Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi Samarqand viloyatida o‘zboshimchalik bilan qurilgan ko‘p qavatli uy bilan bog‘liq vaziyatga yana bir bor e’tibor qaratdi. O‘tgan hafta ijtimoiy tarmoqlarda 12 qavatli mehmonxona buzilishi haqida xabarlar tarqaldi.
12-qavatli bino Samarqand tumani Jo‘yi soy mahallasida yashovchi Furqat Xalilov tomonidan avval uyining bir qismi joylashgan hududda hech qanday bezaksiz qurilgan. Egasi uni mehmonxona sifatida qurayotganini aytgan.
Obyektni tekshirish davomida bir qator qo‘pol qoidabuzarliklar aniqlandi. Bino tuman hokimligi yoki qurilish bo‘limidan qurilish uchun ruxsatnoma olmasdan, arxitektura-loyihalashtirish topshirig‘isiz (APZ), shuningdek, shaharsozlik kengashida loyihani ko‘rib chiqmasdan qurilgan.
Muhandislik geologiyasi, loyiha-smeta hujjatlari to‘liq ishlab chiqilmagan hamda tasdiqlanmagan, belgilangan tartibda shaharsozlik kengashidan o‘tmagan, shuningdek, mehmonxona majmuasi obyekti bosh rejasini naturaga ko‘chirish dalolatnomasi rasmiylashtirilmagan.
Qurilish obyektida foydalanilgan qurilish materiallarining talablarga muvofiqligi to‘g‘risidagi pasport va sertifikatlari taqdim etilmagan hamda mutaxassislar tomonidan binoning seysmologik jihatdan talablarga javob bermasligi ham aniqlangan.
Yuqoridagi kamchiliklar mavjud bo‘lsada, qurilishga ruxsat beruvchi boshlang‘ich shaharsozlik hujjatlari rasmiylashtirilmagan bo‘lsa ham qurilish-montaj ishlari konstruksiyalar bitgandan so‘ng Konstant Proyekt MChJ tomonidan loyiha hujjatlari to‘liq ishlab chiqilmagan.
Triumf Proyekt xususiy ekspertiza tashkiloti tomonidan esa to‘liq ishlab chiqilmagan loyiha hujjatlariga birlamchi ruxsat beruvchi hujjatlar mavjud bo‘lmagan holda xulosa berilgan.
Qurilish ishlari davomida tuman qurilish bo‘limi va hududiy nazorat qilish inspeksiya xodimlari tomonidan bir necha bor qurilishni to‘xtatish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan bo‘lsada, fuqaro Furqat Xalilov tomonidan ishlar o‘zboshimchalik bilan davom ettirilgan.
Mehmonxona qurilishi obyekti bo‘yicha maxsus litsenziyaga ega SVP MASKAN mutaxassislari tomonidan 2016-yilda binoning texnik holati o‘rganilib, rigel va temir beton ramalarni kuchaytirish uchun loyiha hujjatlari ishlab chiqish bo‘yicha xulosa berilgan. Ushbu kuchaytirish bo‘yicha tegishli loyiha ishlab chiqilmagan va ekspertiza organlarining ijobiy xulosasi olinmagan.
2022-yil may oyida O‘zog‘irsanoatloyiha instituti va qurilish inspeksiyasi ekspertlari binoni o‘rganib chiqib, u shaharsozlik me’yorlariga javob bermaydi, degan xulosaga kelgan, shuningdek, ustunlarda yoriqlar borligini aniqlagan. Binoni buzishga qaror qilingan.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Toyloq tumanlararo sudi 2022-yil iyul oyida noqonuniy qurilgan 12 qavatli binoni tugatish to‘g‘risida qaror chiqargandi. Qaror egasi hisobidan ijroga yo‘naltirilgan.

Министерство строительства и ЖКХ вновь обратило внимание на ситуацию с самовольно возведенным многоэтажным зданием в Самаркандской области, которое суд постановил снести. На прошлой неделе в соцсетях распространились сообщения о демонтаже 12-этажной гостиницы.
Здание высотой 12 этажей было построено без согласования и оформления жителем махалли «Жойи Сой» Самаркандского района Фуркатом Халиловым на участке, где ранее располагалась часть его дома. Сам владелец заявлял, что возводит его как гостиницу.
В ходе проверок объекта был выявлен ряд грубых нарушений. Здание возводилось без получения разрешения на строительство от районного хокимията или отдела строительства, без архитектурно-проектировочного задания (АПЗ), а также без рассмотрения проекта градостроительным советом.
При строительстве не были полностью разработаны и утверждены инженерно-геологическая и проектно-сметная документация. Также владелец здания не предоставил документов о соответствии используемых стройматериалов установленным требованиям.
Кроме этого, проверка выявила отсутствие акта натурного переноса генерального плана гостиницы (СНиП 3.01.01−03, 2.4) и актов освидетельствования закрытых работ (СНиП 3.01.01−03, 7.8, 9.9). Инженеры обнаружили несоответствие здания сейсмологическим требованиям.
Даже после завершения строительно-монтажных работ компания «Констант Проект» не разработала полную документацию по проекту. Несмотря на нарушения, частная экспертная организация «Триумф Проект» дала заключение на него.
Сотрудники районного строительного управления и региональной инспекции неоднократно требовали остановить работы, однако владелец продолжал строительство. Не было выполнено и предписание специалистов компании SVP Maskan по разработке документов для усиления ригелей и железобетонных конструкций.
В мае 2022 года эксперты института «Узогирсаноатлойиха» и строительной инспекции после изучения здания пришли к выводу, что оно не соответствует градостроительным нормам, а также выявили трещины в колоннах. Здание было решено снести.
Тайлакский межрайонный суд по гражданским делам в июле 2022 года постановил ликвидировать незаконно возведенное 12-этажное здание. Решение было направлено на исполнение за счет владельца.