Shavkat Mirziyoyev meva-sabzavot eksportini ko‘paytirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazmoqda. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Unda davlat rahbari diplomatlarga eksportchilarga yetkazib berishni tashkil etishda faolroq ko‘maklashishga chaqirdi.
Yig‘ilishda bugungi kunda 5 ming 100 gektardan ortiq maydonni egallagan issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Ular tomonidan yetishtirilayotgan mahsulotlar hajmi so‘nggi yetti yilda qariyb besh barobar o‘sishni ko‘rsatdi va 2024-yil yakuniga ko‘ra 546 ming tonnaga yetdi.
Biroq issiqxona egalari kredit yuki ortib borayotgani, o‘g‘itlar qimmatlashayotgani va gaz ta’minoti bilan bog‘liq muammolardan shikoyat qilmoqda. 600 gektardan ortiq maydonni egallagan xo‘jaliklar o‘z faoliyatini vaqtincha to‘xtatgan, 128 gektar maydondagi issiqxonalar esa qarzdorlik tufayli banklar balansiga o‘tgan.
Davlat rahbari ichki bozor va eksportga mahsulot yetkazib berish majburiyatini olgan xo‘jaliklarni qish mavsumida kafolatlangan gaz bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.
Issiqxonalarni aylanma mablag‘ bilan ta’minlash uchun oktabr-mart oylarida ularga gaz narxining 50%i miqdorida oldindan to‘lovni amalga oshirishga ruxsat beriladi. Xo‘jaliklar 1-oktabrga qadar gaz ta’minoti korxonasi bilan shartnoma tuzishi kerak bo‘ladi.
Ko‘mir yoki boshqa muqobil yoqilg‘ida ishlaydigan obyektlarga, agar eksport majburiyatlari mavjud bo‘lsa, gazga qaytish imkoniyati ham beriladi. Bundan tashqari, issiqxonalarni muqobil yoqilg‘iga o‘tkazish uchun berilgan kreditlarni qaytarish muddati uzaytiriladi.
Texnologiya asosida ishlaydigan issiqxona nasoslarini tashkil etgan tadbirkorlarga ularni qurish xarajatlarining 20%igacha qismi qoplab beriladi. Agar ishlar kreditga olingan bo‘lsa, foiz to‘lovlarining 4%igacha bo‘lgan qismi budjetdan qoplab beriladi.
Shuningdek, issiqxonalar toifasidan qat’i nazar, yer solig‘ini qishloq xo‘jaligi yerlari uchun belgilangan stavka bo‘yicha to‘laydi. 2028-yilgacha issiqxona ishchilari uchun ijtimoiy soliq 1%gacha pasaytiriladi.
Soliq qo‘mitasiga issiqxonalardan qayta yo‘naltirilgan gazdan foydalanish samaradorligini tahlil qilish topshirildi. Agar boshqa sohalarda uning hisobidan yaratilgan qo‘shilgan qiymat past bo‘lsa, gazni issiqxonalarga yo‘naltirish kerak, dedi prezident.
Ekologik vaziyatni hisobga olgan holda, Toshkent viloyatidagi issiqxonalar faoliyatining havo sifatiga salbiy ta’siri bilan bog‘liq muammolarni uzil-kesil hal qilish vazifasi qo‘yildi.

Как писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит совещание на тему увеличения экспорта плодоовощной продукции. Президент поручил дипломатам помогать экспортерам в организации поставок.
На совещании затрагивался вопрос поддержки тепличных хозяйств, которые сейчас занимают свыше 5100 га земли. Объем выращиваемой ими продукции за последние семь лет показал почти пятикратный прирост и по итогам 2024 года достиг 546 тыс. тонн.
Однако владельцы теплиц жалуются на растущую кредитную нагрузку, подорожание удобрений и проблемы с газоснабжением. Временно прекратили работу хозяйства, занимающие более 600 га, а теплицы на 128 га перешли на баланс банков из-за задолженностей.
Глава государства поручил обеспечивать в зимний сезон гарантированным объемом газа хозяйства, принявшие обязательство поставлять продукцию на внутренний рынок и на экспорт.
Для обеспечения теплиц оборотными средствами с октября по март им разрешат проводить предоплату голубого топлива в размере 50% от стоимости. Хозяйства должны будут заключить договор с газоснабжающим предприятием до 1 октября.
Объектам, работающим на угле или другом альтернативном топливе, при наличии экспортных обязательств также предоставят возможность вернуться на газ. Кроме того, будет продлен срок возврата кредитов, выданных для перевода теплиц на альтернативное топливо.
Предпринимателям, создающим работающие по технологии тепловых насосов теплицы, возместят до 20% затрат на их строительство. Если работы велись в кредит, из бюджета компенсируют часть процентных выплат до 4%.
Также теплицы вне зависимости от категории будут платить земельный налог по ставке, обозначенной для сельхозугодий. До 2028 года соцналог для работников теплиц снижается до 1%.
Налоговому комитету поручено проанализировать эффективность использования газа, перенаправляемого из теплиц. Если в других сферах создаваемая за его счет добавленная стоимость будет низкой, голубое топливо должно направляться в теплицы, подчеркнул президент.
Еще одной задачей станет окончательное решение проблем, связанных с воздействием теплиц на воздух в Ташкентской области. «Пусть все услышат: теплицы — задача для продовольственной и экономической безопасности», — подчеркнул Мирзиёев.