Avvalroq Spot 21-iyul kuni Shavkat Mirziyoyev neft-gaz sohasida xorijiy hamkorlar bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga bag‘ishlangan taqdimot bilan tanishgani haqida xabar bergandi. Prezident mavjud konlarda neft va gaz qazib olish hajmini oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida yig‘ilishda prezidentning Ozarbayjonga davlat tashrifi chog‘ida imzolangan kelishuvlar ijrosi ko‘rib chiqilganini ma’lum qildi.
Xususan, Ozarbayjonning SOCAR davlat kompaniyasini istiqbolli uchastkalarda geologiya-qidiruv ishlariga jalb qilish, hujjatlarning tayyorligi va ishlarni jadallashtirish bilan bog‘liq vaziyat muhokama qilindi.
“Prezidentning davlat tashrifi chog‘ida Ustyurt mintaqasidagi konlarda neft qidirish va qazib olish bo‘yicha SOCAR bilan kelishuvga erishildi. Qisqa vaqt ichida barcha hujjatlar tayyorlandi va hafta oxirigacha [mahsulotni] taqsimlash to‘g‘risidagi bitimni imzolash rejalashtirilgan”, — dedi Energetika vazirligi rahbari.
Davlat rahbari kelishuv doirasidagi ishlarni jadallashtirish, oylar kesimida va 2025-yil oxirigacha aniq vazifalarni belgilash bo‘yicha topshiriq berdi. Xorijiy hamkorlar bilan ishlarni byurokratik to‘siqlarni istisno qilgan holda yangi usul asosida olib borish rejalashtirilmoqda, deya ta’kidladi Mirzamahmudov.

Как ранее писал Spot, 21 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвященной реализации совместных проектов с зарубежными партнерами в нефтегазовом секторе. Президент поручил увеличить добычу нефти и газа на действующих месторождениях.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что на совещании рассматривалось исполнение соглашений, подписанных в ходе государственного визита президента в Азербайджан. В частности, обсуждалась ситуация с привлечением азербайджанской госкомпании SOCAR к геологоразведочным работам на перспективных участках, готовностью документов и ускорением работ.
«В ходе госвизита президента достигнуто соглашение с SOCAR о поисках и добыче нефти на месторождениях Устюртского региона. В кратчайшие сроки все документы подготовлены и до конца недели запланировано подписание соглашения о разделе [продукции]», — рассказал глава Минэнерго.
Глава государства поручил ускорить работы в рамках соглашения, обозначив конкретные задачи в разрезе месяцев и до конца 2025 года. Работу с зарубежными партнерами планируется вести на основе нового метода, исключая бюрократические барьеры, подчеркнул Мирзамахмудов.
В августе 2024 года «Узбекнефтегаз» и SOCAR подписали соглашение о сотрудничестве в нефтегазовой сфере. Азербайджанская госкомпания начала геологоразведочные работы на плато Устюрт.