O‘zbekistonda 73 mingdan ortiq elektromobil ro‘yxatdan o‘tkazildi, deya xabar berdi Milliy statistika qo‘mitasi.
1-iyul holatiga ko‘ra, ro‘yxatga olingan elektromobillar soni 73,6 mingtaga yetgan. Aprel oyidan boshlab ularning soni 12,88% ga yoki 8,4 ming donaga ko‘paygan.
Hududlar kesimida Toshkent shahri tomon kuchli og‘ish kuzatilmoqda. Boshqa hududlarga to‘rtdan biridan kamroq elektromobil to‘g‘ri keladi. Aprel-iyun oylarida poytaxtda ro‘yxatdan o‘tgan elektromobillar ulushi biroz kamayib, 76,2% dan 75,8% ga tushgan.
Birinchi yarim yillik yakunlariga ko‘ra, Toshkent shahrida 55,82 mingta elektromobil mavjud bo‘lib, bu ko‘rsatkich ikkinchi chorakda 12,25% ga oshgan.
Ikkinchi o‘rinda poytaxtdan 10 baravardan ko‘proq ortda qolgan Toshkent viloyati turibdi — 5262 ta (aprel-iyun oylarida 16,62% ga o‘sgan).
Kuchli beshlikka Samarqand (2075 ta, +19,32%), Xorazm (1659 ta, +17,24%) va Qashqadaryo (1519 ta, +13,53%) viloyatlari ham kirgan.
Yarim yil ichida O‘zbekiston 14,35 mingta elektromobil import qildi — birinchi yarim yillikda avtotransport importining yarmidan ko‘pi elektromobillarga to‘g‘ri keladi.
Birgina iyun oyida yetkazib berish 4567 donani (oylik importning 76%i) tashkil etdi. Mahalliy bozorga avtotransport yetkazib berish bo‘yicha yetakchilikni Xitoy saqlab qolmoqda.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi bir yil ichida O‘zbekistonda elektr yoqilg‘i quyish shoxobchalari soni 2,5 barobarga oshib, 1399 taga yetdi, Toshkent shahrida esa qariyb uch barobarga oshib, 820 taga yetdi.
Barcha quvvatlash stansiyalarining qariyb 70%i poytaxt va Toshkent viloyati hissasiga to‘g‘ri keladi, ulardan foydalanuvchilar soni esa 92 ming kishiga yetdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda Cobalt ishlab chiqarish ketma-ket uchinchi oy pasaygani haqida yozgandi.
Birinchi yarim yillikda Damas, Tracker, Kia va Haval avtomobillarida ishlab chiqarish o‘sdi. Chery va Onix’da hajmning biroz pasayishi qayd etildi.

В Узбекистане зарегистрировано свыше 73 тыс. электромобилей, сообщил Национальный комитет по статистике.
На 1 июля 2025 года количество зарегистрированных электрокаров составило 73,6 тыс. С апреля их число выросло на 12,88%, или 8,4 тыс. штук.
В разрезе регионов наблюдается сильный перекос в сторону Ташкента. Менее чем каждый четвертый электромобиль приходится на другие регионы республики. За апрель-июнь доля электрокаров, зарегистрированных в столице, немного снизилась — с 76,2% до 75,8%.
По итогам первого полугодия в Ташкенте насчитывалось 55,82 тыс. электромобилей — рост на 12,25% за второй квартал.
На втором месте идет Ташкентская область с более чем 10-кратным отставанием от столицы — 5262 единиц (за апрель-июнь — рост на 16,62%). В пятерку также попали Самаркандская (2075 штук, +19,32%), Хорезмская (1659, +17,24%) и Кашкадарьинская (1519, +13,53%) области.
За полгода Узбекистан импортировал 14,35 тыс. машин с электрическими двигателями — свыше половины импорта автотранспорта в первом полугодии приходится на электромобили. Только в июне поставки составили 4567 единиц (76% от месячного импорта). Лидерство по поставкам автотранспорта на местный рынок сохраняет Китай.
По последним данным Минэкономфина, число электрозаправок в Узбекистане за последний год выросло в 2,5 раза — до 1399 станций, а в Ташкенте почти утроилось — до 820 штук. На столицу и Ташобласть приходится почти 70% от всех зарядных станций, а число их пользователей выросло до 92 тыс. человек.