2025-yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonda avtomobil ishlab chiqarish biroz oshdi, deya xabar bermoqda Milliy statistika qo‘mitasi.
Birinchi yarim yillikda 185,6 ming dona yengil avtomobil ishlab chiqarildi, bu 2024-yilning shu davridagi ko‘rsatkichdan 4,61% ko‘pdir.
Mamlakatda ishlab chiqarilgan har uch avtomobildan biri Chevrolet Cobalt bo‘lib, uning ishlab chiqarilishi atigi 0,2% ga oshib, 73,1 ming donaga yetdi. Cobalt ishlab chiqarish hajmi 2024-yilning tegishli davrlariga nisbatan ketma-ket uch oy davomida pasaymoqda: aprel oyida 6% ga, may oyida 10,6% ga, iyun oyida esa 7,84% ga kamaydi.
Ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha ikkinchi o‘rinda Damas saqlanib qolmoqda — 45,9 ming dona avtomobil (+18,1%). Chery’da salbiy dinamika qayd etildi (-0,7%) — 4161 ta avtomobil. Onix ham o‘z ko‘rsatkichlarini 1% ga pasaytirib, 17,24 ming donagacha tushirdi.
Tracker ishlab chiqarish hajmi 22,84 ming avtomobilgacha o‘sib (+6,3%), Kia avtomobil ishlab chiqarishni 26,9% ga ko‘paytirib, 11,76 ming donaga yetkazdi. Haval esa ishlab chiqarishni 6,5 barobarga oshirib, 3538 ta yengil avtomobil chiqardi. Bundan tashqari, Jizzax viloyatidagi BYD zavodi 7000 ta elektromobil ishlab chiqardi.
O‘zavtosanoat ma’lumotlariga ko‘ra, yarim yil davomida 172,2 mingdan ortiq avtomobil sotilgan. UzAuto Motors’ning bozordagi ulushi 54,6% gacha pasaygan bo‘lib, keyingi o‘rinlarni Xorazm Avto (27,8%), ADM Jizzax (11,4%) va BYD O‘zbekiston zavodi (5,6%) egallagan. Qolgan uchta ishlab chiqaruvchining umumiy ulushi 0,6 foizdan oshmagani qayd etilgan.
Brendlar orasida Chevrolet yetakchilikni saqlab qolmoqda — 141,9 mingdan ziyod avtomobil (taxminan yarmi Cobaltga to‘g‘ri keladi). Kia savdosi 11,36 ming avtomobilga yetdi, BYD esa 9708 ta elektromobil sotdi. Eng yaxshi beshlikka Chery va Haval ham kirdi — mos ravishda 4614 va 3697 ta yengil avtomobil bilan.
Modellar kesimida birinchi beshta o‘rinni Chevrolet Cobalt, Damas, Tracker, Labo va Onix egalladi — ular jami sotuvlarning 81,7 foizdan ortig‘ini tashkil etadi. Shuningdek, o‘ntalikka Kia Sonet, uchta BYD va Haval M6 modellari kirdi.
Avvalroq Spot yarim yilda yengil avtomobillar savdosi kamaygani haqida yozgandi.
Joriy yilning birinchi yarmida 446 mingta yengil avtomobil sotilgan bo‘lib, bu o‘tgan yilning shu davriga qaraganda 23%ga kam.

В январе-июне 2025 года производство автомобилей в Узбекистане немного увеличилось, следует из данных Национального комитета по статистике.
В первом полугодии было выпущено 185,6 тыс. легковых автомобилей, что на 4,61% больше аналогичного показателя за 2024 год. Каждый третий произведенный в республике автомобиль пришелся на Chevrolet Cobalt, выпуск которого вырос лишь на 0,2% — до 73,1 тыс. машин. Объемы производства Cobalt снижаются третий месяц подряд по сравнению с аналогичными периодами 2024 года: в апреле — на 6%, в мае — на 10,6%, в июне — на 7,84%.
На втором месте по объему производства остается Damas — 45,9 тыс. автомобилей (+18,1%). Отрицательная динамика зафиксирована у Chery (-0,7%) — 4161 автомобиль. Onix также снизил показатели на 1%, до 17,24 тыс. единиц.
Выпуск Tracker подрос и составил 22,84 тыс. автомобилей (+6,3%). Kia увеличила производство машин на 26,9% — до 11,76 тыс. единиц. Haval нарастил выпуск в 6,5 раза — до 3538 легковушек. Также завод BYD в Джизакской области произвел 7000 электромобилей.
Согласно данным «Узавтосаноат», за полгода было реализовано свыше 172,2 тыс. автомобилей. Доля UzAuto Motors снизилась до 54,6%, далее расположились Khorezm Auto (27,8%), ADM Jizzakh (11,4%) и BYD Uzbekistan Factory (5,6%). Общая доля других трех производителей не превышает 0,6%.
Среди брендов продолжает лидировать Chevrolet — свыше 141,9 тыс. автомобилей (примерно половина приходится на Cobalt). Продажи Kia достигли 11,36 тыс. машин, а у BYD составили 9708 электрокаров. В топ-5 попали Chery и Haval — 4614 и 3697 легковушек соответственно.
В разрезе моделей первые пять строчек заняли Chevrolet Cobalt, Damas, Tracker, Labo и Onix — на них совокупно приходится свыше 81,7% от всех продаж. В десятку также попали Kia Sonet, три модели BYD и Haval M6.