O‘zbekistonda Shavkat Mirziyoyevni tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotiga nomzod qilib ko‘rsatish taklif qilindi. Tegishli tashabbusni 20-avgust kuni prezidentning tadbirkorlar bilan har yilgi ochiq muloqotida Alkogolsiz ichimliklar va sharbatlar ishlab chiqaruvchilar uyushmasi (UzBev) ijrochi direktori Alfiya Musina ilgari surdi.
U so‘nggi ikki yil mobaynida prezidentning salqin ichimliklar ishlab chiqaruvchilarning muammolariga bo‘lgan e’tiboridan hayratga tushganini ta’kidladi. Shuningdek, u prezidentning bu masalalarga chuqur va puxta yondashganini alohida qayd etdi.
Alfiya Musina ochiq muloqot formatidan taassurotlarini bildirdi: oldingi qatorlarga tadbirkorlar, ularning orqasiga esa Vazirlar Mahkamasi a’zolari, senatorlar va boshqa amaldorlar joylashtirilgandi. “Bunday formatni ilgari ko‘rmaganman,” deya ta’kidladi u, zal esa uning so‘zlarini qarsaklar bilan kutib oldi.
“Bu tadbirkorlar va biznesga qanchalik e’tibor qaratilayotganini ko‘rsatadi. Buning uchun sizga katta rahmat. Agar mening ixtiyorim bo‘lganda, men sizni tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotiga tavsiya etgan bo‘lardim”, — dedi Musina.
“Shunchaki Markaziy Osiyo va Kavkaz qardosh xalqlarini birlashtirganingiz uchun. Siz Qozog‘iston prezidenti bilan o‘zaro yaxshi munosabatda ekanligingizni aytayapsiz. Yo‘q, Shavkat Miromonovich, siz qo‘shni va qo‘shni bo‘lmagan davlatlarning barcha prezidentlari va rahbarlari bilan yaxshi munosabatdasiz. Shuning uchun sizga minnatdormiz,” — deya yakunladi u.
So‘zining yakunida Alfiya Musina Shavkat Mirziyoyevga yana bir bor chuqur minnatdorchilik bildirib, unga 100 yillik umr tiladi. “Biz bilan birga bo‘ling. Agar siz biz bilan bo‘lsangiz, bizga hech narsa qo‘rqinchli emas”, deya yakunladi UzBev rahbari.
Prezident Alfiya Musinani “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlash taklifini bildirdi va bu taklifni “samimiy” deb ta’rifladi. Mirziyoyev Alkogolsiz ichimliklar va sharbatlar ishlab chiqaruvchilar uyushmasi a’zolarining O‘zbekistonga faol sarmoya kiritayotgani uchun Musinaga minnatdorchilik bildirib, investitsiyalarni yanada ko‘paytirishga da’vat etdi.
So‘nggi paytlarda AQSh prezidenti Donald Trampning tinchlikparvarlik sa’y-harakatlari uchun Nobel tinchlik mukofotini olishga intilayotgani fonida ushbu mukofot haqida tobora ko‘proq so‘z yuritilmoqda. Oq uy ma’lumotlariga ko‘ra, Armaniston va Ozarbayjon ham qatori yetti davlat Trampni Nobel tinchlik mukofotiga nomzod etib ko‘rsatgan. AQSh prezidenti o‘z yozishmicha, yarim yil ichida 6 ta urushni yakunlashga erishgan.
Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev bir guruh tadbirkorlarga mukofotlarni topshirgani haqida yozgandi.
Bular qatorida Zafar Hoshimov, Jahongir Ortiqxo‘jayev, Nikoloz Kurdiani, Ulug‘bek Rustamov hamda Shuhrat Ergashev kabilar bor.

В Узбекистане предложили выдвинуть Шавката Мирзиёева на Нобелевскую премию мира. Соответствующую инициативу 20 августа выдвинула исполнительный директор Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков (UzBev) Альфия Мусина на ежегодном открытом диалоге президента с предпринимателями.
Она отметила, что за последние два года была поражена вниманием президента к проблемам производителей прохладительных напитков, отметив глубокий и тщательный подход к ним.
Альфию Мусину впечатлил формат открытого диалога: в первых рядах разместили предпринимателей, а позади них — членов Кабинета министров, сенаторов и других чиновников. «Такой формат я еще не видела», — отметила она, и зал встретил ее слова аплодисментами.
«Это говорит о том, какое внимание уделяется предпринимателям и бизнесу. Спасибо вам за это большое. Была бы моя воля — я бы выдвинула вашу кандидатуру на Нобелевскую премию мира, — заявила Мусина, чьи слова зал встретил аплодисментами. — Просто за то, что вы объединили братские народы Центральной Азии и Кавказа. Вы говорите, что у вас химия с президентом Казахстана. Нет, Шавкат Миромонович, у вас химия со всеми президентами и руководителями — соседних и несоседних государств. За это мы вас благодарим», — резюмировала она, сорвав очередные овации.
Альфия Мусина. Фото: скриншот
В завершение своего выступления Альфия Мусина еще раз поблагодарила Шавката Мирзиёева и пожелала ему 100 лет жизни. «Будьте с нами. Если вы с нами, нам ничего не страшно», — подытожила глава UzBev.
Президент предложил наградить Альфию Мусину орденом «Дўстлик», назвав свое предложение «душевным». Мирзиёев поблагодарил ее за то, что члены Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков активно вкладывают в Узбекистан, призвав наращивать инвестиции.
В последнее время все чаще говорят о Нобелевской премии мира на фоне того, что президент США Дональд Трамп стремится ее получить за свои миротворческие усилия. По данным Белого дома, семь стран, включая Армению и Азербайджан, уже выдвинули Трампа на Нобелевскую премию мира. Президент США писал, что ему удалось завершить 6 войн за полгода.