Diehl Metering kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan hisoblagichlar Fransiyaning Suez kompaniyasi bilan suv quvurlari va kanalizatsiya tizimini transformatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma loyiha doirasida o‘rnatilmoqda. Tashabbus suv iste’molini monitoring va nazorat qilish jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan.
Qayd etilishicha, iste’molchilar har doim ham eski hisoblagichlarning ko‘rsatkichlarini suv ta’minoti tashkilotining ma’lumotlar bazasiga o‘z vaqtida yetkazib bermagan. Shu sababli “tushunmovchiliklar” va xizmatlar uchun to‘lovlarning kechikishi, shuningdek, boshqa noqulayliklar yuzaga keladi.
Yangi hisoblagichlar radiomodul bilan jihozlanmoqda. Shu tufayli ular suv sarfi va uning bosimi, shuningdek, nosozliklar va ishga aralashishga urinishlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni avtomatik ravishda uzatishlari mumkin.
Hisoblagichlarning o‘rnatilishi abonentlarni ma’lumotlarni billing tizimiga uzatish zaruratidan ozod qiladi, deya ta’kidladi O‘zsuvta'minot filiali.
Shuningdek, shaxsiy kabinetda suv iste’moli to‘g‘risidagi ma’lumotlarni tekshirish va uni mobil ilovalarda to‘lashni soddalashtiradi.
“Aqlli” hisoblagichlarning kafolatli xizmat muddati 5 yilni tashkil etadi. Agar bu vaqt ichida nosozliklar aniqlansa, ishlab chiqaruvchi ularni kafolat shartlariga muvofiq ta’mirlaydi.
Hisoblagichlar Shayxontohur tumanining bir nechta hududlarida sinov davridan o‘tdi. Hisobga olish asboblarini keng miqyosda almashtirish 2025-yilning uchinchi choragida Yangihayot tumanidan boshlanadi.
Keyingi 5 yil ichida jami 670 ming dona “aqlli” hisoblagich o‘rnatish rejalashtirilmoqda. Almashtirish iste’molchilar uchun bepul bo‘ladi.
Avvalroq Spot 2030-yilgacha O‘zbekistonda issiqlik ta’minotini subsidiyalashdan to‘liq voz kechilishi haqida yozgandi.
Issiqlikta’minoti boshqaruv raisi Ilhom To‘rayev buning uchun isitish va issiq suv tariflari yiliga bir yoki ikki marta ko‘rib chiqilishini ta’kidladi.

В Ташкенте начинаются работы по установке «умных» счетчиков питьевой воды в жилых домах, сообщила пресс-служба «Тошкент шахар сув таъминоти».
Приборы учета, разработанные компанией Diehl Metering, устанавливаются в рамках совместного проекта с французской Suez по трансформации системы водопровода и канализации. Инициатива призвана внедрить цифровые технологии в процесс мониторинга и контроля потребления воды.
Отмечается, что потребители не всегда своевременно передавали показания старых счетчиков в базу данных водоснабжающей организации. Из-за этого возникают «недопонимания» и задержки при оплате услуг, а также другие неудобства.
Новые счетчики оснащаются радиомодулем. Благодаря этому они могут автоматически передавать данные о потреблении воды и ее давлении, а также неисправностях и попытках вмешательства в работу.
Установка счетчиков освободит абонентов от необходимости передавать данные с них в систему биллинга, подчеркнули в филиале «Узсувтаъминот». Также она упростит проверку данных о потреблении воды в личном кабинете и его оплату в мобильных приложениях.
Гарантийный срок службы «умных» счетчиков составляет 5 лет. При выявлении любых неисправностей в это время производитель будет ремонтировать их в соответствии с условиями гарантии.
Счетчики прошли испытательный период в нескольких локациях Шайхантахурского района. Широкомасштабная замена приборов учета начнется уже в третьем квартале 2025 года с Янгихаётского района.
Всего в ближайшие 5 лет планируется установить 670 тыс. «умных» счетчиков. Замена будет бесплатной для потребителей (за счет «Узсувтаъминот»).
"Тошкент шахар сув таъминоти" и Suez анонсировали начало работ по модернизации столичного водопровода в августе 2023 года. За семь лет планируется установить «умные» счетчики, установить датчики для контроля качества воды, оптимизировать энергопотребление на водонапорных и насосных станциях, а также очистных сооружениях.