UzAuto Motors Raqobat qo‘mitasi talabiga binoan avtomobil yetkazib berish bo‘yicha shartnomalarga bir qator o‘zgartirishlar kiritdi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Nazorat qiluvchi organ avtomobil ishlab chiqaruvchining dilerlik korxonalari tomonidan taqdim etilgan shartnomalarda qonun hujjatlariga biroz zid bo‘lgan holatlarni aniqladi. Tahlil natijalariga ko‘ra, kompaniya namunaviy hujjatning 21 ta kichik bandiga o‘zgartirishlar kiritdi.
Yil davomida bir xil UzAuto Motors modeli uchun shartnoma tuzish fakti aniqlanganda yetkazib berish muddatini uzaytirish to‘g‘risidagi band chiqarib tashlandi. Kompaniya bu holatda muddatni 120 kunga uzaytirishi mumkin edi.
Bundan tashqari, “Fors-major” bo‘limida ishlab chiqaruvchiga bog‘liq bo‘lmagan holatlar bo‘yicha ishlab chiqarishda vaqtinchalik tanaffus bo‘lganda yetkazib berish muddati qo‘shimcha ravishda 45 kungacha uzaytirilishi mumkinligi belgilangan. Bungacha u “Sotuvchining majburiyatlari” bo‘limiga kiritilgan edi.
Kompaniya tomonidan qo‘shimcha shartnoma imzolangandan keyin 30 kun ichida pulni qaytarish muddati 10 kunga qisqartiriladi.
Shuningdek, shartnomaning yangi tahririda sotuvchining qonun hujjatlarida belgilangan majburiyatlari yanada aniq belgilanadi.
Raqobat qo‘mitasi UzAuto Motors harakatlarini olqishladi va o‘zgarishlar “iste'molchilar manfaatlari uchun” kiritilayotganini ta’kidladi.
Avvalroq Spot UzAuto Motors foydasi birinchi chorakda ikki baravardan ko‘proq qisqargani haqida yozgandi.
Tushum va yalpi foydada ham pasayish qayd etildi, davlat kompaniyasining xarajatlari esa biroz oshdi.

UzAuto Motors внесла ряд изменений в контракты о поставке автомобилей по требованию Комитета по конкуренции. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Надзорный орган выявил в договорах, предоставляемых дилерскими предприятиями автопроизводителя, несколько противоречащих законодательству моментов. По итогам анализа компания внесла изменения в 21 подпункт типового документа.
Был исключен пункт о продлении срока поставки при выявлении факта заключения контракта на одну и ту же модель UzAuto Motors в течение года. Компания могла продлить в этом случае срок на 120 дней.
Кроме того, в разделе «Форс-мажор» установлено, что срок поставки может быть продлен дополнительно до 45 дней при временном перерыве в производстве по не зависящим от производителя обстоятельствам. До этого он входил в раздел «Обязанности продавца».
Срок возврата компанией денег, составлявший 30 дней после подписания дополнительного договора, сокращается на 10 дней. Также в новой версии договора более четко определяются обязанности продавца, установленные законодательством.
В Комитете по конкуренции приветствовали действия UzAuto Motors и отметили, что изменения вносятся «в интересах потребителей». Надзорный орган обещал продолжить систематическую работу по защите прав потребителей в автомобильной сфере.
Весной 2022 года UzAuto Motors анонсировала введение в контракт нормы, позволяющей увеличить срок поставки авто на 120 дней «при выявлении случаев заключения договоров <...> для спекулятивных целей». Компания объясняла решение борьбой с перепродажей контрактов.
Ранее Spot писал, что наблюдательный совет UzAuto Motors рекомендовал компании выплатить дивиденды в размере 522 сума на акцию.