O‘zbekiston xalqaro aeroportlari 2025-yilning birinchi yarmida 7,059 mln yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatdi. Bu haqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati xabar berdi.
2024-yilning shu davriga nisbatan umumiy yo‘lovchilar oqimi 10% ga oshdi. Ulardan 5,8 mln nafari (82,3%) xalqaro reyslarni, 1,25 mln yo‘lovchi esa (17,7%) ichki reyslarni amalga oshirgan.
Mamlakat aeroportlari tomonidan amalga oshirilgan reyslar soni 12%ga oshib, 59 960 tani tashkil etdi, shundan ichki yo‘nalishlarda 17 553 ta, xalqaro yo‘nalishlarda 42 407 ta reys amalga oshirildi.
O‘zbekistonning eng yirik aeroporti — Toshkent aeroporti birinchi yarim yillikda 4 587 253 nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatgan bo‘lib, shundan 3 966 590 nafari xalqaro, 620 663 nafari ichki reyslarni amalga oshirgan.
Birinchi yarim yillikda poytaxt aeroportiga jami 37 526 ta reys amalga oshirildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 18%ga ko‘pdir.
“Biz O‘zbekistonga sayyohlik va tranzit yo‘nalish sifatida doimiy qiziqishni ko‘rmoqdamiz. Yo‘lovchilar oqimi va reyslar soni ortib borayotgani yo‘lovchilarning aeroport va xizmatlarimizga bo‘lgan ishonchi ko‘rsatkichidir”, — deya taʼkidladi Uzbekistan Airports matbuot xizmati.
Yilning birinchi yarmida mamlakat aeroportlarida 38 863 tonna yuk va pochta jo‘natmalari o‘tkazildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan bir xil darajada saqlanib qoldi.
O‘zbekistonga parvozlarni amalga oshiruvchi aviakompaniyalar 60 taga, jumladan, rezident 7 ta va charter reyslarni amalga oshiruvchi aviakompaniyalar soni 12 taga yetdi.

Международные аэропорты Узбекистана за первую половину 2025 года обслужили 7,059 млн пассажиров. Об этом сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
По сравнению с тем же периодом 2024 года суммарный пассажиропоток воздушных гаваней увеличился на 10%. Из них 5,8 млн человек (82,3%) совершали международные рейсы, а на внутренние перелеты пришлось только 1,25 млн пассажиров (17,7%).
Число рейсов, обслуженных аэропортами Узбекистана, выросло на 12% и достигло 59 960. Как и в прошлом году, основную их часть составляют международные полеты — 42 407 против 17 553 рейсов внутри страны.
Около 65% транспортного потока пришлось на аэропорт Ташкента, который за полгода обслужил 3,96 млн международных и 620,6 тыс. внутренних пассажиров. Число рейсов в столичный аэропорт и из него составило 37,5 тыс., превысив прошлогодний показатель на 18%.
Как отметили в Uzbekistan Airports, основными причинами роста показателей стало привлечение авиакомпаний, расширение маршрутной сети и открытие новых направлений. Число перевозчиков, выполняющих рейсы в страну, достигло 60, включая 12 чартерных компаний.
«Мы видим устойчивый интерес к Узбекистану как к туристическому и транзитному направлению. Увеличение пассажиропотока и количества рейсов — это показатель доверия пассажиров к нашим аэропортам и сервисам», — заявила пресс-служба оператора аэропортов.
При этом объем обработки грузов и почты в первом полугодии составил 38 863 тонны. Это на 3,5% ниже, чем год назад.