Farg‘ona viloyati hokimligi viloyat yo‘llarida yuk avtomobillari harakatini cheklash to‘g‘risida qaror chiqardi. Hujjat hukumat portalida e’lon qilindi.
Og‘ir yuk mashinalari uchun har kuni soat 8:00 dan 18:00 gacha umumiy foydalanishdagi yo‘llar, shaharlar va boshqa aholi punktlari ko‘chalari bo‘ylab harakatlanishga taqiq joriy etiladi. U 20-iyuldan 20-oktabrgacha uch oy davomida amal qiladi.
Cheklovlar bir o‘qqa 10 tonna va undan ortiq yuk tushadigan avtomobillarga nisbatan qo‘llaniladi. Shuningdek, ular yonuvchan va atrof-muhit uchun xavfli yuklarni tashiydigan yoki boshqa maxsus talablarga javob bermaydigan transport vositalariga ham tegishli.
Tegishli ruxsatnoma mavjud bo‘lganda, mahalliy tadbirkorlarning tovarlarini tashuvchi yuk mashinalari bundan mustasno hisoblanadi. Bundan tashqari, favqulodda vaziyatlar, kommunal va sanoat xizmatlarining maxsus transport vositalari ham bu taqiqqa kirmaydi.
Qarorga ko‘ra, yuk avtomobillarining harakatini cheklash taklifini viloyat avtomobil yo‘llari boshqarmasi ilgari surgan. Ushbu chora “keskin iqlim sharoitlari” davrida avtomobil yo‘llarining holatini saqlashga qaratilgan.
Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasiga tuman va shahar hokimliklari bilan hamkorlikda yo‘llarda vazn nazorati punktlarini tashkil etish topshirildi. Shuningdek, ularga qarorning mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka tushuntirish vazifasi ham yuklandi.
Avvalroq Transport vaziri 2030-yilgacha O‘zbekistonda asfaltlanmagan yo‘l qolmasligi haqida aytgandi.
Hozirda tuproq yo‘llarning 70%i shag‘al yoki asfalt bilan qoplangan. Qolgan 30%ini esa ikki yil ichida shag‘al bilan qoplash rejalashtirilgan.

Хокимият Ферганской области издал постановление об ограничении движения грузовых автомобилей по дорогам региона. Документ опубликован на правительственном портале.
Для тяжелых грузовиков вводится запрет на перемещение по дорогам общего пользования, улицам городов и других населенных пунктов с 8:00 до 18:00 ежедневно. Он будет действовать на протяжении трех месяцев с 20 июля до 20 октября.
Ограничения распространяются на автомобили с нагрузкой на одну ось от 10 тонн и выше. Также они действуют для машин, перевозящих воспламеняющиеся и опасные для окружающей среды грузы либо не соответствующих другим специальным требованиям.
Исключение делается для грузовиков, перевозящих товары местных предпринимателей при наличии соответствующего разрешения. Также под запрет не подпадает спецтранспорт экстренных, коммунальных и промышленных служб.
Как отмечается в постановлении, с предложением ограничить движение грузовиков выступило региональное управление автодорог. Мера направлена на сохранение состояния автодорог в период «экстремальных климатических условий».
Управлению безопасности дорожного движения совместно с хокимиятами районов и городов поручено организовать пункты весового контроля на дорогах. Также перед ними поставлена задача разъяснить смысл постановления широкой общественности.
Ранее Spot писал, что к 2030 году Минтранс планирует заасфальтировать все дороги в махаллях Узбекистана.