Qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni yanada jadallashtirish orqali samaradorlikni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonning asosiy maqsadlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
- 4 mln gektardan ortiq yer maydonida ekinlarni ekish va sug‘orish jarayonlarini raqamlashtirish;
- qishloq xo‘jaligida mavjud 30 dan ortiq axborot tizimini yagona platformada birlashtirib, foydalanuvchilarga qulaylik yaratish hamda ma’lumotlarning ishonchliligini ta’minlash.
2026-yil hosilidan boshlab qishloq xo‘jaligi tashkilotlari ekinlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni “Raqamli qishloq xo‘jaligi” yagona platformasi (Agroportal)ga mustaqil joylashtirib boradi.
Qayd etilishicha, Agroportal sohada xizmat ko‘rsatishning “yagona nuqtasi” sifatida ishlaydi.
Farmon bilan uchuvchisiz uchadigan apparatlar yordamida xizmatlar ko‘rsatish ko‘lami kengaytiriladi. Unga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi tashkilotlariga dron va robototexnika asosida xizmatlar ko‘rsatiladi.
Dron xizmatlariga ariza berish, shartnoma tuzish va to‘lovlarni amalga oshirish Agroportal orqali yo‘lga qo‘yiladi. 30 metrgacha balandlikda uchadigan dronlar xizmatlari vakolatli idoralar tomonidan berilgan yillik ruxsatnomalar asosida taqdim etiladi.
Shuningdek, 2025-yil 1-dekabrdan yerlarning ikkilamchi ijaraga berilishi, shartnoma tuzish va ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonlari Agroportal orqali amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, 2026-yil 1-martdan qishloq xo‘jaligi yerlari toifasini o‘zgartirishga oid arizalarni berish, jarayonni onlayn kuzatish va natijalarni olish imkoniyati yaratiladi.

Шавкат Мирзиёев 12 августа издал указ о внедрении современных агротехнологий в сельское хозяйство. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ обозначает основные цели в сфере модернизации аграрной отрасли. Ставится задача оцифровать процесс посева и полива различных культур более чем на 4 млн гектаров сельхозугодий.
Также поручено объединить в «единое окно» свыше 30 онлайн-систем, используемых фермерам. При этом должна обеспечиваться взаимная совместимость данных.
Начиная с урожая 2026 года, сельскохозяйственные предприятия получат полную свободу выбора выращивает продукции при условии, что информация об этом будет размещена на Агропортале. Эта же платформа выступит как «точка сбора» для поставщиков, перерабатывающих предприятий и агросервисов.
Через «Агропортал» фермеры смогут заказать услуги с использованием сельскохозяйственных беспилотников. На платформе поручено создать возможность для подачи заявок, оформления договоров и оплаты услуг.
Операторы агродронов по согласованию с уполномоченными органами будут получать разрешения на использование аппаратов на высотах до 30 метров сроком на 1 год.
Кроме того, с 1 декабря на «Агропортале» будет запущена услуга вторичной аренды (субаренды) земли с возможностью составления и госрегистрации договора, а также проведения оплаты. С марта 2026 года через платформу будут приниматься заявления об изменении категории сельскохозяйственных земель.
Ранее Spot писал, что президент поручил цифровизировать водопользование в агросекторе и наладить спутниковый мониторинг.