O‘zbekiston va Afg‘oniston energetika sohasida bir nechta kelishuvlarni imzoladi, deb xabar qildi Afg‘oniston bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari matbuot xizmati.
17-avgust kuni Afg‘onistonning Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) energetika kompaniyasi va O‘zbekiston elektr ta’minoti sohasida to‘rtta loyiha bo‘yicha shartnoma imzoladi. Unda O‘zbekiston tomonidan “O‘zenergosotish” rahbarining birinchi o‘rinbosari Shohrux Qoraboyev ishtirok etdi.
Loyihalar orasida:
- quvvati 1000 MVt bo‘lgan 500 kV kuchlanishli Surxon — Dashti-Alvan elektr uzatish tarmog‘ini qurish;
- quvvati 800 MVA bo‘lgan “Argandi” podstansiyasini kengaytirish;
- 220 kV kuchlanishli, quvvati 800 MVt bo‘lgan Kobul — Shayx-Masri elektr uzatish tarmog‘i;
- Nangarhorda quvvati 126 MVA bo‘lgan Shayx-Mesri podstansiyasini qurish.
Afg‘oniston tomoni ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston 1,5 yil ichida yakunlanishi rejalashtirilgan to‘rtta loyihaga $243 mln sarmoya kiritadi. Natijada Afg‘oniston O‘zbekistondan 800−1000 MVtgacha elektr energiyasini import qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
DABS bosh direktori Abdul Bari Omarning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning 1 GVt elektr energiyasi importi islom respublikasida minglab to‘g‘ridan-to‘g‘ri va bilvosita ish bilan ta’minlash imkoniyatlarini yaratadi, bu esa Afg‘onistonning sanoat mustaqilligiga yaqinlashishiga imkon beradi.
Shu kuni Afg‘oniston bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Mulla Abdul G‘ani Barodar va O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov energetika sohasidagi hamkorlikni muhokama qildi. Uchrashuvda O‘zbekneftgaz rahbari Bahodirjon Sidiqov ishtirok etdi
Afg‘oniston bosh vaziri o‘rinbosari O‘zbekiston tomonidan energetika loyihalarini amalga oshirish tezligi va sifatiga alohida e’tibor qaratishni so‘radi. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Afg‘oniston qurilish kompaniyalari bilan hamkorlikdagi amaliy ishlar “juda tez orada” boshlanishiga ishontirdi.
Bundan tashqari, vazir energetika, qishloq xo‘jaligi, geologiya, sanoat, sog‘liqni saqlash va kasbiy ta’lim sohalarida tajriba almashishga tayyorligini ta’kidladi.
Iyul oyida Shavkat Mirziyoyev Afg‘oniston bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Abdul G‘ani Barodar bilan muzokaralar o‘tkazgandi. Tomonlar ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini $2 mlrdga yetkazish imkoniyatlarini, shuningdek, Afg‘oniston eksport mahsulotlari tranzitini muhokama qildilar.
O‘zbekiston Transafg‘on temir yo‘li qurilishi, sement ishlab chiqarish, to‘qimachilik fabrikalari, neftni qayta ishlash zavodini tashkil etishga sarmoya kiritishga tayyorligini bildirdi. Shuningdek, respublika yangi elektr uzatish liniyasi ishga tushirilgandan so‘ng Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib berishni ko‘paytiradi.
Avvalroq, Spot O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston Transafg‘on temir yo‘li bo‘yicha TIA ishlab chiqish shartnomasi imzolagani haqida yozgandi. Qayd etilishicha, bo‘lajak temir yo‘l liniyasi Termiz-Naybobod-Maydanshahr-Logar-Xarlachi yo‘nalishi bo‘ylab o‘tadi.

Узбекистан и Афганистан подписали четыре соглашения в сфере энергетики, сообщила пресс-служба заместителя премьер-министра Афганистана по экономическим вопросам.
17 августа афганская энергетическая компания Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) и Узбекистан подписали контракты на четыре проекта в области электроснабжения. В церемонии подписания с узбекской стороны участвовал первый замглавы «Узэнергосотиш» Шохрух Карабаев.
Среди проектов:
- строительство ЛЭП Сурхон — Дашти-Альван напряжением 500 кВ мощностью 1000 МВт;
- расширение подстанции Арганди мощностью 800 МВА;
- ЛЭП Кабул — Шейх-Месри напряжением 220 кВ мощностью 800 МВт;
- строительство подстанции Шейх-Месри в Нангархаре мощностью 126 МВА.
По данным афганской стороны, Узбекистан инвестирует $243 млн в четыре проекты, которые планируется завершить в течение 1,5 лет. В результате Афганистан будет способен импортировать от 800 до 1000 МВт электроэнергии из Узбекистана.
Гендиректор DABS Абдул Бари Омар заявил, что импорт 1 ГВт узбекистанской электроэнергии позволит создать тысячи прямых и косвенных возможностей для трудоустройства в исламской республике, позволяя Афганистану приблизиться к промышленной самодостаточности.
В этот же день вице-премьер Афганистана по экономическим вопросам Мулла Абдул Гани Барадар и министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов обсудили сотрудничество в энергетической сфере. На встрече присутствовал глава «Узбекнефтегаза» Баходиржон Сидиков.
Афганский вице-премьер попросил узбекистанскую сторону уделить особое внимание скорости и качеству реализации энергетических проектов. Глава Минэнерго Журабек Мирзамахмудов заверил, что практическая работа совместно с афганскими строительными компаниями начнется «очень скоро».
Кроме того, министр энергетики отметил готовность поделиться экспертизой в сферах энергетики, сельского хозяйства, геологии, промышленности, здравоохранения и профессионального обучения.
В июле Шавкат Мирзиёев провел переговоры с и.о. вице-премьера Афганистана по экономическим вопросам Абдул Гани Барадаром. Стороны обсудили возможности для увеличения двустороннего товарооборота до $2 млрд, а также транзит афганской экспортной продукции.
Узбекистан выразил готовность инвестировать в строительство Трансафганской железной дороги, цементное производство, создание текстильных фабрик, нефтеперерабатывающего завода. Также республика увеличит поставки в Афганистан электроэнергии после запуска новой ЛЭП.