Avvalroq Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti boshlangani haqida xabar berilgandi. Unda o‘tgan sakkiz yilda mamlakatga $230 mlrd investitsiya jalb qilingani, shundan $120 mlrddan ortig‘i xorijiy sarmoya ekanligi qayd etildi.
Qayd etilishicha, o‘tgan hafta 200 dan ortiq to‘qimachilik korxonalari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, sohani qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha 7 trln so‘mlik tashabbuslar e’lon qilingan.
Tez kunlarda to‘qimachilikda “ishonchli eksportchi” dasturi boshlanib, eksport oldi moliyalash tizimi yo‘lga qo‘yiladi va buning uchun $200 mln yo‘naltiriladi.
Bu elektrotexnika, qurilish materiallari, oziq-ovqat, farmatsevtika kabi eksport salohiyati yuqori, lekin imkoniyatlari to‘liq ishga solinmagan sohalar uchun ham joriy etiladi.
Uchrashuvda ushbu sohalardagi tadbirkorlarningi aylanma mablag‘i uchun $500 mln berilishi qayd etildi.
Har bir tarmoqning sifati kafolatlangan, raqobatdosh 10 tadan mahsulotga “O‘zbekiston ramzi” sifat belgisini berib, ularni dunyoga tanitish uchun katta targ‘ibot kampaniyasi boshlanadi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит ежегодный открытый диалог с бизнесом, приуроченный ко Дню предпринимателя.
На прошлой неделе состоялись встречи с представителями более 200 текстильных предприятий, в ходе которых президент объявил меры по поддержке отрасли на сумму 7 трлн сумов.
В ближайшее время в текстильной отрасли будет запущена программа «надежный экспортер», а также будет внедрена система предэкспортного финансирования, на которую предусмотрено выделение $200 млн.
Данная программа также охватит другие отрасли с высоким экспортным потенциалом, в которых возможности не используются в полной мере. Среди них — электротехника, производство строительных материалов, пищевая промышленность и фармацевтика. Предпринимателям в этих отраслях будет выделено $500 млн на пополнение оборотных средств.
Президент сообщил, что 10 конкурентоспособным товарам с гарантированным качеством из каждой отрасли будет присвоен знак качества «Символ Узбекистана». Затем будет запущена масштабная рекламная кампания для их продвижения в мире.
Ранее Spot писал, что Узбекистан введет признание регистрации зарубежных лекарств и запустит контрактное производство.