’lum qildi.
Ikkinchi yarim yillikda bu ko‘rsatkich “Kundalik xaridlarga yanada arzon narxlar!” dasturi ishga tushirilgani tufayli 10,8% ga o‘sdi. Ushbu dastur yuzlab kundalik ehtiyoj tovarlarini qamrab oladi. Natijada, Korzinka o‘tgan yil davomida 94 mln mijozga xizmat ko‘rsatdi.
Bundan tashqari, Korzinka o‘z hisobotida kommunal xarajatlarning keskin ko‘tarilishi va retseptli dori-darmonlarga QQS joriy etilishi bilan bog‘liq “jiddiy oqibatlar” tufayli 2024-yilgi kengaytirish rejalarini qisqartirishga majbur bo‘lganini qayd etgan. Natijada, faqatgina 10 ta supermarket va 6 ta yangi “Mahalla” formatidagi do‘konlar ochildi.
2024-yil aprel oyidan farmatsevtika mahsulotlari aylanmasi va importi uchun QQS to‘lash bo‘yicha imtiyozlar bekor qilindi. Tibbiy va veterinariya xizmatlari, dori vositalari, shu jumladan veterinariya, shuningdek, tibbiy va veterinariya buyumlarini realizatsiya qilish bo‘yicha aylanmaga QQS solinadigan bo‘ldi.
O‘tgan yilning may oyida O‘zbekistonda aholi uchun elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflari oshirildi. Bir yil o‘tgach, narxlar yana ko‘tarildi.
Avvalroq Spot Olmaliq kon-metallurgiya kombinati issiqlik ta’minoti sohasida ustun muzokara kuchiga ega deb topilgani haqida yozgandi.

Рост тарифов на жилищно-коммунальные услуги и введение налога на добавленную стоимость на лекарства снизили потребительскую активность узбекистанцев в начале 2024 года, говорится в стратегическом отчете сети супермаркетов Korzinka (есть в распоряжении Spot).
Председатель наблюдательного совета Korzinka Зафар Хашимов в своем заявлении отметил, что во втором квартале продажи выросли меньше прогноза из-за роста расходов населения на медицинское обслуживание и повышения тарифов на коммунальные услуги.
«Повышение цен на коммунальные услуги и введение НДС на отпускаемые по рецепту лекарства во втором квартале сказались на семейном бюджете наших клиентов и повлияли на среднюю потребительскую корзину в краткосрочной перспективе», — отметил генеральный директор Korzinka Руд Педерсен.
Тем не менее сопоставимые продажи (Like-for-Like sales) за 2024 год выросли на 9,3%, а этот же показатель в декабре увеличился на 16,3% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Только декабрьские продажи превысили годовой объем продаж в 2016 году.
Финансовый директор Korzinka Елена Мальцева в своем заявлении сообщила, что в первом полугодии LFL-трафик — количество посетителей, посетивших сопоставимые торговые точки, — увеличился лишь на 0,7% из-за роста стоимости жизни.
Во втором полугодии этот показатель вырос на 10,8% благодаря запущенной программе ценообразования «Ежедневные покупки по ценам еще ниже!» (Yanada arzon narx!), которая охватывает сотни товаров первой необходимости. В результате число покупок в Korzinka составило 94 млн за прошлый год.
Более того, Korzinka в своем отчете признала, что «значительные последствия», связанные с резким повышением коммунальных расходов и введением НДС на рецептурные лекарства, вынудили сократить планы по расширению на 2024 год. В итоге было открыто всего 10 супермаркетов и 6 новых магазинов формата Mahalla у дома.
С апреля 2024 года перестали действовать льготы по уплате НДС на оборот и импорт фармацевтической продукции. Оборот начал облагаться НДС по реализации медицинских и ветеринарных услуг, лекарственных средств, в том числе ветеринарных, а также изделий медицинского и ветеринарного назначения.
В прошлом мае повысились тарифы на электроэнергию и природный газ для населения в Узбекистане. Повторное подорожание произошло спустя год.