Hukumatning 23-iyul kuni sug‘urta bozorini takomillashtirishga qaratilgan qarori qabul qilindi. Bu haqda Istiqbolli loyihalar milliy agentligi xabar berdi.
Hujjat Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil mart oyida sug‘urta xizmatlari bozorini rivojlantirish to‘g‘risidagi qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlarini belgilaydi. Xususan, avtotransport egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish tartibi o‘zgaradi.
Avtomobil egalari uchun sug‘urta tariflari aktuar hisob-kitoblar asosida qayta ko‘rib chiqildi. Sug‘urta puli va sug‘urta mukofotlari miqdori bozor tamoyillariga muvofiq belgilanadi, deya qayd etdi ILMA.
2026-yil 1-yanvardan boshlab transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta summasini 80 mln so‘mgacha (amalda 40 mln so‘m) oshirilishi belgilandi.
Bu o‘z navbatida YTH natijasida jabrlangan shaxslarning mol-mulkiga, hayotiga va sog‘lig‘iga yetkazilgan zarar miqdorini qoplash uchun yo‘naltiriladigan mablag‘ning bugungi kun talabiga mos ravishda bo‘lishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, haydovchilar soniga qarab cheklangan va cheklanmagan polislarni rasmiylashtirish mexanizmi belgilanmoqda.
Bunda aybdor deb topilgan sug‘urta qildiruvchining sug‘urtalovchisi tomonidan sug‘urta da’volari va boshqa nizolarni ko‘rib chiqish tartibi aniqlashtirildi.
Sug‘urta to‘lovlarini kafolatlash jamg‘armasiga transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urtasi bilan bog‘liq masalalar yuzasidan huquqiy maslahat hamda YTH to‘g‘risidagi xabarnoma bilan bog‘liq adjasterlik xizmatini ko‘rsatish funksiyasi qo‘shildi.
Majburiy sug‘urtalash majburiyatining bajarilishini nazorat qilish uchun mas’ul organlar va Yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimini yuritish tartibi aniqlashtirildi.
Qaror bilan manfaatdor davlat organlari bilan majburiy sug‘urta bo‘yicha elektron ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
2026-yil 1-apreldan Yagona sug‘urta billing tizimi joriy etiladi. Bu polislarni rasmiylashtirishda sug‘urta mukofotlari tushumlarining markazlashtirilgan hisobini yuritilishini ta’minlaydi.
Fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilmagan shaxslarni ma’muriy javobgarlikka tortish mexanizmlarini takomillashtirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritish topshirildi.
2024-yil oktabrida ILMA O‘zbekistonda majburiy avtosug‘urta tariflarini ikki baravarga — 80 mln so‘mgacha oshirish taklif qilgandi. Agentlik bu aksariyat hollarda budjet segmentidagi avtomobillar uchun yetkazilgan zararni qoplashga yetarli bo‘lishini qayd etgandi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda milliy qayta sug‘urta kompaniyasi tashkil etilishi haqida yozgandi.
Uning ustav kapitali 300 mlrd so‘mni tashkil etib, uning yarmi ILMA, qolgan qismi esa xususiy investorlarga tegishli bo‘ladi.

Кабинет министров 23 июля принял постановление, направленное на совершенствование страхового рынка. Об этом сообщило Национальное агентство перспективных проектов.
Документ обозначает меры по реализации задач, указанных Шавкатом Мирзиёевым в постановлении о развитии рынка страховых услуг в марте 2024 года. В частности, изменится порядок обязательного страхования гражданской ответственности владельцев автотранспорта (ОСАГО).
Страховые тарифы для автовладельцев пересмотрены на основе актуарных расчетов. Размер страховой суммы и страховых премий устанавливается в соответствии с рыночными принципами, отметили в НАПП.
С 1 января 2026 года страховая сумма ОСАГО увеличится вдвое — с нынешних 40 млн до 80 млн сумов. Это обеспечит соответствие средств, направляемых на возмещение ущерба жизни, здоровью и имуществу пострадавших в авариях лиц современным требованиям.
Также обозначается механизм оформления страховых полисов с ограничением и без ограничения в зависимости от количества водителей. Уточняется порядок рассмотрения страховых претензий и других споров со страхователем, признанным виновным в аварии.
Фонд гарантирования страховых выплат сможет проводить юридические консультации по вопросам, связанным с ОСАГО. Также он наделяется функцией аджастерских услуг, связанных с уведомлением о дорожно-транспортных происшествиях.
Начиная с 1 апреля 2026 года, поручено внедрить Единую страховую биллинговую систему. Ее запуск обеспечит централизованный учет поступлений страховых премий при оформлении полисов.
Также ставится задача наладить электронный обмен информацией по обязательному страхованию с госорганами. Кроме того, будет подготовлен законопроект, совершенствующий привлечение к ответственности за неоформление ОСАГО.
Позиция НАПП
В мае 2024 года НАПП объявило о приеме предложений по пересмотру тарифов страхования, утвержденных в 2019 году по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспорта.
Прошлой осенью в регуляторе отметили резкий рост за год числа обращений по поводу задержек страховой выплаты и недостаточности максимального размера компенсации — 2700 жалоб — или больше 50% от всех.
По статистике Всемирного банка, индекс потребительских цен в Узбекистане за последние пять лет увеличился на 160%, минимальная заработная плата — на 265%, базовая расчетная величина — на 168%. В результате происходит рост цен на автомобили, их запчасти и комплектующие, а также услуги по ремонту.
Например, рост стоимости автомобилей UzAuto Motors составил в среднем 154,5%. В прошлом году импорт иномарок увеличился в 2,4 раза — до 73 тыс. единиц. При этом средняя цена ввезенной машины превысила 300 млн сумов.
В агентстве подчеркивают, что на данный момент страховая сумма и премия в Узбекистане являются самыми низкими по сравнению с соседними странами, включая Россию, Казахстан и Азербайджан.
С учетом предложений Общества актуариев Узбекистана НАПП предложило повысить сумму выплаты по ОСАГО с 40 до 80 млн сумов. В большинстве случаев предлагаемого размера будет достаточно для покрытия ущерба бюджетным автомобилям, отмечают в регуляторе.
В случае принятия соответствующего документа ставки тарифов ОСАГО на легковые автомобили, грузовики, автобусы и микроавтобусы, трамваи, мотоциклы и скутеры, тракторы, дорожно-строительную технику изменятся.