17-iyul kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan qurilish sohasi vakillari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev uy-joylarni sotishda ularning narxini sun’iy ravishda pasaytirish holatlari kuzatilayotgani haqida so‘z yuritdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy yilning yanvar-iyun oylarida 2000 ta holatda bitimlarni notarial rasmiylashtirishda uy-joyning kvadrat metri narxi 1 mln so‘m deb ko‘rsatilgan. Bunday obyektlarning umumiy maydoni 353 ming kv.metrni tashkil etdi.
9300 ta holatda uylarning kvadrat metri 1 mln so‘mdan 3 mln so‘mgacha sotilgan, umumiy maydoni — 702 ming kv.metr. Umumiy maydoni 933 ming kv.metr bo‘lgan yana 13,5 mingta bitimda qiymat 1 kv.metr uchun 3 mln so‘mdan 5 mln so‘mgacha bo‘lgan.
“Toshkentda pardozsiz uy-joyning bir kvadrat metri $300−400 dan kam emas. Viloyatlarda yoki chekka hududlarda esa narxlar bundan arzonroq bo‘lishi mumkin. Soliq qo‘mitasi uy-joylarning minimal qiymatini belgilash tarafdori, ammo bu qonuniy ishlaydigan quruvchilarni himoya qilish uchun zarur”, — dedi Kudbiyev.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahabov uy-joy kvadrat metrining notarial qiymati pasaytirilganiga izoh berib, quruvchilardan kvadrat metri 5 mln so‘mdan arzonroq bo‘lgan kvartiralarni qayerdan topish mumkinligini so‘radi.
Sherzod Kudbiyev O‘zbekiston quruvchilar assotsiatsiyasini Toshkent shahrida uy-joylarning minimal narxini belgilash bo‘yicha takliflar ishlab chiqishga va kelajakda ushbu me’yorga amal qilishga chaqirdi. Uning ta’kidlashicha, poytaxtda uy-joy narxi bir kv.metri uchun kamida $500 ni tashkil etadi.
O‘z navbatida, Davron Vahabov quruvchilarga qonuniy tartibda ishlashni va uy-joy sotishning real qiymatining kamida 80%ini ko‘rsatishni taklif qildi.

Председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев рассказал о случаях искусственного занижения стоимости жилья при продаже. Об этом 17 июля говорилось на открытом диалоге с представителями строительной сферы, организованном Торгово-промышленной палатой.
По его словам, в январе-июне этого года в 2000 случаях при оформлении сделок нотариально указывалась стоимость квадратного метра жилья в 1 млн сумов. Общая площадь таких объектов составила 353 тыс. кв. м.
В 9300 случаях квадратный метр продавался по цене от 1 до 3 млн сумов, общая площадь — 702 тыс. кв. м. Еще в 13,5 тыс. сделок с общей площадью 933 тыс. кв. м цена составляла от 3 до 5 млн сумов за квадратный метр.
«В Ташкенте квадратный метр жилья без отделки стоит не менее $300−400. В регионах или отдаленных районах, возможно, цены ниже. Обычно Налоговый комитет предлагает установить минимальную стоимость жилья, но цель — в первую очередь защитить добросовестных застройщиков», — отметил глава Налогового комитета.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов, комментируя заниженную нотариальную стоимость квадратного метра жилья, с иронией попросил застройщиков подсказать, где можно приобрести квартиру дешевле 5 млн сумов за квадратный метр.
Шерзод Кудбиев призвал Ассоциацию застройщиков Узбекистана разработать предложения по установке минимальной стоимости жилья в Ташкенте и в будущем придерживаться этой планки. Он подчеркнул, что в столице стоимость жилья составляет не менее $500 за 1 кв. м.
В свою очередь, Даврон Вахабов предложил застройщикам работать в белую и показывать хотя бы 80% от реальной стоимости продажи жилья.